Deniz Tuzunun Faydaları – Neden Deniz Tuzu Kullanmalısınız?

Deniz tuzu , insanoğlunun  sağlıklı bir yaşam için gereksinim duyduğu potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyum, klor, brom, sülfür ve florür gibi mineraller dışında seksenden fazla minerali de bünyesinde barındırır.

Mineral bakımından zengin olan deniz tuzu vücut sağlığı için oldukça önemlidir ve hücre yenilenmesinde, kana oksijen geçişinin sağlanmasında etkin bir rol oynar.

Erken yaşlanmayı önleyici etkisinin yanında bağışıklık sisteminin güçlenmesini de sağlayan deniz tuzu, yediğimiz besinlerdeki yararlı olan maddelerin vücuda alınmasını kolaylaştırarak vücudumuza yardımcı olur.

Deniz Tuzunun Faydaları Nelerdir?

Mineral bakımından oldukça zengin olan deniz tuzunun faydalarını aşağıda sizler için sıraladık.

1.Cildi gençleştirir.

Deniz tuzunun içerisinde bulunan bazı minerallerin cildi gençleştiren etkileri vardır. Duş alacağınız suya ekleyeceğiniz deniz tuzu cildi canlandırıp kırışmasını önler. Cildi canlandırarak ciltte oluşan pürüzlülüğü önler. Zengin magnezyum içermesi sebebiyle vücudumuzdaki toksinleri atmamıza yardımcı olarak ciltteki kan dolaşımına düzenleyici etki yapar.

Kozmetik sektöründe önemli rolü olan deniz tuzu deodorant vb. terlemeyi önleyici kozmetik ürünlerinde kullanılır.

Sedef gibi cilt hastalıklarına karşı önemli bir savaşçıdır deniz tuzu. Çamur veya sülfür banyosuna ekleyeceğiniz deniz tuzu sedef hastalığının belirtileri olan pullanma,kaşıntı gibi semptomları gidermeye yardımcı olur.

2. Diş ve diş eti sağlığına faydalıdır.

Deniz tuzu, içerdiği florür sayesinde diş ve diş eti sağlığını korur. Ilık tuzlu su ile ağız sağlığınız için yapılacak gargara ağız içindeki yaraları iyileştireceği gibi, diş ve diş eti problemlerini de gidermekte yardımcıdır.

3. Romatizmaya iyi gelir.

Romatizmanın sebep olduğu ağrıları gidermeye yardımcı olan deniz tuzu iltihaplara karşı da etkili bir silah olduğu için romatizma ve romatizmal artrit gibi hastalıklarla boğuşan insanlar için önemli bir besin kaynağıdır.

4. Diz ve kemik ağrılarına iyi gelir.

Osteoartrit gibi rahatsızlıklara iyi gelen deniz tuzu banyo suyuna eklenip ağrıyan dizlere uygulandığında tedavi edici etkiler gösterir. İçerdiği sodyum klorür sayesinde de kemik ağrılarının dindirilmesinde büyük rol oynar.

5. Burun ve solunum bozukluklarının giderilmesine yardımcı olur.

Deniz tuzu rinosinüzit tedavisinde yardımcı rol oynar. İltihaplara karşı etkili olması sebebiyle burun alerjilerinin ve solunum bozukluklarının giderilmesinde yardımcıdır.

6. Elektrolit dengesini düzenler.

Kalsiyum, Magnezyum, sodyum ve potasyum gibi mineraller içeren deniz tuzu vücudun kan dolaşımını ve kas sağlığını güçlendirir. Vücudun elektrolit dengesini düzenler. Ilık su ile deniz tuzunu karıştırıp ağrıyan ayaklarınızın ağrısını dindirir kasların rahatlamasına yardımcı olur.

7. Kan şekerini düzenler.

Dozunda kullanılan deniz tuzunun kan şekerini düzenleyici etkisi vardır.Deniz tuzu kandaki insülin ve şeker seviyelerinin normal seviyelere gelmesine yardımcı olur.

8. Kalp sağlığını korumaya yardımcı olur.

Tansiyonu düzenleme etkisi olan deniz tuzu, kalbin normal sağlıklı seviyelerde atmasını sağlar. Böylece kalp hastalıkları riskinin önüne geçer.

9. Göz sağlığına iyi gelir.

Yorgun ve şişmiş gözlerinizi sakinleştiren deniz tuzlu su karışımı aynı zamanda gözünüzü mikrobik etkenlere karşı koruyucudur. Gözlerin etrafındaki kırışıkları gideren deniz tuzu göz etrafında oluşan siyah halkalarında giderilmesine yardımcı olur. Deniz tuzunun genel olarak gözleri dinlendirici ve sakinleştirici etkisi vardır.

10. Astıma iyi gelir.

Deniz tuzu yeterli miktarda aşırıya kaçmayacak şekilde tüketildiğinde astım ataklarını yavaşlatır.

11. Strese iyi gelir.

Stresin ana sebeplerinden biri adrenalin salgısıdır. Dozunda tüketilen deniz tuzu adrenalin hormonu salgılanmasını azaltır ve stres oluşumunun önüne geçer.

12.Troid seviyesinin dengelenmesini sağlar.

Kortizol troid karşıtı bir kimyasaldır. Strese, bitkinliğe ve yorgunluğa sebep olur. Deniz tuzu vücuttaki kortizol seviyesini azaltır ve troid seviyesinin dengelenmesini sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir