Bulgur Pilavı Kaç Kalori

Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Ne Kadar Tüketilmeli?

Bulgur pilavı ülkemizde çok sevilen ve sıkça tüketilen yemeklerin başında geliyor. Beslenme alışkanlıklarının sorgulanmaya başlanmasıyla birlikte de “bulgur pilavı kaç kalori?” gibi sorularla sıkça karşılaşıyoruz.

Öncelikle şunu belirtelim ki, bulgur pilavı içerisinde bulundurduğu lifler ve düşük glisemik indeks değerleri sayesinde oldukça sağlıklı bir yemektir ve diyet listenizde rahatlıkla bulundurabilirsiniz.

Ancak günümüzde ne yediğinizin yanında ne kadar yediğiniz de önemlidir. İşte bu yüzden aldığımız kalorileri, harcadığımız kalorileri sayar olduk. Bu bilinçli beslenme kavramının da bir parçası.

Bulgur Pilavı Kaç Kalori?

Bu sorunun tam olarak net bir cevabı yok. Bulgur pilavını nasıl pişirdiğinize göre değişen bir değer çünkü. Ancak bir cevap vermek gerekirse;

100 Gr Bulgur Pilavı 149 Kaloridir.

Bunun dışında diğer besinlerle karıştırıldığında şu değerler ortaya çıkar;

  • Domatesli bulgur pilavı 169 kalori
  • Biberli domatesli bulgur pilavı 254 kalori
  • Arpa şehriyeli bulgur pilavı 266 kalori
  • Nohutlu bulgur pilavı 277 kalori
  • Etli bulgur pilavı 435 kalori

Bulgur Pilavının Faydaları

Bulgur pilavı içerisinde bulundurduğu lifler sayesinde sindirimi kolaylaştırır. Bulgur pilavında çok az yağ ve sıfır kolesterol vardır. Vücudun ihtiyacı olan A ve C vitaminleri ile potasyum, kalsiyum ve demir gibi kemik için çok önemli mineraller de mevcuttur.

Bulgur pilavının glisemik indeksi de düşüktür. Sindirim sırasında çabucak kana karışıp kan şekerini yükseltmez bu sayede daha dengeli bir kan şekeri değerine sahip oluruz.

100 Gr Bulgur pilavında bulunan besin değerleri aşağıdaki gibidir;

Besin Değeri100 gramda
Kalori114 kcal
Karbonhidrat18.2 g
     Lif3.0 g
Protein2.8 g
Yağ3.4 g
     Kolesterol0.0 mg
A Vitamini221.7 IU
C Vitamini49.8 mg
Potasyum241.8 mg
Kalsiyum20.7 mg
Demir1.4 mg

Bulgur Pilavı nasıl Tüketilmelidir?

Yetişkin bir erkeğin günlük alması gereken kalori miktarı ortalama 2000 kalori iken, yetişkin bir kadında bu değer 1800 kalori civarındadır.

Günlük beslenmemizi bu değerlere göre ayarlamalı ve aşırıya kaçmamalıyız. Zaten besinlerin kalori değerlerini öğrenmekteki amaç da budur.

Buradan yola çıkarak, bir gün içerisinde yiyeceğiniz bulgur miktarı en fazla bir su bardağı olmalıdır. Bir bardak bulgur için kullanacağınız yağ miktarı da önemlidir. Bu miktar bir kaşık zeytinyağı ya da tereyağından fazlası olmamalıdır.

Bulgur pilavının yanında yediğiniz yiyeceklerin kalori miktarları da önemlidir. Bir öğünde bulgur pilavının yanında cacık, yeşil salata ve küçük bir parça ızgarada yağsız pişmiş kırmızı ya da beyaz et tüketebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir