Diyet yaparken motivasyon nasıl sağlanır?

Diyet yapmak zor bir süreçtir. Bu süreçte motivasyon sizin en büyük gücünüz olacaktır. Peki diyet yaparken motivasyon nasıl sağlanır?

Büyük bir iştahla diyet yapmaya karar verdiniz, internette en hızlı kilo vereceğiniz mucize diyetlerden bir tanesini buldunuz ve işe giriştiniz.

Bir kaç gün çok iyi gitti, ancak motivasyonunuzu kaybettiniz ve bıraktınız.

Eğer siz de böyle bir durum yaşadıysanız yalnız değilsiniz. Her gün yüzlerce insan motivasyonlarını kaybedip diyetlerini bırakıyorlar.

Bu yazımızda diyet yaparken motivasyonunuzu uzun süre nasıl muhafaza edeceğinizi konuşacağız.

Gerçekçi hedefler koyun.

Diyet yaparken en çok düşülen hatalardan bir tanesi gerçekçi olmayan yüksek hedefler koymaktır. Haftada 5 kilo vermek, örneğin uçuk bir hedeftir. Diğer taraftan ayda 3 kilo zayıflamak ulaşması çok daha kolay bir hedeftir.

Bir de hedef koyarken şunu unutmamak gerekir, hızlı verilen kilolar hızlı geri alınır.

Gerçekçi hedefler kurmanın bir başka önemi de şudur; Eğer yüksek hedefler koyup kendinizi zorlarsanız zamanla irade gücünüz tükenecek ve vazgeçme eşiğine geleceksiniz.

O yüzden şuraya slogan niteliğinde bir cümle bırakıyorum:

İrade gücü tükenen bir şeydir, idareli kullanmak gerekir.

Diyetisyene başvurun.

Aslında ilk sırada olması gereken bir kriterdir. Beslenme düzeninize dışardan gelen uzman bir müdehale motivasyonunuzu artıracak bir etmendir.

Gittiğiniz diyetisyenin niteliği de kuşkusuz bunda etkilidir. Eğer maddi durumunuz elveriyorsa, özel bir diyetisyene gitmenizi öneririm. Böylece sizi sürekli takip edecek ve gerekli motivasyonu sağlamada yardımcı olacaktır.

Motivasyonu etkileyen unsurlardan bir tanesi de sizin gösterdiğiniz fedakarlıktır. Eğer daha en başında para vererek diyete başlarsanız bu motivasyonunuzu artıracaktır.

Günümüzde yaygınlaşan online diyet uygulaması sayesinde diyetisyen bulmak ve ilerlemenizi takip etmek oldukça kolaylaşıyor. İletişim araçları sayesinde diyetisyeniniz nerdeyse 24 saat sizi takip edebiliyor ve motive edebiliyor.

Çok düşük kalorili diyetlerden uzak durun.

Eğer bir önceki tavsiyeye uyarsanı zaten bu adıma gerek kalmaz. Çünkü diyetisyeniniz zaten size kısa sürede zayıflattığını iddia eden diyetlerden yazmayacaktır.

Yine de diyet yaparken dikkat etmeniz gereken çok nokta var. Bunlardan bir tanesi de vücudunuzun ihtiyacı olan besinleri alıyor olmanızdır.

Eğer hızlı bir diyetle hızlı bir şekilde kilo verirseniz muhtemelen bir kaç gün içerisinde verdiğiniz kiloları geri alırsınız. Zor bir diyet olduğundan uzun sürede devam ettiremezsiniz.

Yani neresinden bakarsanız zarar.

Bir arkadaş bulun.

En iyi motivasyon kaynaklarından bir tanesi de bir işi kafa dengi bir arkadaşla birlikte yapmaktır. Böylece siz ona o size motivasyon kaynağı olmuş olur.

Yalnız arkadaşınızı seçerken ihtiyaçlarınızın aynı olması gerektiğini unutmayın. İzlediniz mi bilmiyorum ama Çocuklar Duymasın dizisindeki Haluk karakterini hatırlayın. Eşi diyet yaparken kendisi de yapmak zorunda kalıyordu.

Spor salonuna yazılın.

Nihai amacınız zayıflamaksa spor yapmanız bir gerekliliktir. Kalori açığı oluşturmak ya da vücudunuzun harcadığı enerji miktarını artırmak için daha iyi bir yöntem yoktur.

Ancak tek başına sokaklarda yürümek genellikle zevkli olsa da uzun vadede bıktırıcı olabilir. Böyle bir durumdan kaçınmak için spor salonuna yazılmanız motivasyonunuzu artıracaktır.

Ayrıca orada sizin şartlarınıza sahip bir çok arkadaş bulabilir ve bu sayede artı motivasyon kazanabilirsiniz.

Üstelik spor salonuna para verdiğiniz ve fedakarlık yaptığınız için devam etme motivasyonunuz artacaktır.

Her gün tartılın.

Bunu söylememe bile gerek yok ama unutursanız diye yine de yazıyorum. Her gün tartılıp zayıfladığınızı görmek motivasyonunuzu artıracaktır.

Kısa vadede kilonuzda değişiklik olmayabilir ya da bazen plato denilen duruma düşebilirsiniz. Motivasyonunuz bozmayıp çalışmaya devam ederseniz sonuçta sizi memnun edecek ve daha da hırslandıracak rakamları göreceksiniz.

İlerlemenizi kaydedin.

İlerlemenizi kaydetmek, ne kazanıp ne kaybettiğinizi bilmek bir önceki madde de belirttiğimiz gibi motivasyon kaynağıdır.

Bir excel dosyasına ya da bir deftere her gün ne yediğinizi, ne kadar spor yaptığınızı ve günün sonunda kaç gram zayıfladığınızı not alabilirsiniz.

Hatta bu notları tanıdıklarınızla paylaşarak daha da motive olabilirsiniz.

Sonuç

Diyet yaparken nasıl motivasyon sağlanır sorusunu cevapladık. Sonuç olarak, irade gücünüzü tüketmeyecek gerçekçi hedefler koyarak, diyetisyeninizden ya da arkadaşınızdan yardım alarak motivasyonunuzu artırabileceksiniz.

Yorum yapın