Diyette Tatlı Krizi Nasıl Bastırılır? Bilmeniz Gerekenler

Bir çok insanın hayatta sıkça karşılaştığı, kadınların özel günlerinde kabusu olan “Tatlı krizi nedir, tatlı krizi nasıl giderilir?” gibi soruların cevaplarını sizler için bu yazımızda derledik.

Tatlı krizi nedir?

Tatlı krizi, açken veya tokken içimizde doğan aşırı tatlı yeme isteğidir. Bu istek bazen günlük hayatınızda rahatınızı kaçırabilir, sizi mutsuz edebilir ve performansınızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Bu durum şeker bağımlılığı ve beyninizin şekere verdiği tepki ile alakalıdır.

Tatlı krizi neden olur?

Araştırmalara göre tatlı krizine sebep olan birden fazla etmen vardır.Bunları sıralayacak olursak eğer;

 • Şeker bağımlılığı
 • Kötü beslenme
 • Çeşitli hastalıklar
 • Hormonal ve psikolojik durumlar

şeklinde sıralanabilir.

Yapılan bir araştırmaya göre toplumun büyük bir bölümü günlük kalori ihtiyacının 3’te 1’ini hala şekerden karşılıyor. Bu araştırma da toplum olarak şekere ne kadar bağımlı olduğumuzu açık bir şekilde göstermektedir.

1. Şeker Bağımlılığı

Yapılan araştırmalar şeker bağımlılığın birçok uyuşturucu madde, sigara ve alkol bağımlılığından daha güçlü olduğunu göstermektedir. Bu bağımlılık sizin sık sık tatlı krizine girmenize neden olabilir.

2. Kötü diyet, beslenme

Kötü bir diyet veya beslenme alışkanlığı kan şekerinizin hızla düşmesine neden olur. Kan şekeriniz düştüğünde vücudunuzdan beyninize giden sinyaller doğrultusunda tatlı krizine girebilirsiniz.

Basit karbonhidratlar, işlenmiş gıdalar kan şekerinizin hızla yükselmesini sağlar. Hızlı yükselen kan şekerini vücudunuz yüksek şekeri düşüren mekanizmalar sayesinde aynı hızda düşürür.

Kan şekeriniz hızlı düştüğünde ise derin bir açlık hissi oluşur ve bu durum daha çok yemenizi sağlar.

3. Hastalıklar

Mantar, adrenalin salgı bozukluğu gibi bir çok hastalığın sizleri tatlı krizine sokabileceği düşünülmektedir.

Hormonal Bozukluklar ve Psikolojik Rahatsızlıklar

Kadınlarda menapoz ve regl öncesi dönem tatlı krizinin en çok rastlanıldığı hormonal durumlardan ikisi diyebiliriz. Yoğun stres ve deprasyon gibi psikolojik rahatsızlıklar da tatlı krizini tetikleyebilir.

Tatlı Krizi Nasıl Önlenir?

1. Aç Kalmayın.

Aç kalmak kan şekerinizin düşmesine neden olur. Vücudunuzun bu durumda beyninize gönderdiği sinyaller beyin tarafından kan şekerinin yükseltilmesi gerektiği şeklinde algılanır ve tatlı krizine girmenize neden olur.

2. Mineral,Vitamin almaya dikkat edin.

Karbonhidrat metabolizmasında ve enerji üretim yollarında etkili birçok enzim; vitamin, mineral gibi taşıyıcı ve anayapım elemanları ile birlikte bir çok özel maddeye ihtiyaç duyar.

Bu metabolizmanın ve üretim sisteminin dengesinin bozulup çalışmaması sizi tatlı krizina sokar.

3. Bol su için, su içmeyi aksatmayın.

Bazı araştırmalar vücutta oluşan su içme isteğini beynin tatlı yeme isteği olarak algılayabildiğini göstermektedir. Bu durumla karşılaşmamak için bol bol sıvı tüketimi sağlanmalı ve su kaybı önlenmeli.

4. İşlenmiş gıdalardan uzak durun.

İşlenmiş, yapay gıdalar beyninizdeki dopamin hormonu seviyesini arttır. Artmış olan dopamin hormonu sizde derin bir açlık hissi uyandırır ve tatlı krizine sürükler.

5. Uykusuz kalmaktan kaçının.

Uykusuz ve yorgun bir vücut ayakta kalabilmek için gerekli olan enerjiyi sağlamak adına şekere ihtiyaç duyar. Bu sebeple düzenli ve yeterli uyumaya özen gösterin. Uyku mutluluğu pozitif yönde etkiler.Mutlu olmanızı sağlayan yüksek düzeydeki seratonin ve endorfin hormonları açlık ve tatlı krizini önler.

Tatlı krizi nasıl geçer?

Çok çabalamanıza rağmen tatlı krizini önleyemeyi başaramadınız ve tatlı krizine girdiniz. Bu durumdan nasıl kurtulacağınıza dair bir fikriniz yok mu? İşte sizin için derlediğimiz tatlı krizini geçirmeye yardımcı olacak öneriler;

1. Sıcak duş alın.

Sıcak su ile duş alıp vücudunuzu rahatlattığınızda zihniniz bu rahatlamanın vermiş olduğu etkiyle bir nebze olsun odaklanmış olduğu tatlı yeme fikrinden uzaklaşacaktır.

2. Egzersiz yapın.

Egzersiz yapmak mutluluk hormonu olarak bilinen endorfin hormonunun salgılanmasını sağlar ve bu hormon sizin tatlı krizine girmenizi önler.

3. Dikkatinizi başka şeylere verin.

Tatlı krizi sırasında odak noktanızda çikolata veya pasta gibi yiyecekler olabilir. Dikkatinizi başka bir yere vermek odaklandığınız tatlı yeme isteğinizden uzaklaşmanızı sağlar.

4. Doğru tatlıyı seçmeyi bilin.

Tatlı kriziniz geldiğinde doğal olan tatlandırıcıları seçin. Dogru besin olan doğal tatlandırıcıları seçmek oldukça önemli ve üzerinde durulması gereken bir konudur.

Tatlı krizini geçiren besinler

 • Ay çekirdeği
 • Kefir veya probiyotik ürünler
 • Tarçın
 • Badem
 • Yulaf ve diğer kompleks karbonhidratlar
 • Yosun ve su bitkileri
 • Patates, işlenmemiş bitter çikolata ve düşük şeker içeriğine sahip meyveler

Sizleri tatlı krizinden koruyacak öneriler

 • Stresten uzak olun. Sık yaşanılan tatlı krizlerinin altında yoğun stres ve mutsuzluk yatabilmekte.
 • Kahve miktarını düşürün. Yapılan bir araştırmada kahvenin içinde bulunan kafeinızda in kan şekeri seviyesini hızlı bir şekilde yükselttiği ve yükselen kan şekeri aynı hızda düştüğü için tatlı krizine neden olabilir.
 • Sakız çiğneyin. Naneli sakızların içerisindeki şeker ve ferahlatıcı tat beyni uyaran sinyaller  göndererek tatlı krizinizi önleyebilir.

Yorum yapın