Alkali Diyet Nedir? Asidik ve Alkali Besinler Nelerdir?

Alkali Diyet alınan kiloların ve bir çok yaygın hastalığın sebebinin vücudun asit-alkali dengesinin bozulmasından kaynaklandığını, beslenme şeklimizi değiştirerek bu dengeyi kurabileceğimizi iddia eden bir beslenme biçimidir.

Bu yazımıda alkali diyet nedir, alkali diyet nasıl uygulanır, alkali diyetin olumsuz tarafları var mıdır gibi soruların cevaplarını irdeleyeceğiz. Hadi başlayalım.

Alkali Diyet

Alkali Diyet Nedir?

Vücudumuz işlevlerini yerine getirmek için enerji üretmek ve tüketmek zorundadır. Dışardan aldığımız besinleri, hücre düzeyinde yakarak yaşamak için gerekli enerjiyi elde ederiz. Ancak işlem sonucunda artıklar ortaya çıkar. İşte bu artıklar asitlerdir ve vücudumuza zarar verir.

Vücudumuzda asidin zıddı alkalidir. Enerji üretimi sonucu oluşan asitler alkali yardımı ile dışarı atılır. Eğer, dışardan yüksek miktarda asidik besin alırsak bu sürece müdahale etmiş oluruz ve asitler vücutta yağ hücrelerinin arasında depolanır.

Neden Kilo Alırız?

Alkali diyet kilo alma sürecini şu şekilde açıklar; Vücutta asitler biriktikçe, vücut kendini bu zararlı maddeden korumak için asidi yağ hücrelerinin arasında saklar. Asitlerin yağ hücrelerinde saklanması tamamen vücudu koruma amaçlıdır. Bu şekilde asitlerin hücrelere zarar vermeleri engellenmiş olur.

Ancak, bu durum bir çıkmaz sokak gibidir. Daha fazla asidik besin almak vücutta daha fazla asidin birikmesine, daha fazla yağ depolanmasına yol açar. Biz çabalayıp o yağlarımızı erittiğimizde daha fazla asit ortaya çıkar, ve ister istemez vücut yine yağ üretir.

Bu buz dağının sadece görünen kısmıdır. Yağ oranının fazla olduğu bölgelerde oksijen oranı azalır. Oksijen azaldığında hücreler enerji üretemez ve sorunlar baş göstermeye başlar.

Asidin vücudumuza zararları

Hangi Yiyecekler Yenmeli

Alkali diyette yiyecek seçerken asidik olup olmadığına bakmanız gerekiyor. Bunu anlamanın yolu da pH değerine bakmak. pH 7 ve altındaki değere sahip yiyecekler asidiktir. pH 7 ve üzeri değere sahip yiyecekler ise baziktir, bizim değerlendirmemizde alkali yiyecekleridir.

Günlük yemek planınızı yaparken yediğiniz asidik yiyeceğin 4 katı alkali besin yediğinizden emin olmanız gerekir. Böylece vücudunuzun asid-alkali değerini koruyabilirsiniz. Örneğin, bir bardak kola içtiğinizde, ki pH değeri 2.8 olup aşırı derecede asidik bir içecektir, dört bardak alkali içecek içmeniz gerekir.

Peki hangi yiyecekler asidik, hangi yiyecekler alkalidir?

Asidik YiyeceklerAlkali Yiyecekler
Yüksek Et
Tavuk
Yumurta
Çiftlik balığı
Kabuklu deniz ürünleri
Peynir
Süt ve diğer sütlü ürünler
Alkol
Çay, kahve
Tatlandırılmış meyve suyu
Yapay tatlandırıcılar
Kakao
Bal
Reçel
Marmelat
Hardal
Sirke
Maya
Kuru meyve
Pirinç
Mantar
Avokado
Brokoli
Salatalık
Lahana
Sarımsak
Karalahana
Maydanoz
Ispanak
Domates
Kereviz sapı
OrtaBuğday
Makarna
Ketçap
Mayonez
Deniz balığı
Doğal meyve suları
Elma
Kayısı
Muz
Böğürtlen
Üzüm
Mango
Portakal
Şeftali
Yaban mersini
Çilek
Keçi peyniri
Kabuklu pirinç
Ceviz
Roka
Pancar
Fesleğen
Kabak
Havuç
Pazı
Zencefil
Taze fasulye
Marul
Pırasa
Bamya
Turp
Kırmızılahana
Kırmızı soğan
Kuru fasulye
Kinoa
Chia Tohumu
Taze hindistancevizi suyu
DüşükAyçiçeği yağı
Yulaf
Soya fasulyesi
Soya ve hindistancevizi sütü
Nohut
Barbunya
Karabuğday
Darı
Kavun
Taze hurma
Erik
Nektarin
Kiraz
Tatlı su balığı
Keten tohumu
Fındık
Ay çekirdeği
Kabak çekirdeği
Badem, badem sütü
Enginar
Kuşkonmaz
Brüksel lahanası
Karnabahar
Taze patates
Bezelye
Balkabağı
Soğan
Su teresi
Hindistancevizi
Greyfurt
Nar
Mercimek
Susam
Baharatlar
Zeytinyağı
Hindistancevizi yağı
Omega 3 yağları

Bu listeye bakarak neleri yiyip nelerden kaçınmamız gerektiğini çıkarabiliriz. Ancak, asit üreten yiyecekleri hiç yemememiz gerektiği gibi bir yanlışa düşmemek lazım. Şu gerçeği tekrar hatırlatmakta fayda var; Asidik yiyeceğin dört katı miktarda alkali yiyecek tüketmeniz gerekir.

Ayrıca bir yiyeceğin asidik olması için kendisinin asit içermesi gerekmiyor. Sindirim sonucunda oluşturduğu asit bizim için ölçü birimidir.

Diyetzen

Diyetzen.com sitesi sağlıklı beslenme ve egzersiz konularında son bilimsel gelişmeleri takip etmek ve size sunmak için açılmış bir beslenme sitesidir.Bilgiler güvenilir bilimsel kaynaklardan derleniz ve kaynaklar yazının içeriğinde sizlere sunulur.

Yorum yapın