Deniz Börülcesi Nedir? Deniz Börülcesinin Faydaları

Deniz Börülcesi değerli besinlere sahip bir bitkidir ve sağlığa bir çok faydası bulunur.

Deniz börülcesinin faydaları arasında, sindirim sistemine yardımcı olması, bağışıklık sistemini. düzenlemesi gibi çok önemli şeyler bulunur.

Detoks etkisine sahip bu bitki aynı zamanda sindirime yardımcı olur, bağışıklık sistemini korur, zayıflamaya yardımcı olur, uyumanıza yardım eder ve kan dolaşımını hızlandırır.

Deniz Börülcesi Nedir?

Deniz börülcesi, tuzlu su kaynaklarının yakınındaki kayalık ve bataklık bölgelerde yetişen ve 500 yıldan uzun süredir bilinen bir bitkidir.

Bu küçük tuzlu toprak bitkisi, kendi haline bırakıldığında geniş bir alana yayılabilir. [1]

Deniz börülcesi, 7-8 cm’den daha uzun büyümeyen, ancak çeşitli yollarla kolayca toplanıp hazırlanabilen kalın, çimen benzeri bir bitkidir.

Tarihsel olarak, deniz yosununa benzer bir gıda kaynağı olarak kullanılmıştır , ancak bu sıra dışı deniz sebzesinin besleyici değeri üzerine daha fazla araştırma yapıldıkça daha da popüler hale gelmiştir.

Deniz Börülcesinin Besin Değerleri

En hafif tabiriyle, deniz börülcesinin besin değerleri etkileyicidir . Neredeyse hiç yağ içermeyen bu sebze, magnezyum , potasyum , kalsiyum ve  sodyum gibi temel minerallerle doludur.

Deniz börülcesi, sağlıklı miktarda diyet lifi ve A , B ve C vitamininleri. de içerir. [2] Ayrıca, antiinflamatuar özellikleri de vardır ve antioksidan içerir.

Ek olarak, deniz sebzelerinde bulunan fukoidanlar adı verilen benzersiz bileşikler içerir. Düşük kalorili bir bitkidir (100 gram porsiyon başına ~ 100 kalori),  ve çok az yağ içerir. Deniz börülcesi, beslenme düzeninize lezzetli ve besleyici bir katkı olabilir.

Deniz Börülcesinin Faydaları

Deniz Börülcesinin Faydaları
Deniz Börülcesi Bitkisi

Deniz börülcesi, sindirim sisteminden bağışıklık sistemine kadar vücudumuza bir çok yarar sağlar. İşte deniz bölürcesinin öne çıkan fayaları;

#1 Sindirime Yardımcı Olur

Doğal bir diyet lifi kaynağı olan deniz börülcesi , vücudun sindirim sistemi için harikalar yaratabilir. Diyet lifi, kabızlığa veya rahatsızlığa neden olmadan sindirim sisteminden daha kolay geçebilmesi için dışkıyı toplayabilir . Lif, bağırsaktaki iltihabı azaltabilir ve besin alımının mümkün olduğu kadar verimli olmasını sağlayabilir. [3]

#2 Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

A ve C vitamini sadece vücudumuzdaki süreçler için gerekli vitaminler değil, aynı zamanda bağışıklık sistemi üzerinde de önemli bir etkiye sahiptir. C vitamini, vücut için ilk savunma hattı olan beyaz kan hücrelerinin üretimini uyarır. Ayrıca, bu vitaminlerin her ikisi de antioksidan görevi görür ve serbest radikalleri nötralize edebilir ve kronik hastalıklara ve oksidatif strese neden olmadan önce durdurabilir. [4]

#3 Kemik Sağlığını İyileştirir

Bu deniz sebzesini beslenmenize eklemeniz için önemli sebeplerden bir tanesi de çok zengin bir kalsiyum kaynağı olmasıdır. Düzenli kalsiyum almak, vücudunuzun iyi bir dolaşım için gerekli olan demir alımını da dengeler. Daha da önemlisi, kalsiyum alımı yaşlandıkça kemiklerinizi güçlü ve dayanıklı tutacaktır. Yaşımız ilerledikçe kemik mineral yoğunluğu doğal olarak düşer, bu nedenle genç ve sağlıklı kalmak için daha yüksek kalsiyum seviyelerine ihtiyaç vardır. [5]

#4 Uykuyu Düzenler

Magnezyum mineral dünyasında pek itibar görmez, ancak birçok insan için hormon dengesi, nörotransmiter üretimi ve genel yaşam kalitesi üzerinde ölçülebilir etkileri olabilir.

Deniz börülcesi magnezyum açısından çok zengindir ve birçok insan farkında olmadan magnezyum eksikliğinden muzdariptir.

Uykusuzluk çekiyorsanız veya sürekli huzursuz geceler geçiriyorsanız, bu vücudunuzun doğal ritimlerinin bozulduğunun bir işareti olabilir. Magnezyum, sirkadiyen ritimlerinizi yeniden dengelemek ve size iyi bir gece uykusu vermek için idealdir. [6]

#5 Antioksidan Özellikler

Deniz sebzelerinde bulunan fukoidanlar , onları insan sağlığı için çok önemli kılan antioksidan etkilere sahiptir.

Serbest radikallerden kaynaklanan oksidatif stres pek çok biçimde geldiği için, deniz börülcesi yemek, cilt sorunları da dahil olmak üzere çeşitli hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olabilir .

Fucoidanlar, bu tehdidi etkisiz hale getirmeye ve vücudunuzu olası patojenlerden veya dış saldırılardan korumaya yardımcı olabilir. [7]

#6 Zayıflama

Son derece düşük kalorili ve düşük yağlı deniz börülcesi içeriği, diyetlerini kontrol altında tutmak için mücadele eden herkes için iyi bir haber.

Ek olarak, deniz börülcesindeki diyet lifi, atılımı ve besin alımını optimize etmek için çalışır. Bu yardımcı olur  yapma vücutta ghrelin hormonunu baskılayarak, tam hissediyorum. Kombine edildiğinde bu, kiloları atmanıza yardımcı olmak için daha az atıştırma, daha fazla enerji ve daha düşük kalori alımına yol açabilir. [8]

#7 Enflamasyonu Azaltır

Birçok enflamatuar vardır durumlar arasında değişen, vücudu etkileyebilir artrit ve gut için hemoroid ve enfekte yaralar. Sampirinin anti-enflamatuar yapısı, hem topikal olarak uygulandığında hem de tüketildiğinde onu değerli bir bitkisel ilaç haline getirmiştir. Ağrıyı hafifletmeye, şişliği ve iltihabı yatıştırmaya yardımcı olabilir ve hatta ateşin kırılmasına neden olabilir. [9]

Dikkat:  Deniz börülcesinin faydalarının çoğu açıkça önemli olsa da, deniz börülcesi sodyumda da çok yüksek olduğunu bilmelisiniz. Hali hazırda yüksek tansiyon hastası olan veya kardiyovasküler hastalıklar için yüksek risk altında olan kişiler için , deniz börülcesini dikkatle yemelidir. Bununla birlikte, deniz börülcesini pişirilirken, sebze yemeği tatlandırmak için fazlasıyla yeterli olduğu için daha fazla tuz eklenmesine gerek yoktur.

Yorum yapın