Aralıklı Oruç (Intermittent Fasting) Nedir? Artıları ve Eksileri

Aralıklı Oruç, belirli aralıklarla oruç tutulan bir beslenme biçimidir. Bu diyeti uygulamanın bir çok yöntemi vardır. Bu yazımızda aralıklı oruç nedir ve nasıl uygulanır sorularının cevaplarını arayacağız.

Kilo vermek ve zayıflamak isteyenlerin çok sık duyduğu kavramlardan bir tanesi aralıklı oruç, yani intermittent fasting kavramları oldu. Peki nedir bu aralıklı oruç? Nasıl uygulanır ve intermittent fasting ile nasıl kilo verilir? Bu yazımızda bu sorulara cevap arayacağız.

Aralıklı Oruç Nedir?

Bizde oruç deyinde ramazan ayı ve gün boyu hiç bir şeyin yenilip içilmediği günler gelse de, bir diyet ve yaşam tarzı olarak aralıklı oruç farklı bir kavramdır. Intermittent Fasting kilo vermek ve sağlıklı yaşamak adına haftanın ya da günün belirli vakitlerinde oruç tutmaya dayalı bir diyet çeşididir.

Aralıklı oruç müslüman aleminin tuttuğu dini oruçtan biraz farklıdır. Dini oruçta yemenin dışında tüm içecekler de yasaklı iken, intermittent fasting kavramında kalorisiz içecekler serbesttir.

Şimdi daha iyi anlamak üzere aralıklı oruç diyetinin çeşitlerine bakalım.

Aralıklı Oruç Çeşitleri

Aralıklı oruç diyeti genel olarak belirli zamanlarda oruç tutup belirli zamanlarda yemek yediğiniz bir diyet çeşidini tanımlar. Ancak bu oruç ve yeme periyodları çeşitlilik gösterir. Şimdi en yaygın aralıklı oruç çeşitlerine bir göz atalım:

12:12 Aralıklı Oruç: Günün 12 saati oruç tutup 12 saatinde ise yemek yenilebilen bir diyet çeşididir. Bu diyete genel olarak en kolay aralıklı oruç diyeti diyebiliriz.

16:8 Aralıklı Oruç: Günün 18 saatinde oruç tutup 8 saatinde ise yemek yenilen aralıklı oruç tarzıdır. Bu diyet tarzında genellikle sabah kahvaltısı atlanır. Akşam yemeğinin yenmediği çeşidi de vardır.

Omad Diyeti: En zor aralıklı oruç diyetidir. İngilizce One Meal A Day kelimelerinin baş harflerinden türetilmiştir. Türkçe karşılığı Günde Bir Yemek anlamına gelir.

Anlaşıldığı üzere omad diyetinde günde sadece bir öğün yemeğe izin verilir. Her gün aynı saatlerde yiyeceğiniz yemek için bir saat gibi bir süreniz vardır. Bu diyeti uygularken dikkatli olmak gerektiğini ve çok uzun tutmamanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

5:2 Aralıklı Oruç: Bu diyet tarzında ise 5 gün istediğiniz gibi yer, 2 gün ise kalori alımını dörtte birine indirirsiniz, yani oruç tutarınız. Bu diyetlerin detaylarını sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Aralıklı Oruç Diyetinin Faydaları

Aralıklı oruç diyetinin vücudunuza bir çok faydası vardır.

  • Aralıklı Oruç hormonlarınızı, hücrelerinizi ve genlerinizi değiştirir.
  • Göbek yağlarınızı eritir.
  • İnsülin Direncini ve Tip 2 Diyabet riskini azaltır.
  • İltihap ve Oksidatif stresi azaltır.
  • Kalp için iyidir.
  • Hücre yenileme sürecini tetikler.
  • Kanseri önlemeye yardımcıdır.
  • Beyin için iyidir.
  • Alzaymır hastalığını önlemeye yardımcıdır.
  • Yaşam süresini uzatır.

Özellikle ketojenik diyetle birleştirildiğinde aralıklı oruç diyeti vücuda bir çok katkı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir