Diyette Kaçamak Nasıl Telafi Edilir?

Hareketsiz yaşam ve bol yemekli bir çağda diyet kelimesini sıkça duymaya başladık. Çok fazla diyet listesi var ve diyet yapmak bunlardan birini seçip uygulamak kadar kolay değil.

Diyet yapmak alışkanlıklarınızı kırmakla ilgili ve bu çok zor bir şey. Bu yüzden çoğu insan diyet yaparken küçük kaçamaklar yapıyor ve devamında diyeti tamamen bırakıyor.

Dukan diyetinin yaratıcısına göre çok az insan başladığı diyeti tamamlayabiliyor ve hedefine ulaşabiliyor. Bu yüzden kendisi diyet planında ödül günleri ve kaçamaklara izin veriyor.

Peki Diyette Kaçamak Yapılır mı?

Diyet yapmak iradeyi zorlayan bir durumdur ve az önce de belirttiğim gibi çok az insan zor bir diyeti sonuna kadar takip edebiliyor.

Eğer siz de bir diyete başlayıp küçük kaçamaklar yaptınız ve sonrasında diyeti bırakmak zorunda kaldıysanız yalnız değilsiniz. Bu tamamen normal ve çoğu insan da aynı durumu yaşıyor.

Aslında bu durum genel olarak sizin suçunuz değil, uygulamaya çalıştığınız diyet planının suçu. Çoğu diyet planı insanı aç bırakarak zayıflatmaya çalışıyor ki bu önünde sonunda çökmeye mahkum bir sistemdir.

Peki ne yapmalı, Diyette Kaçamak Telafi Edilebilir mi?

Yukarda yaptığım açıklamarda da değindimiz gibi çok sıkı bir diyet uyguluyor da olsanız kendinize ödül ve ya kaçamak hakkı vermelisiniz ve istem dışı kaçamak yaptığınızda kendinizi suçlu hissetmemelisiniz.

Buradaki anahtar kelime kendini affetmek. Suçlu hissetmek yerine kendinizi affetmeli ve bir sonraki gün kaldığınız yerden devam etmelisiniz.

Bu rutini bozmakla alakalı bir durum ve siz yeni rutininize alışma aşamasındasınız. Yap tığınız her kaçamak sizi suçlu hissettirecek ve diyeti bırakmaya zorlayacaktır. Yaptığınız kaçamakların rutini bozmasına izin vermemelisiniz ve kaldığınız yerden devam etmelisiniz.

Bir diğer seçenek de Dukan Diyeti , Paleo Diyeti ya da Canan Karatay Diyeti gibi insanın doyana kadar yediği ve ödül günlerinin olduğu diyet listelerini takip etmektir. Bu şekilde kendinizi zorlamaz ve uzun vadede istediğiniz hedefe ulaşabilirsiniz.

Tabii ki bir diyete başlamadan önce yapmanız gereken en doğru şey bir diyetisyene başvurmaktır. Zira bazı diyetler sizin metabolizmanıza uygun olmayabilir ve mikro besinlerden dolayı vücudunuz zarar görebilir.

Evde kendi kendine zayıflama konusunda daha önce yazdığımız tavsiyelere göz atabilirsiniz.

Sonuç

Diyet yaparken kaçamak yapmak olağan bir durumdur. Bunu bilinçli olarak ödül yemeği şeklinde diyetinize dahil edebilirsiniz. İstem dışı bir şekilde kaçamak yaptıysanız da sorun değil. Bir sonraki gün normal rutininize dönün yeterli.

Yorum yapın