Diyet Efsaneleri – Diyette Doğru Bilinen Yanlışlar

Merhabalar ben Diyetisyen Dilek BOZKURT. İlk yazımda bir diyetisyen olarak danışanlarım tarafından sıkça sorulan, insanları yanlış yönlendiren diyet efsanelerinden bahsetmek istedim.

Amacınız ne olursa olsun kulaktan dolma bilgiler ile değil, bilimselliği araştırılan, çalışmalar sonucunda kanıtlanan bilgilere inanın ve her zaman işin uzmanına yani biz diyetisyenlere danışın.

1. Kalori Sayarak İstediğim Kiloya Ulaşabilirim

Yanlış mı sayılmaz ama doğruluğu da değişebilir. Kilosu yüksek bireylerde hedeflenen kiloya ulaşabilmek adına kalori miktarına dikkat etmek oldukça önemlidir.

Tabi burada sadece alınan kalori miktarına odaklanmak doğru değil bunun yanında yaktığımız kalori miktarını da dikkate almalıyız.

Amacınız aynadaki sizi zayıf görmek olmasın asıl mücadeleniz gerçek siz için olsun. Çünkü sağlıklı bir şekilde kilo vermek sadece daha az kalori almanın ve bunları yakmanın ötesinde.

Gün içerisinde aldığınız enerji miktarını sağlıklı besinlerden karşılamaya özen göstermelisiniz. Örneğin zayıflamak için günlük ihtiyacınız olan bin 500 kaloriyi yalnızca çikolatalı pasta yiyerek karşılamanız, matematiksel olarak doğru gelebilir ama sağlıklı beslendiğiniz ve sağlıklı olduğunuz anlamına gelmez.

Burada size bir ipucu vereyim sağlıklı beslenmeye çalışır ve bu desteği uzmanından alırsanız başka bir şeye ihtiyaç duymazsınız.

2. Öğün Atlamak Zayıflatır

Metabolizmanızı canlı tutmak ve yağ yakımını hızlandırmak için ana ve ara öğünlerinize dikkat etmeniz gereklidir.

Bu öğünlerdeki sayılar bireysel özellikler, yaşam şekli ve alışkanlıklara göre değişiklik gösterebilir. Bu yüzden diyetler kişiye özel olarak hazırlanmaktadır. Örneğin; uzun saatler çalışan bir bireye veya hipoglisemisi olan kişiye daha sık öğün vermek gerekmektedir. Üstelik ara öğün yaparak bir sonraki öğünde oluşabilecek açlığı kontrol etmek kolaylaşmaktadır.

Bireyin gün içerisinde alması gereken enerji miktarı bellidir fakat kişi daha fazla kilo vermek amacıyla öğünlerde atlama yaptığında bir süre kilo kaybı sağlanabilir. Ama ilerleyen süreçte vücut bu düzene alışır ve besin gelmeyeceğini anladığı için gelen besinleri ihtiyaç halinde kullanabilmek adına yağ olarak depolamaya başlar.

Etrafınızda sıkça duymuşsunuzdur bir süre zayıfladıktan sonra kilo veremediklerini veya daha fazla almaya başladıklarını. Yanlış yöntemler uygulayarak kendinize zarar vermemelisiniz. Gereken zamanda gereken miktarda beslendiğinizde her şey oldukça kolay.

3. Sağlıklı Besinleri İstediğim Kadar Tüketebilirim

Su dışındaki her besinin bir enerji değeri yani kalorisi vardır. Evet bazı besinler sağlığımız için faydalı fakat biz bunu ihtiyacımızdan fazla aldığımız zaman her kalorinin vücutta olması gerekenden yüksek olması halinde yağa dönüştüğünü unutmamalıyız.

İhtiyaçtan fazla meyve, organik tahıllar veya taze sıkılmış meyve suyu sağlıklı besin tercihi olsa da fazla tüketimi kilo almanızın basit ve tek sebebi olabilir. Her zaman söylediğim ve söylemekten bıkmayacağım bir sözle bu konuyu özetlemek isterim; ‘Ne yediğiniz değil, ne kadar yediğiniz önemli’.

4. Saat 18.00’den İtibaren Bir Şey Yememeliyim

Dikkat edilmesi gereken nokta şu aslında; Bireyin gün içerisinde alması gereken enerji miktarı bellidir ve bu enerji değerini yaşamsal fonksiyonlarını devam ettirebilmek amacıyla belli aralıklarla almak zorundadır.

Yani gece öğününüz ve atıştırdıklarınız size gün içinde tükettikleriniz kadar kilo aldıracaktır. Çünkü günün hangi saatinde yediğinizden ziyade, tüm gün boyunca aldığınız toplam enerji değeri önemlidir.

Şöyle bir örnek vereyim benim almam gereken miktar 1800 kalori fakat ben gün içerisinde 2000 kalorilik besin tüketiyorum ama akşam 18.00’den sonra hiçbir şey tüketmiyorum. Böyle olsaydı fazladan aldığım 200 kalorinin buhar olması gerekliydi.

O yüzden bu tür şeylere inanmayın sadece yatmadan 2-3 saat öncesinde besin alımını bırakın sebebi ise biz dinlenmek için uyuyoruz. Eğer besin tüketirsek vücut gece boyunca yediğimiz besinleri sindirmeye çalışır ve bu tür beslenme alışkanlığı olan bireyler sabahları yorgun olarak güne başlamaktadır. Gördüğünüz gibi gerçek bu.

5. Detoks Diyet Yapabilir Miyim? Detoks Suyu Ne Kadar İçmeliyim?

Detoks başlığı ile sunulan diyetler gerçekten kilo vermenize ve daha sağlıklı olmanıza yardımcı olur mu? Cevap kocaman bir “hayır”.

Bir detoks programında bir kaç gün geçirmenin pek fazla zararı olmayabilir ama bu kısıtlayıcı diyetlere veya sıvı karışımlara uzun süre bağlanmanın yarardan çok zararı olur.

Bu tür diyetler veya karışımlar potansiyel olarak tehlikelidir, uygulamayı bıraktıktan sonra verilen kilo daha fazlasıyla geri alınır.

Sizce böyle bir çabaya ve beraberindeki zaman kaybına değer mi? Üstelik sağlığınızı riske atmanızda cabası.

Neredeyse her gün vücudumuzu temizleyen, toksik maddelerden arındıran beraberinde mucizevi şekilde yağ yakarak kilo verdirdiğini iddia eden ürün ve rejimler ortaya çıkıyor.

Sizce vücudun kendini temizlemek için böyle bir şeye ihtiyacı var mı?

Tabiki de hayır.

Bu işlemin tam adı detoksifikasyondur ve bireylerde karaciğer ile böbrek bu işlemi yaşam devam ettiği sürece yerine getirmektedir. Yani sizin herhangi bir diyetsel yöntem uygulamanıza veya mucizevi sihirli karışım tüketmenize gerek yoktur.

Detoks başlığı altındaki diyetlerin ve ürünlerin vaat ettiği kısa sürede hızlı kilo kaybı birçok kişiye cazip gelebiliyor. Kolay ve zahmetsiz bir şekilde kilo vermek isterken sağlığınızı da riske attığınızın farkında olmanız gereklidir.

Bu tür uygulamalar yüksek miktarda sıvı kaybı, hassas sıvı ve elektrolit dengelerini tahrip ederek sindirim sisteminde rahatsızlık, sıkıntı, baş ağrısı, yorgunluk ve asabiyete yol açabilir beraberinde ani kasılmalar, titremeler ve kramplar oluşabilir.

Bu konu danışanlar tarafından bana sıkça dile getirilen bir konuydu. Lütfen bu tür karışımlara, diyetlere inanmayın. Hiçbir besin veya yöntem yağlarınızı yakıp sizi zayıflatmaz. Bu tür uygulamalar ile kas ve su kaybedersiniz ki bu da sağlıklı bir yöntem değildir. Aynadaki sizin zayıf olmasından önce sağlıklı olmasına dikkat edin.

SAĞLIKLI GÜNLER VE KEYİFLİ OKUMALAR DİLERİM.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir