Aç Karna Tüketilmemesi Gereken Yiyecek ve İçecekler

İnsan aç olduğunda neyi yiyip neyi yemeyeceği konusunda her zaman seçici olamaz. Yine de bazı besinleri boş bir mideye indirmek iyi değildir. Bu yazımızda aç karna tüketmemeniz gereken yiyecek ve içecekleri listeledik.

Boş mide

Çoğu beslenme uzmanına göre kahvaltı günün en önemli yemeğidir ve asla atlanmamalıdır. Ancak kahvaltıyı yapmak kadar nasıl yaptığınız ve ne yediğiniz de önemlidir.

Çoğu insan modern yaşamın getirdiği hengamede kahvaltıya gereken önemi veremez ve ayaküstü bir şeyler atıştırıp geçer. Güne iyi başlamak istiyorsanız kahvaltı çok önemlidir. Kahvaltı yaparken bilmeniz gereken en önemli şeylerden bir tanesi de aç karna neleri tüketmemeniz gerektiğidir.

Aç karnına çok yağlı kahvaltı yaparsanız, hızla tekrar acıkırsınız. Bol vitamin ve mineral içeren bir kahvaltı, daha uzun süre tokluk hissi sağlar, böylece günün ilerleyen saatlerinde daha az atıştırma ihtiyacı hissedersiniz.

Güne iyi bir başlangıç ​​yapmak için, önce ne yiyip içmemeniz gerektiğini ve ne yememeniz gerektiğini bilmek önemlidir.

Kaçınmanız Gerkenler

 • Kahve veya çay: Aç karnına kahve veya çay içmek mide bulantısına ve mide ağrısına neden olabilir. Mide içeriğinizin asitliği artar ve mide ekşimesi yaşayabilirsiniz. Hâlâ çay içmek istiyorsanız, nane veya papatya çayı gibi doğal bir çeşidi seçin .
 • Domates:  Domates çok fazla C vitamini içerir, ancak içlerinde asit de vardır. Bu, boş mideyi tahriş eder. Bu yüzden domates yemek istediğinizde daima bir şeyler yemeye çalışın veya öğle yemeğine kadar bekleyin.
 • Kek:  kahvaltıda pasta bir parti gibi geliyor ama yapmamanız gereken bir şey. İşlenmiş ürünler ve içerdiği birçok şeker nedeniyle, henüz bir şey yemediyseniz, karaciğeriniz büyük bir darbe alabilir.
 • Baharatlı yiyecekler:  Kahvaltınıza diğer baharatlı otları eklemek mide tahrişine neden olur. Bunu öğle yemeğine eklemekten çekinmeyin.
 • Portakal:  Aç karnına portakal suyu içmek sizi daha hızlı acıktırır. Bunun nedeni, vücudunuzun onu sindirmesinin uzun sürmesidir. Mideniz bunu tanımaz ve bu nedenle, aç olmasanız bile aç olduğunuzun sinyalini alırsınız.
 • Alkol:  Henüz bir şey yemediyseniz, alkol içmek gerçekten kötü bir fikirdir. Yüzde otuz daha hızlı sarhoş olmanın yanında, daha da kötü hissedersiniz. Alkol tüketmeden önce daima yeterince yiyin.

Bunları Tüketin

Size karmaşık besinler sağlayan doğal ürünler yemek önemlidir. Bu nedenle aşağıdaki ürünleri aç karnına çok iyi yiyip içebilirsiniz:

 • Yulaf ezmesi: Uyandığınızda bir kase yulaf ezmesi yemek midenizi günün geri kalanında tükettiğiniz diğer ürünlerden korur.
 • Tam tahıllı ürünler: Kahvaltınızda tam tahıllı ürünler yiyerek uzun süre tok hissedersiniz ve lifler bağırsak hareketlerinizi de iyileştirir.
 • Sebzeler: Kahvaltıda sebze yiyerek (domates hariç) gaz ve şişkinlikle daha az problem yaşarsınız. Yeşil bir smoothie bu nedenle iyi bir fikirdir.
 • Yumurtalar: Yumurtalar sizi daha uzun süre tok tutar ve aynı zamanda çok besleyicidir.
 • Kuruyemiş: Kahvaltıda bir avuç kuruyemiş yemek sizi daha uzun süre tok tutacaktır. Bu, daha az hızlı atıştıracağınız anlamına gelir.
 • Yaban mersini: Smoothie veya yoğurttaki yaban mersini metabolizmanızı ve beyninizi güçlendirir. Ayrıca tansiyonunuzu da düzenlerler, bu yüzden bunları kahvaltınıza eklemek kötü bir fikir değildir.
 • Bal: Sabahları balla ılık su içmek serotonin seviyenizi artıracaktır. Bu, daha hızlı uyanmanızı sağlar ve güne enerjik bir şekilde başlayabilirsiniz.

Sonuç

Bu yazımızda aç karna yemeniz gereken besinleri ve kaçınmanız gerekenleri listeledik. Sağlıklı beslenme bilincine sahip olmak hayat kalitenizi artıran etmenlerden bir tanesidir.

Yorum yapın