Biberiye Yağı Saç Dökülmesine Karşı Faydalı mı?

Saç dökülmesi insanların özgüvenini yok eden sinsi bir rahatsızlıktır. Kesin bir tedavi şekli henüz ortaya çıkmamıştır. Ancak bazı çalışmalar biberiye yağının saç dökülmesini azaltmak ve saç uzamasını sağlamak için faydalı olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Ellili yaşlara gelindiğinde erkeklerin yüzde sekseni, kadınların ise yüzde ellisi saç dökülmesi problemiyle yüzleşir.

Saç uzaması için biberiye yağı ile ilgili araştırmalar henüz başlangıç ​​aşamasındadır, bu nedenle biberiye yağının herkes için işe yarayıp yaramayacağından emin olmanın bir yolu yoktur. Bununla birlikte, bu doğal ilaç, bazı saç büyüme ilaçlarından daha güvenli ve yan etkilere neden olma olasılığı daha düşük olabilir.

Saç büyümesi için biberiye yağı hakkında hızlı gerçekler:

  • Erkeklerde ve kadınlarda en sık görülen saç dökülmesi tipine androjenetik alopesi denir.
  • Çalışmalar biberiye yağının geleneksel tedavilerden daha iyi çalıştığını göstermemiştir.
  • Biberiye yağı, geleneksel tedavileri kullanamayan veya yan etkiler konusunda endişelenemeyen insanlar için bir alternatiftir.
  • Biberiye yağının saç dökülmesini etkileme yeteneği saç dökülmesinin nedenine bağlıdır.

Araştırmalar

İnsanlar saçlarını enfeksiyonlar, bağışıklık sistemi reaksiyonları, yaş, hormonal kaymalar ve kalıtsal saç dökülmesi koşulları gibi birçok nedenden dolayı kaybederler.

Biberiyenin kemoterapi veya diğer ilaçlar nedeniyle saç dökülmesini veya kronik saç çekilmesinden kaynaklanan saç dökülmesini durdurabileceğine dair bir kanıt yoktur.

Bununla birlikte, çalışmalar, bitkinin saç dökülmesinin en yaygın formlarından bazılarını tersine çevirebileceğini göstermektedir.

Erkek tipi kellik (MPB), dihidrotestosteron (DHT) adı verilen testosteronun bir yan ürünü saç köklerine saldırdığında ortaya çıkan bir saç dökülmesi türüdür.

Hem erkekler hem de kadınlar testosteron üretir, ancak erkekler tipik olarak kadınlardan daha fazla testosteron üretir, bu nedenle erkeklerde saç dökülmesi daha sık, daha erken yaşlarda ve daha yaygın olarak ortaya çıkabilir.

Biberiye yağı bu tip saç dökülmesine yardımcı olabilir. Testosteron ile ilişkili saç dökülmesine sahip 2013 yılında yapılan bir çalışma, biberiye yağının saçlarını yeniden oluşturabildiğini buldu. Her ne kadar çalışma kesin olmasa da, yazarları biberiye yağının DHT’nin saç köklerine saldırmasını sağlayan hormon reseptörlerine bağlanmasını engelleyebileceğini düşünüyor.

2015 yılında yapılan bir çalışmada, biberiye yağı, popüler bir saç çıkma tedavisi olan minoksidil ile karşılaştırılmıştır. DHT ile ilişkili saç dökülmesi olan kişiler 6 ay boyunca biberiye yağı veya minoksidil aldı.

İlk üç ayda ayda, her iki grupta da bir gelişme görülmedi. 6. aya gelindiğinde her iki grup da saç büyümesinde önemli artışlar gördü.

Biberiye yağı ile tedavi edilen grup, minoksidil grubundan daha fazla saç büyümesine sahipti, ancak fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. Bu sonuç biberiye yağının sadece uzun vadede saç büyümesini destekleyebileceğini düşündürmektedir.

Aynı çalışmada, kafa derisi kaşıntı minoksidil alan grupta daha yaygındı, bu nedenle biberiye yağı alerjisi veya cilt tahrişi öyküsü olan insanlar için daha iyi bir seçenek olabilir.

Küçük bir araştırma, biberiye yağının diğer saç dökülmesi biçimlerini de tersine çevirebileceğini düşündürmektedir.

2017’de yayınlanan bir çalışma da dahil olmak üzere bazı çalışmalar, biberiye yağının bazı mantarları ve bakterileri öldürebildiğini bulmuştur. Bu nedenle, saç dökülmesi bir enfeksiyon veya sağlıksız kafa derisinden kaynaklandığında, biberiye yağı yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, biberiye yağının standart tedavilerin yerini alması gerektiğine dair kanıt yoktur.

Alopesi areata saç dökülmesine neden olabilecek bir otoimmün bozukluktur. 1998 yılında yayınlanan araştırma, biberiye yağı kullanan aromaterapinin bu duruma sahip insanlar üzerindeki etkisini inceledi. Katılımcıların yüzde 44’ü 7 ay boyunca biberiye kullanımı ile iyileşti, buna karşılık tedavi almayanların sadece yüzde 15’i.

Biberiye yağının geleneksel tedavilerin etkinliğini artırabilmesi de mümkündür, ancak hiçbir çalışma bu fikrin geçerliliğini test etmedi.

Benzer şekilde, biberiye yağının minoksidil veya diğer saç büyüme ilaçlarıyla birlikte kullanılmasının güvenli olup olmadığına dair bir analiz yapılmamıştır.

Minoksidil veya diğer saç çıkma tedavileri kullanan herkes, yan yana biberiye yağı şampuanı kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdır.

Etkileri

Saç dökülmesinden muzdarip insanlar biberiye yağının saç dökülmesini başlamadan önce önleyeceğini umabilir. Ancak bugüne kadar hiçbir araştırmanın bu fikri doğrudan test etmediğinin farkında olmalıdırlar.

Bununla birlikte, biberiye yağı DHT’nin etkilerine karşı koyabilirse, kellik öyküsü olan ailelerde yararlı bir saç dökülmesi önleme tedavisi olabilir.

2016 yılında yapılan bir çalışmada, biberiye farelerde kan dolaşımını ve cilt sağlığını etkiledi. Aynı şey insanlar için de geçerliyse, biberiye yağı saç ve saç derisi sağlığını iyileştirerek saç dökülmesini önleyebilir.

Tavsiyeler

Biberiye yağı doğal bir ilaçtır, ancak bu, tüm konsantrasyonlarda veya tüm insanlar için güvenli olduğu anlamına gelmez. Sonuç olarak, insanların biberiye yağı kullanmadan önce hatırlamaları gereken birkaç şey vardır.

Dikkat edilmesi gerekenler

  • Hamile veya emziren kadınlar, doktor aksini tavsiye etmedikçe biberiye yağı kullanmamalıdır.
  • İnsanlar ayrıca biberiye yağını gözlerine veya ağızlarına sokmaktan kaçınmalı ve çocukların erişemeyeceği yerlerde tutmalıdır.
  • Biberiye yağının çocukluk çağı saç dökülmesinde işe yaradığına veya çocukların kafa derisinde kullanılmasının güvenli olduğuna dair bir kanıt da yoktur.

Saç dökülmesi için biberiye yağı nasıl kullanılır?

Biberiye yağı kullanmanın en kolay yolu, yüksek konsantrasyonda biberiye yağı içeren bir şampuan denemektir.

Evde biberiye şampuanı yapmak da mümkündür. Sadece bir şampuana 10-12 damla biberiye yağı ekleyin ve saçları günlük olarak yıkayın.

Teorik olarak, biberiye yağını kafa derisine uygulamak ve daha uzun süre açık bırakmak, etkilerini artırabilir.

Bir biberiye yağı çözeltisi yapmak için, insanlar bir veya daha fazla biberiye yağını bir taşıyıcı yağda seyreltmeyi ve sonra gece boyunca kafa derisine uygulamayı deneyebilirler.

Biberiye evde konsantre etmek için, kaynatılmış bir litre damıtılmış suya dört avuç kurutulmuş biberiye yaprağı eklenebilir. Karışım daha sonra en az 5 saat demlenmeye bırakılmalıdır. Daha uzun demleme süreleri daha yüksek konsantrasyonlara neden olur.

Karışımı bir şampuan olarak kullanmak için, 4 kısım sabun / 1 kısım biberiye konsantresi oranında Kastilya sabunu ile karıştırılabilir. Doğrudan kafa derisine birkaç damla uygulamak da güvenlidir, ancak sadece karışım soğuduğunda ve her zaman alerjik reaksiyonları kontrol etmek için bir yama testi yaptıktan sonra.

Biberiye yağının çalışması birkaç ay sürebilir, bu nedenle kullanımı gayret ve tekrar gerektirir. İlerlemeyi ölçmek için, kişi kafadaki küçük bir bölgedeki saç sayısını saymayı deneyebilir.

Saç büyümesine yardımcı olabilecek çeşitli biberiye yağı ürünleri için buraya tıklayın. Bu bağlantının sizi harici bir siteye götüreceğini lütfen unutmayın.

Saç büyümesi kötü bir şekilde yavaştır, bu nedenle bunu izlemek için bir yol bulmak, yağın çalışıp çalışmadığını değerlendirmeyi kolaylaştırır.

Yorum yapın