Çörek Otu Yağının Faydaları – Çörek Otu Yağı Zayıflatır mı?

Çörekotu bitkisel bir mucize olduğuna göre çörek otundan elde edilen çörekotu yağı da bu mucizenin devamı niteliği taşıması gerekiyor. Çörek otunun sağlığa olan faydaları hakkında sizlere kısaca bilgi vereceğimiz bu yazıda çörek otu ile zayıflama mümkün mü, çörek otu yağı nasıl tüketilir gibi merak edilen sorulara da kısa yanıtlar vereceğiz.

Çörek Otu Yağının faydaları

Çörek otu yağı her şeyden önce kadınların adet gecikmesi şikayetlerine bitkisel çözüm sağlıyor. Bunun yanında çörek otu, iştah açıcı bitkisel yağlardan birisi olarak bilinir. Diğer yönden de idrar ve adet söktürücü bitki olarak ta yaygın bir biçimde çörekotunun yararlarından faydalanılmaktadır. çörek otu yağının sinüzite faydaları da yabana atılmaması gerekmektedir. Çörekotu yağı, sinüzite neden olan sinüslerdeki iltihaplanmayı söker ve burun-geniz akıntısı yoluyla sinüzite bitkisel çözüm olur.

Çörek otu yağı aynı zamanda astım, şeker hastalığı ve romatizma gibi hastalıkların da bitkisel tedavisinde kullanılmaktadır. Kan dolaşımını güçlendiren ve içerdiği omega-3 ve omega-6 yağ asitleriyle damar tıkanıklıklarını önleyen bir bitkisel yağ çeşididir.

Çörek otu yağı saç dökülmesine bitkisel çözüm sunar ve saç köklerini besleyici etkisi ile saç dökülmesi alopesi gibi şikayetlere de iyi gelmektedir.

Çörekotu Yağı Nasıl İçilir?
Günde 3 kez bir fincan suya 4–5 damla Çörek otu yağı damlatılarak içilir. Cilde ve saçlara masaj yapılarak sürülür.

Çörekotu Yağı Zayıflatırmı

Çörek Otu Yağının Zayıflamada Kullanımı:Kahvaltı ve yemeklerden yarım saat önce, yani günde 3 kez ortalama 200 tane çörek otu tohumunu çiğneyerek yutmak zayıflatmaktadır.

Bilimsel dokümanlarda ise özet olarak şu bilgiler yer almaktadır:

1- Kahvaltı ve yemeklerden yarım saat önce 0,7 gr. (yaklaşık 200 adet tohum) yeni öğütülmüş veya çiğnenerek 1 bardak su ile birlikte yutulacak.

2- Veya kahvaltı ve yemeklerden yarım saat önce 5 damla çörekotu yağı 1 bardak su ile yutulacak.

Çörek otunun zayıflatma etkisini şu şekilde gösterdiği düşünülmektedir.

1- İştahı kapatarak,
2- Karaciğeri temizleyerek sindirimi hızlandırarak.
3- Lubricant (yağlayıcı) özelliği ile bağırsakları kaygan hale getirerek, yani müshil etkisi göstererek, besinlerin daha hızlı geçmesini sağlayarak.

Çörekotu günlük kullanım miktarı

2-5 yaş arası 5 gr
5-12 yaş arası 10 gr
12 yaşından büyük olanlarda 15 gr dır.

Çörekotunun günlük kullanım miktarı 2 veya 3 e bölünerek aç karnına yenmelidir. Bu öğünler sabah öğle arası, ikindi vakti ve yatmadan önce olabilir.

Çörekotunun faydalı olabilmesi için tam sindirilmesi gerekir. Kişilerde hazımsızlık sorunları varsa giderilmelidir.

Çörekotu öğütülmeden yenirse sindirilemez, öğütülerek yenmesi gerekir. Öğütülmüş çörekotu bekletilmemelidir, yağı kolaylıkla acır ( Oksidasyon) ve zararlı hale gelir. Çörekotunun öğütülmesinde elektrikli kahve değirmeni kullanılabilir, aletin zorlanmaması için uzun süre öğütme yapılmamalıdır.

Çörekotu hafif acımsı ve baharlı lezzette olduğu için kişilerin damak tadına göre yeme şeklinin geliştirilmesi gerekmektedir.

Çörekotunun bileşiminde bulunan proteinlerin sindiriminin kolay olması için aç karnına mide asidiyle doğrudan temas etmesi istendiğinden süt veya yoğurtla yenmesi önerilmemektedir.

Çörekotu çiğneyerek yenirse diğer faydalarına ilave olarak ağız içi ve dişeti bakımı da yapılmış olur. Bu yeme şeklinde dut kurusu veya kuru siyah üzüm birlikte yenerek tat düzenlemesi yapılabilir.

Yeni öğütülmüş çörekotu bekletilmeden rendelenmiş elma veya armuda karıştırılarak veya 2 yemek kaşığı çorba ile yenebilir. Bu maksatla taze sıkılmış meyve suyu da kullanılabilir. Çocuklara az miktarda muhallebi ile karıştırılarak yedirilebilir veya çocukların sevdiği bilinen gıdalara karıştırılarak verilebilir.

Şeker hastası olmayanlar pratik olması açısından 1 haftalık çörekotu kullanım miktarını bir defada öğütüp bekletmeden bal veya tahin-pekmeze karıştırarak yiyebilirler. Bunun için 100 gr çörekotu öğütülür, bekletmeden 300 gr bal veya 150 gr pekmez ve 200 gr tahine karıştırarak yenebilir. Bu karışım cam kavanozda serin bir yerde güneş ışığı görmeyecek şekilde muhafaza edilmelidir. Çocukların kolay yemesi için bu karışıma kakao ilave edilebilir.

Belirtilen özellikler dikkate alınarak, kişiler kendilerine uygun çörekotu yeme şekilleri geliştirebilirler

Yorum yapın