Detoks Nedir, Nasıl Yapılır? Artıları ve Eksileri

Detoks doğal yöntemler kullanılarak toksik maddelerin vücuttan atılmasıdır. Özellikle ünlülerin bu yöntemi kullanması sonucu yaygınlaşan bir durumdur.

Peki detoks tam olarak nasıl yapılır? Detoks gerçekten vücudu toksinlerden temizler mi? Detoks yaparak kilo verilir mi?

Detoksla alakalı daha bir çok soruyu bu yazımızda cevaplayacağız. Başlayalım.

Detoks Nedir?

Detoks, detoksifikasyon kelimesinin kısaltılması ile oluşmuştur. Modern hayat ve yanlış beslenme sonucunda vücutta oluşan toksik atıkların dışarı atılmasını anlatmak için kullanılır.

Vücudumuz enerji üretmek için dışardan gelen besinleri yakar. Bu yanma sonucunda vücutta atık maddeler oluşur. Normal şartlarda bedenimiz bu atıkları dışarı atma mekanizmasına sahiptir ancak yanlış beslenme ve modern yaşamın getirdiği kirlilik yüzünden dışardan da çok fazla toksine maruz kalırız.

Bu toksinler genel olarak şunlardır;

  • Kimyasallar
  • İşlenmiş gıdalar
  • İlaçlar
  • Hava kirliliği
  • Çevre kirliliği

Vücudumuz dışardan gelen bu toksinlere karşı savunmasız kalır ve kendini temizleyemez hale gelir. Bunun sonucunda da doğal olarak kilo alma ve hastalıklar ortaya çıkar.

Bu sebeplerden insanlar zaman zaman detoks yöntemi ile bu toksinlerin dışarı atılması gerektiğini savunurlar.

Detoks temel olarak belirli bir süre bir çeşit besinle beslenerek vücudun dinlenmesini ve temizlenmesini sağlamaktır.

Detoks Nasıl Yapılır?

Daha önce de belirttiğim gibi vücudumuz normal şartlarda kendi kendini temizleme yeteneğine sahiptir.

Akciğerler vasıtasıyla solunum sistemi kullanılarak, terleme yoluyla, bağırsaklar ve boşaltım sistemi yoluyla, karaciğer ve böbrek vasıtasıyla vücudumuz bünyesindeki toksinleri dışarı atar.

Dışardan alınan toksinler bu sistemlerin bozulmasına sebep olur. Burada devreye antioksidan içerikli yiyecekler girer. Antioksidanlar karaciğerin temizlenmesinde rol oynarlar.

Burada detoks sistemi devreye girer ve bol miktarda antioksidan ve vitaminler içeren besinlerle karaciğerin temizlenmesi için takviye oluşturulur.

Kısaca detoks, bol miktarda antioksidan ve vitamin içeren besinlerle vücudu destekleyerek vücudun kendini temizlemesine yardımcı olmaktır.

Detoks yapmak için kivi gibi bol antioksidan ve vitamin içeren besinler kullanılabilir ya da sadece detoks amaçlı üretilmiş shake türü ürünler kullanılabilir.

Özetlersek, detoks şunları içerir;

  • Kısa süreli oruç tutma
  • Sadece sebze ya da meyve tüketmek
  • Tahıl ve süt ürünlerini bırakmak
  • Sınırlı besinlerle beslenmek
  • Kafein ve alkolü bırakmak

Artıları ve Eksileri

Öncelikle yukarda anlatıldığı gibi vücudumuzda toksinler birikseydi bunu anlardık. Bu yüzden çoğu detoks diyeti mantıksızdır.

Bazı detoks yöntemleri oruç tutmayı ve aç kalmayı gerektirir. Uzun süre aç kaldığımızda vücudumuz keton denilen kimyasallar üretir ve enerji kaynağı olarak kullanır. Bunun sonucunda da mide bulantısı, dehidrasyon, halsizlik, sersemlik ve sinirlilik oluşabilir.

Dahası uzun süre proteinsiz bir beslenme biçimini takip edersek bu vücudun kendi kas kütlesini parçalamasına sebep olur ve bağışıklık sistemine de zarar verir.

Çoğu detoks sistemi belirli sebze ve meyveyi sürekli ama sürekli yemeyi gerektirir. Sebze ve meyveler faydalıdır ancak vücudun ihtiyaç duyduğu tüm vitamin ve mineralleri sağlamazlar.

Ayrıca bazı meyveler çok fazla şeker içerir ve bu yüzden belirli bir miktarı aşmadan ılımlı şekilde tüketilmesi gerekir.

Bazı insanlar özellikle tahıl ve süt ürünlerine alerjileri olduğu için vücudun bu maddelerden temizlenmesi için detoks yapar. Böyle durumlarda öncelikle gerekli tahliller yapılarak varsa alerji belirlenmelidir.

Eğer alerjik bir durum yoksa bu besinlerden uzak durmak, tamamen bırakmak çok faydalı vitamin ve minerallerden yoksun kalmak demektir.

Sonuç

Eğer amacınız kilo vermekse detoks yapmak faydalı olabilir. Ancak kilonuz normalse ya da zayıflamak için sağlıklı bir yol arıyorsanız detoks yapmak size göre olmayabilir.

Bu durumda uzman bir diyetisyene başvurmalı ve kendinize özel bir diyet programını takip etmelisiniz.

Vücudun toksinlerden temizlenmesine gelince uzmanlar bu konuda detoksun tamamen gereksiz olduğunu söyler. Zira çok büyük bir rahatsızlığınız yoksa vücudun detoks sistemi yeterlidir.

Eğer ters giden bir şeylerin olduğunu düşünüyorsanız da doktorlar size en doğru bilgileri verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir