B12 Vitamin Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

B12 vitamini organlara taze oksijen taşınması, sinir sistemi ve beynin doğru çalışması ve alyuvarların üretiminde hayati derecede önemlidir. Bu yüzden b12 vitamin eksikliğinin sinir bozucu semptomlarının olması şaşırtıcı değildir.

Ülkemizin büyük bir bölümünde b12 vitamin eksikliği çok karşılaşılan bir durumdur. Çoğu insan bu eksikliğin farkında bile değildir. Doktorlar belirtileri direk vitamin eksikliğine de yormayabilir bu yüzden kendinizi tanımanız çok önemlidir.

B12 Vitamini Nedir?

B12 vitamini vücudumuzdaki çeşitli sistemlerde çok önemli görevleri olan önemli bir vitamindir. B12 vitamini temel olarak alyuvarlar için önemlidir. Bu vitamin olmadan alyuvar hücreleri düzenli bir şekilde üretilemez bu yüzden de oksijenin akciğerlerden vücudun diğer yerlerine taşınmasında sorunlar oluşur.

B12 Vitamini sinir sistemin üretimi ve çalışması için de çok önemlidir. Örneğin, sinir sistemi kasların kontrolünden ve acı ve ya sıcaklığı hissetmesinden sorumludur.

B12 vitamini sadece hayvansal gıdalardan alınabilir. Süt ürünleri, et, balık ve yumurta bu besinlere örnektir.

Hayvansal gıdalar tüketmeyen veganlar bu yüzden supplement ve ya b 12 eklenmiş gıdalardan bu ihtiyaçlarını karşılarlar.

B12 Vitamin Eksikliği

Normal şartlarda b12 vitamin eksikliği çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Vücudumuz bu vitamini depolayabilir. Ancak çok uzun süre b12 içeren gıda tüketmediğimiz zaman şikayetler ortaya çıkabilir.

B12 vitamin eksikliği genellikle hayvansal gıda tüketmeyen insanlarda görülür. Ancak mide veya bağırsak rahatsızlığı olan insanlarda da bu rahatsızlık ortaya çıkabilmektedir. Bu hastalıklara örnek olarak Crohn hastalığı veya Celiac hastalığını verebiliriz.

Mideniz çok az asit ürettiğinde veya bazı ilaçları kullanırken b12 vitamin eksikliği riski artabilir. Örneğin, diyabet hastalığının tedavisinde kullanılan antacids.

B12 Vitamin Eksikliğinin Belirtileri

B12 vitamini vücudumuzu çok fazla yönden etkilediği için, eksikliği durumunda ortaya çıkacak belirtiler kişiden kişiye değişebilir. Örneğin bir kişi sinir sistemiyle ilgili belirtiler gösterirken başka biri kas hücrelerine yeterli oksijen gitmemesinden kaynaklanan kas şikayetleri gösterebilir.

B12 eksikliği nelere yol açar? B12 eksikliği olan hastalarda yaygın olarak görülen belirtiler şunlardır;

Karıncılanma Hissi

B12 vitamin eksikliği sinirlerinizi kötüleştirerek can sıkıcı sonuçlara yol açabilir. Örneğin ellerinizde, ayaklarınızda karıncılanma hissi ya da kollarınızda ya da bacaklarınızda acı ya da yanma hissi bu belirtilerden bazılarıdır.

Dengesizlik, Baş Dönmesi

B12 eksikliği sık sık baş dönmesine sebep olabilir. Omirilikteki sinirler hissizleşebilir. Kandaki oksijen seviyesinin düşmesi ile birlikte baş dönmesine ve dengesizliğe sebep olabilir.

Dilde Yanma Hissi

Dilinizde acı, yanma veya batma hissi varsa bu da b12 vitamin eksikliği belirtisi olabilir. Bu b12 eksikliği olan kişilerde sıkça rastlanan ve glossit adı verilen bir hastalığın da belirtisi olabilir.

Bu hastalık sadece acı verici değil aynı zamanda dilin tad alma işlevinde bozukluklara da sebep olabilir. Bu yüzden böyle bir şikayetiniz varsa hemen doktora görünmekte fayda var.

Bitkinlik

Bitkinlik b12 eksikliğinin en çok görülen belirtilerinden bir tanesidir. İnsanların karşılaştığı ilk belirti olsa da öncelikle b12 eksikliği ile ilişkilendirilmez.

B12 eksikliğinin yanında demir eksikliği ve ya d vitamini eksikliği de halsizliğe sebep olabilir.

Uzun süreli bitkinlik ve halsizlik şikayetiniz varsa en yakın sağlık ocağında ücretsiz bir kan testi yaptırmanızda fayda var.

Kötü Hafıza

B12 vitamin eksikliğinin nörolojik sonuçları da vardır. B12 eksikliği bazen unutkan olmanıza sebep olabilir.

Eğer her geçen gün daha unutkan olduğunuzu düşünüyorsanız, doktorunuza danışmanızda fayda var. Hafıza ve odaklanma problemleri çok hızlı gelişir ama çözmesi zordur. Bu yüzden hızlı davranmak önemlidir.

Depresyon

B12 eksikliği mental sağlığınıza da olumsuz etkiler bırakabilir. Örneğin depresyon, gerginlik ya da odaklanamama gibi belirtiler gösterebilirsiniz.

İleri derecedeki vakalarda hallisünasyon ya da psikoz durumlar ortaya çıkabilir. Kendinizi normalden daha gergin ya da üzgün hissediyorsanız dikkatli olmanızda fayda var.

Diğer Belirtiler

Yukardaki belirtiler b12 vitamin eksikliğinin en yaygın belirtileridir. Ancak bunların dışında da bazı belirtiler de gösterebilir. Örneğin kadınlarda adet gecikmesi, saç kaybı, bağırsak şikayetleri, nefes darlığı ve kulaklarda çınlama bu belirtilerden bazılarıdır.

Yine de bu belirtiler başka rahatsızlıkların da belirtileri olabilir, bu yüzden doğru teşhis için gerekli tahlilleri yaptırmak ve doktorunuza danışmak en iyi yöntemdir.

Yorum yapın