Dr. Sebi Diyeti – Bitki Temelli Alkali Diyet

Dr. Sebi diyeti beslenme dünyasında yeni bir akım haline dönüşüyor. Bu tartışmalı diyet katı bir bitki-temelli beslenme biçimine dayanıyor. Bu diyetin takipçileri, web sitelerinde satılan destekleyici besinlerle birleştirildiğinde bazı hastalıkların tedavi edildiğini savunuyorlar.

Dr. Sebi mukus ve asidik olmanın hastalıkların asıl sebebi olduğunu savunuyor. Bu sebeple bazı yiyecekleri yemek ve bazılarından da sakınmanın sağlık üzerinde olumlu bir katkı sunacağını ve hastalıkları azaltacağını söylüyor.

Bununla birlikte bu beslenme programının iddia ettiği faydaları sağladığına dair bilimsel bir doğrulama yok. Hiç bir bilimsel araştırmada bu diyet biçiminin hastalıkların etkisini azalttığına dair bulguya rastlanmıyor.

Bitki-temelli beslenme biçimleri bazı koşullarda sağlığa olumlu katkı yapabiliyor ancak Dr Sebi diyetinin böyle bir etkisi olup olmadığı tartışmalı. Yine de bu yazımızda Dr. Sebi Diyeti nedir, olumlu ve olumsuz tarafları nelerdir gibi sorulara cevap arayacağız.

Dr. Sebi Kimdir?

Alfredo Bowman, namı diğer Dr. Sebi, herhangi bir tıbbi bir eğitim almamış, kendi kendini yetiştirmiş bir bitki uzmanıdır. Çıkan bir ölüm yazısında onun Aids ve lösemi gibi bazı hastalıkları tedavi ettiği iddialarını açıklıyor. Bu ve benzer iddialar 1993 yılında bir dava ile sonuçlanır ve Dr. Sebinin organizasyonuna bir daha böyle iddialar ortaya atmaması yönünde karar çıkar.

Bir iddiaya göre Dr. Sebi 2006 yılında göz altındayken hayatını kaybetti.

Dr. Sebi Diyeti Nedir?

Dr. Sebi hastalıklara karşı batının yaklaşımını benimsemedi, hastalıkların bakteri ve mikroplardan ziyade mukus ve asiditeden kaynaklandığını savundu.

Diyetin temel teorisi, hastalıkların ancak asidik bir çevrede hayat bulduğu yaklaşımı üzerinedir. Bu yüzden bu diyetin temel amacı alkali bir ortam oluşturmak, ve alkali bir beslenme biçimini benimsemektir. Bu sayede hastalıkların önüne geçilebilecektir.

Bu diyetin resmi internet sitesinde vücudun detox ihtiyacını giderecek besinler satılmaktadır. Bu besinlerin satış fiyatı paket başına 1500 doları bulabilmektedir.

Dr. Sebi Diyeti nasıl yapılır?

Dr. Sebinin beslenme programı bir çok kural içerir. Bunlar;

 • Yalnızca diyet programında izin verilen yiyeceklerle beslenin.
 • Her gün yaklaşık 4 litre su tüketin.
 • Hayvansal ürünlerden, hibrit gıdalardan ve alkolden kaçının.
 • Yiyeceklerinizi öldüren mikrodalgadan kaçının.
 • Paetlenmiş ve çekirdeksiz ürünlerden kaçının.

Hangi besinleri tüketebilirsiniz?

 • avokado, lahana, biber ve yabani arugula dahil olmak üzere sebze,
 • elma, muz, hurma ve Sevilla portakalı gibi meyveler
 • çavdar, yabani pirinç, spelt buğdayı ve kinoa dahil olmak üzere tahıllar,
 • avokado, kenevir tohumu, hindistan cevizive zeytinyağı gibi yağlar, diyet pişirme son iki kullanarak karşı tavsiye rağmen
 • kenevir ve çiğ susam, tahin yağı ve ceviz dahil fındık ve tohumlar,
 • papatya, rezene ve zencefil çeşitleri de dahil olmak üzere bitkisel çaylar,
 • agav şurubu ve hurma şekeri de dahil olmak üzere doğal tatlandırıcılar
 • baharatlar, acı ve toz deniz yosunu dahil

Faydaları nelerdir?

Dr. Sebi diyetini destekleyecek bilimsel bir kanıt yok. Ancak, araştırmalar bitki temelli beslenmenin sağlık üzerinde bazı faydaları olduğunu gösteriyor. Tabii dikkate almanız gereken bazı riskleri de taşıyor. .

Bitki temelli beslenmenin genel faydaları şunlardır:

 • Kilo kaybı – Bu diyet temel itibaryle bir bir vegan diyetidir ve vegan diyetin diğer diyetlere nazaran daha fazla kilo kaybına sebep olduğu kanıtlanmıştır. Yapılan bir çalışmada katılımcılar 6 ay sonra vegan diyetinde vücut ağırlığının %7,5’ini kaybettiler.
 • İştah kontrolü — Genç erkek katılımcılar arasında 2016 yılında yapılan bir çalışmada, bezelye ve fasulye içeren bitki bazlı bir yemeği yedikten sonra et içeren bir yemekten daha dolu ve memnun hissettikleri ortaya kondu.
 • Mikrobiyom değiştirme – “mikrobiyom” bağırsaklardaki mikroorganizmalara verilen genel addır. 2019’da yapılan bir çalışmada, bitki bazlı bir diyetin mikrobiyomu olumlu bir şekilde değiştirerek daha az hastalık riskine yol açabileceği ortaya kondu. Ancak, bu teyit daha fazla araştırma gerektirir.
 • Azaltılmış hastalık riski — 2017’de yapılan bir incelemede, bitki bazlı bir diyetin koroner kalp hastalığı riskini %40, metabolik sendrom ve tip 2 diyabet riskini yarı yarıya azaltabileceği sonucuna varıldı.

Dr Sebi diyeti insanları bütün gıdalar yemek için teşvik eder ve işlenmiş gıdaları yasaklar. 2017 yılında yapılan bir çalışmada, işlenmiş gıda alımını azaltarak ABD’de genel diyet in beslenme kalitesini artıracağını bulundu.

Sonuç

Hiçbir bilimsel araştırma Dr. Sebi diyetini desteklemez. Ancak, diğer bitki bazlı diyetler ile ilgili bazı faydalar getirebilir.

Daha fazla bütün meyve ve sebze yemek sağlık üzerinde olumlu etkileri olabilir. Aynı zamanda bir hedef ise kilo vermek için bir kişi yardımcı olabilir.

Ancak Dr. Sebi diyetinin kısıtlamaları risk oluşturabilir. Vücudun yeterli besin alıyor sağlamak için çok önemlidir, B-12 vitamini de dahil olmak üzere, takviyesi yoluyla, gerekirse.

Bazı insanlar Dr Sebi diyet ile ilişkili risklere daha duyarlı olabilir. Bunlar arasında ergenler, emziren kadınlar ve yaşlı yetişkinler yer alıyor.

Diyet savunucuları pahalı olabilir ürünler tavsiye, ve hiçbir bilimsel kanıt bunların kullanımını destekler. Daha sağlıklı bir yaklaşım daha fazla bitki bazlı gıdalar yemek ve herhangi bir eksik besin takviyesi olabilir.

Herhangi bir yeni diyet denemeden önce araştırma yapmak ve bir sağlık profesyoneli danışmak için iyi bir fikir olabilir.

Yorum yapın