Bölgesel Zayıflama – Gerçek mi Şehir Efsanesi mi?

Bölgesel zayıflama vücudun belli bir noktasında biriken yağlardan kurtulma anlamına geliyor. Kadınlar genellikle basen kollar ve göbek bölgelerinde yağ biriktirirken erkekler genellikle göbek bölgesinde yağ topluyor. Bu durumda doğal bir şekilde şu soruyu akla getiriyor; Sadece bir bölgeye yönelik egzersiz yaparak o bölgeyi inceltmek mümkün mü?

Aslında bu sorunun tarihi oldukça eski ve çok uzun bir süre bunun mümkün olduğuna inanılmış. Ancak yapılan çalışmaların büyük çoğunluğu durumun tam tersini gösteriyor.

bölgesel zayıflama

Bölgesel Zayıflama Mümkün mü?

Cevap, kısa ve öz. Hayır. Çünkü vücudumuzun işleyişi buna izin vermiyor. Kilo vermek için basit bir kural var, ihtiyacınız olan kalori miktarından daha azını almanız gerekiyor. Böylece vücut, kalori dengesini sağlamak için yağ olarak depoladığı enerjiyi kullanıyor. Buraya kadar her şey normal ancak vücut bu eksik kalorileri telafi ederken tek bir bölgedeki yağları kullanmıyor. Bütün vücuttaki yağ hücrelerini eşit bir şekilde kullanıyor. Bu da bölgesel yağ yakmayı imkansız hale getiriyor.

Ne yani göbeğim hep yağlı mı kalacak?

Kilo almanızı etkileyen bir çok etmen vardır. Genler, hormonlar, yaş, vücut tipi, beslenme şekliniz… Bu yüzden en doğru hareket artık sağlık ocaklarında bile bulunan bir diyetisyene gitmek ve kişisel bir beslenme ve egzersiz programı almak.

Bölgesel incelme mümkün olmasa da doğru beslenme ve spor programı ile vücudunuzdaki tüm yağlardan kurtulabilir, sağlıklı bir bedene sahip olabilirsiniz.

Sonrasında ise belirli kas bölgelerinize odaklanarak en azından o bölgedeki kaslarınızı güçlendirebilir ve yağlanmayı azaltabilirsiniz.

Yağ yakmak için en iyi yöntem nedir?

Bölgesel zayıflama vücudun çalışma prensibinden dolayı mümkün olmasa da hala beslenme ve spor programlarıyla istediğiniz hedefe ulaşmanız mümkün. Bunun için kullanıp hızlı sonuç alacağınız egzersiz çeşitlerinden bir tanesi HIIT yani High Intensity Interval Training, Türkçesi; Yüksek yoğunlukta aralıklı idman.

Bu egzersiz çeşidi sadece yağlarınızı yakmakla kalmaz aynı zamanda metabolizmanızı da hızlandırarak kalıcı zayıflama sağlar.

Sonuç olarak iyi bir beslenme programı ile beraber uygulanan spor faaliyetleri yağ yakmak için ideal br kombinasyondur.

Yorum yapın