Diyet Kalori Hesaplama

Bu aracımızla belirli bir kiloya ulaşmak için günlük ne kadar kalori almanız gerektiğini hesaplayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken gerekli alanları doldurmak. Bilmediğiniz alanları boş bırakabilirsiniz.

MWP Diet Calorie Calculator

ft
in
lbs
lbs
yıl
gün
%
%
%
in

Bazal Metabolik Hız

Günlük Toplam Energy Tüketimi

--

BMH

--

TDEE

--

LBM

--

FBM

--

BMI

--

Waist to Height

--

MFM

--

MRDC

--

Egzersiz Kalorisi

--

Dinlenme Kalorisi

--

Hedefe Kalan Hafta

--

Son Ağırlık

--

Weight Class

Bu hesaplama aracından elde edilen veriyi kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Diyet Kalori Hesaplama Nedir?

Diyet kalori hesaplama aracı, zayıflamak ya da kilonuzu korumak için günlük kaç kalori almanız gerektiğini hesaplayan bir araçtır. Bunu hesaplamak için yaş, cinsiyet, kilo, beden kitle indeksi, bazal metabolik hız ve hareket durumunuz gibi bir çok kriteri kullanır.

Bazal Metabolizma Hızı (BMH) nedir?

Bazal metabolizma hızı gün boyu dinlenme durumunda kalacak olsanız yakacağınızız kalori miktarını belirleyen bir hesaplama yöntemidir. Bazal metabolik hızı ölçmek için bir çok hesaplama yöntei var ancak en yaygın olanı aracımızda da göreceğiniz Mifflin-St Jeor yöntemi.

Bu yönteme göre bazal metabolik hız şu şekilde hesaplanır:

Erkek: 10 X ağırlık (kg) + 6.25 X boy (cm) – 5 X yaş (yıl) + 5

Kadın: 10 X ağırlık (kg) + 6.25 X boy (cm) – 5 X yaş (yıl) – 161

Aktivite Düzeyi

Bazal metabolik hızınızı hesapladıktan sonra sıra aktivite düzeyinizi bilmeye geliyor. BMH sonucunuzu aşağıdaki aktivite düzeyleri ile çarpın.

  • Hareketsiz Yaşam Tarzı: Çok az egzersiz yaparsanız veya hiç egzersiz yapmazsanız, günlük kalori gereksiniminiz BMH x 1.2’dir.
  • Biraz aktif yaşam tarzı: Haftada bir ila üç kez hafif egzersiz yaparsanız, günlük kalori gereksiniminiz BMH x 1.375’tir.
  • Orta derecede aktif yaşam tarzı: Haftada üç ila beş kez orta derecede egzersiz yaparsanız, günlük kalori gereksiniminiz BMR x 1.55’dir.
  • Aktif yaşam tarzı: Haftada altı ila yedi kez yoğun egzersiz yaparsanız, günlük kalori gereksiniminiz BMH x 1.725’dir.
  • Çok aktif yaşam tarzı: Ekstra ağır egzersizlerle günde iki kez çok yoğun egzersiz yaparsanız, günlük kalori gereksiniminiz BMH x 1.9’dur.

Tabii sizin bu hesaplamaları tek tek yapmanıza gerek yok, bilgileri yukardaki aracımıza girerek kolayca bazal metabolik hızınızı öğrenebilirsiniz.

TDEE Nedir?

Total Daily Energy Expenditure kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuş bir terimdir. Günlük toplam enerji tüketimi demektir.

Hesaplama aracımızda diğer bilgileri girdiğinizde hedefinize ulaşmak için tüketmeniz gereken enerji miktarını kalori cinsinden verir.

Verilen miktarda kalori alarak belirlenen sürede hedef kilonuza ulaşabilirsiniz.