Ara Öğünlerle İlgili Bilmeniz Gerekenler – Kaç Ara Öğün Yapmalısınız?

Sağlıklı ve dengeli beslenmenin en önemli adımlarından biri de ara öğünlerdir. Diyet yapanların en sık duyduğu terimlerden bir tanesidir. Ara öğünlerle ilgili bilinmesi gereken herşey bu yazımızda.

Peki nedir bu ara öğün? Ara öğünlerimiz günlük kaç kalori olmalıdır?  Ara öğünler ne zaman alınmalıdır? Ara öğünlerin faydaları nelerdir? Ara öğünler alırken nelere dikkat etmek gerekir? Tüm bu soruların cevabını sizler için bu yazımızda derledik.

Ara öğün nedir?

Ara öğün; sağlıklı ve yeterli beslenmenin önemli adımlarından biri olan, günlük olarak aldığımız iki ana öğün arasında aldığımız ara besinlere denir. Günde 4 saatten fazla aç kalmak kandaki glikoz oranının düşmesine ve metabolizmanın yavaşlamasına neden olur. Bundan dolayı ara öğünler almak hem dengeli ve sağlıklı beslenme açısından hem de kilo kontrolü açısından büyük önem arz etmektedir.

Ara öğün neden önemlidir?

Günde 4 saatten fazla aç kalmak kan şekerini düşürür ve açlık hissini arttırır. Ara öğünler bu açlık süresini ortadan kaldırarak kan şekeri seviyesini dengede tutar ve açlık hissini engeller. Ara öğünler metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlayarak kilo kaybını hızlandırır.

Ara öğün yapmaktaki amaç nedir?

Ara öğün yapmanın belirli başlı 4 amacı olduğu belirtilmektedir. Bunlar sırayla;

  1. Bireyin gün içinde alması gereken kalori miktarının sağlıklı bir şekilde tamamlanmasını sağlamak.
  2. Kan şekeri ve insulin seviyesinin dengesini sağlamak.
  3. Psikolojik olarak doğan atıştırma duygusunu doğru şekilde yatıştırmak.
  4. Ana öğünlere yüklenilmesini engellemek.

Ara öğünler kaç kalori olmalıdır?

Uzman diyetisyenler tarafından gün içinde alacağımız sağlıklı ve dengeli bir ara öğünün 100 ila 250 kalori arasında olması gerektiği söyleniyor. Protein içerikli ara öğünler tükettiğimizde bu besinler metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakmamızı sağlar.

Ara öğünler ne zaman yapılmalıdır?

Dengeli ve sağlıklı beslenmede, uyguladığınız diyetlerde ara öğünler oldukça önemli bir rol oynar. Kilonuzu ve sağlığınızı korumak için en ideal ara öğün saati iki ana öğün arasındaki zamanın tam ortası olmalı. Pekiştirme yapmak adına bir örnekle açıklamak gerekirse; sabah kahvaltısını saat 8′ de yapan, öğlen yemeğini de saat 12′ de yiyen bir birey için ideal ara öğün saati 10’dur. Saat 12 ila 13 arasında öğle yemeğini yiyen, 18 ila 20 saatleri arasında akşam yemeğini yiyen bir bireyin ikinci ara öğünü için en ideal saat aralığı ise 16 ila 17 saatleri arasıdır.Dilerseniz yatmadan önce de saat 22 sularında da hafif bir akşam atıştırmalığı yapabilirsiniz.

Kimler hangi ara öğünü atlamamalı?

*Kahvaltıyı geç yapan insanlar için gece yapılacak ara öğün çok önemli.

*Öğlen geç yemek yiyecekler için kuşluk vakti yapılacak ara öğün atlanmamalı.

*Akşam yemeğini geç yiyecek olan bireyler için ise ikindi vaktinde mutlaka ara öğün yapılmalı.

Dikkat Edilecek Hususlar

Ne sıklıkla ara öğün yaptığınızdan çok bu ara öğünlerde neler tükettiğiniz önemli. Bu yüzden ara öğünlerde sağlıksız, abur cubur ürünler değil de sağlıklı ve doğal ürünlerin doğru miktarlarda tüketilmesine dikkat etmeliyiz. İşte sizler için derlediğimiz ara öğünde dikkat edilmesi gereken hususlar.

Ara öğünlerde, yemek yediğiniz yerde televizyon vb. cihazlar bulunmamasına dikkat edin.

Yemek yemek, psikolik ve fizyolojik özellikleri dışında sosyal bir davranış olduğundan sohbet ederek yemek yediğinizde hem yavaş yemiş olursunuz hem de ne kadar yediğinizin farkında olursunuz. Bulunduğunuz ortamda televizyon vb. cihazlar bulunduğunda ne kadar yediğinizin farkında olmazsınız ve yeme eyleminde ölçüyü kaçırabilirsiniz.

Acele etmeden yavaş yavaş yiyin.

Sadece ara öğünlerde değil ana öğünlerde de dikkat etmemiz gereken hususlardan biridir. Besinleri yavaş yavaş çiğneyerek tükettiğimizde hem sindirimi kolaylaşır hemde yediğimizden haz duyarız.

Ara öğünlerde besinlerin protein ağırlıklı olmasına dikkat edin.

Protein bakımından zengin olan süt ve süt ürünleri; ceviz, badem, fındık gibi yağlı tohumlar ve tam tahıllı ürünler daha çok besin ögesi içerir ve daha tok hissetmenizi sağlar. Ayrıca yağ yakımını da hızlandırır.

Ara öğünlerinizde sebze tüketin.

Sebze tüketmek de sağlıklı beslenmenin önemli bir parçasıdır. Sebzeleri dilimleyerek hazır edin ve açlık hissetmeye başladığınızda ara öğün olarak tüketin.

Yapay şekerden üretilmiş tatlılar yerine meyve tüketin.

Yapay şeker tükettiğinizde direkt olarak kana karışacağından kan şekeri seviyenizin ani olarak yükselmesine neden olabilir. Bunun yerine canınız tatlı istediğinizde bu ihtiyacı doğal meyvelerden gidermeniz daha sağlıklı bir karar olacaktır.

Daha güçlü sıvılar tüketin.

Az yağlı veya yağsız süt ya da süte eklenmiş kahve tercihiniz olabilir. Ayran veya kefir de tercihleriniz arasında olabilir.

Ara Öğünlerde Neler Tüketmeliyiz?

Seçtiğimiz besinler sağlıklı ve dengeli beslenmemizi sağlayacak şekilde doğal besinler olmalı.Protein ağırlıklı besinler sizin daha tok hissetmenizi sağlayacağından ara öğünlerde protein ağırlıklı besinler tüketebilirsiniz. İşte size protein ağırlıklı ara öğün önerileri ;

*Diyet bisküvi,süt veya ayran

*Yoğurt, Süt, Ayran

*Peynir ve tam tahıllı ekmek

*Meyve ve yoğurt

*Kuru meyve ve yoğurt

*Sütlü kahve

*Protein barı haftada 2 defa tüketebilirsiniz.

*10 adeti geçmeyecek şekilde tuzsuz ve kavrulmamış badem

Bu ara öğünler aynı zamanda sizin kilo vermenizi de sağlar.

Günde Kaç Ara Öğün Olmalı?

Beslenme uzmanları genel olarak sağlıklı bir birey için günde iki defa ara öğün alınmasının yeterli olacağı kanaatinde ancak diyabet, hipoglisemi, hamilelik diyabeti ile enerji ihtiyacının çok olduğu durumlarda ara öğün miktarının üçe çıkmasının gerektiğini söylüyorlar.

Yorum yapın