Domates Diyeti İle 3 Günde 4 Kilo Vermek Mümkün mü?

Domates diyeti ağırlıklı olarak domatesle beslenerek çok kısa sürelerde kilo verebileceğimiz bir beslenme tarzıdır. Ağırlıklı olarak tek besinle beslendiğimiz mono diyetler içerisinde en yaygın olanlardan bir tanesidir.

Peki mono diyetler sağlıklı mıdır? Domates diyeti ile sağlıklı bir şekilde kilo verebilir miyiz? Domates diyetinin avantajları ve dezavantajları nelerdir? Şimdi bu soruları cevaplayalım.

Domates Diyeti Nedir?

Domates diyeti sadece domates ağırlıklı beslenerek kilo vermemizi sağlayan bir beslenme tarzıdır. Son yıllarda tüm dünyada oldukça popüler hale gelmiştir. Bunun bir çok sebebi vardır.

Domates, yüzde doksanı su olan kalori değerleri oldukça düşük olmasına rağmen besleyici ve faydalı olan bir besindir. İçerisindeki besinler ve su sayesinde açlık krizlerini engeller ve tok tutar. Bu da diyeti kolaylaştırarak kilo vermeye yardımcı olur.

Zaten, domates millet olarak en çok yediğimiz yiyeceklerden bir tanesi, belki de en çok yediğimiz. Salatada, makarnada, çorbada… Bu yüzden bu diyet tarzı bize yabancı gelmeyecektir.

Domates Zayıflatır mı?

 • 100 gram domateste sadece 18 kalori vardır.
 • Domates %90 sudan oluşur bu yönüyle oldukça doyurucudur.
 • Kan şekeri seviyesini dengede tutar. Böylece açlık ataklarını önler.
 • Domates önemli miktarda potasyum içerir. Vücudu temizler ve su kaybını önler.
 • Domates selüliti de önler. Nasıl mı? İçerisindeki lakopen kalojenin parçalanmasını önler.
 • Domates anti oksidan bir besindir. Vücuttaki asidik serbest radikalleri etkisiz hale getirerek hücrelere zarar vermelerini engeller.

Domates Diyeti Nasıl Çalışır?

Bu diyetten faydalanmak için 4 gün boyunca sadece domatesle beslenmelisiniz. Ancak her mono diyette olduğu gibi bu diyette de dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır.

Bu diyet kısa vadeli kilo vermek için etkili olsa da sonrasında verdiğiniz kiloları hızlıca geri almanız olasıdır. Buna yoyo etkisi denir. Bu yüzden kendinize daha uzun vadeli ve sağlıklı bir diyet planı belirlemeniz tavsiye olunur.

3 Günlük Domates Diyet Planı

 • Kahvaltıdan en az 1.5-2 saat önce: 1 bardak domates suyu kurutulmuş nane ilave edilerek tüketilmelidir.
 • Kahvaltı esnektir: 2 adet orta boy domates ve 1 adet yeşil biberli soğuk salata.
 • Öğleden sonra:1 kase 2-3 yaprak marul, 1 adet yeşil biber ve domates salatası.
 • Ara Öğün:1 su bardağı Kurutulmuş nane domates suyu.
 • Akşam:1 kase 2-3 yaprak marul, 1 adet yeşil biber ve domates salatası.
 • Ara Öğün: Kurutulmuş nane eklenmiş 1 bardak domates suyu

ÖNEMLİ: Domates alerjisi ve mide problemler olan kişiler bu diyeti uygulamamalıdır.

Sonuç

Domatesi tek bir besin kaynağı olarak beslenmek yerine dikkatli bir şekilde gnlük beslenmenize daha çok entegre ederek daha sağlıklı bir diyet uygulamış olursunuz.

Her ne kadar domates tek başına sağlıklı ve bolca tüketilmesi gereken bir besin olsa da tek bir besinle uzun süreli beslenmek vücudumuz için zararlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir