Ekinezya Çayının Bilinen 7 Faydası ve Riskleri

Ekinezya, eski çağlarda amerikan yerlileri tarafından değişik hastalıkların tedavisinde ve av, savaş, yabani hayvan saldırısı neticesinde görülen değişik yaralanmaları tedavi etmek amacıyla kullanıldığı gibi, grip, soğuk algınlığı ve boğaz şişliği gibi rahatsızlıkların tedavisinde de etkin bir biçimde kullanılan bir şifalı bitki çayı olmuştur.

Ekinezya bitkisinden elde edilen bitkisel çaya verilen isim olan ekinezya çayı, aslında ülkemizin doğal bitkileri arasında yer almamaktadır. Ekinesya çayınının anavatanı Amerika kıtasıdır.

Ekinezya Çayının Faydaları

Ekinezya Çayı

Ekinezya otu faydaları hakkında birçok inceleme yapılmıştır. Ekinezyanın sağlığa olan faydaları ve zararlarına ilişkin yapılan bilimsel deneylerde bu şifalı bitkide bulunan fitobkimyasalların bilhassa insanların bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisi olduğu açığa çıkmıştır.

Ekinezya bitkisinin bir çok değişik türü ve çeşidi mevcuttur. Ancak bu ekinezya türleri arasında özellikle pallida, purpurea ve angustifolia türlerinin sağlık açısından faydalı olduğu bilimsel çevrelerce belirtilmektedir. Ekinezya ile ilgili bilimsel araştırmaların çoğu Almanya’da yapılmış olup; bağışıklığı güçlendiren, solunum ve idrar yolları enfeksiyonlarıyla mücadele eden, reçetesiz satılan bir ilaç olarak resmen onaylanmıştır.

#1 Grip ve nezleyle savaşır

Grip özellikle kış aylarının baş belası ve sinir bozucu hastalığı. Geliştirilen ilaçlar da sürekli evrilen grip virüsüne karşı pek işe yaramıyor.

Bazılarımız için bu hastalık sadece rahatsız edici bir şey olsa da bazı insanlar için hayati tehlike de oluşturabiliyor.

Bu hastalığa karşı doktorların tavsiyeleri arasında yıllık grip aşısı yapılması ve ekinezya çayı içilmesi de var. Bu şekilde hastalığın belirtilerini ve süresini en aza indirebiliriz.

Araştırmalar, ekinezyanın soğuk algınlığını %58 gibi yüksek bir oranla önleyebileceğini göstermiştir. Süresini de 1-4 arasında kısaltıyor.

Yapılan bir araştırmaya göre düzenli olarak ekinezya çayının içilmesi, yapılan grip aşısının da etkisini artırıyor.

#2 Kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olur

Ekinezya bitkisinin kendine has antioksidan özellikleri vardır. 2017 yılında yapılan bir çalışma, ekinezyanın kan şekerini diyabetik ya da prediyabetik kişilerde aniden yükselmesini engellediği görüldü.

Eğer hipoglisemi rahatsızlığınız varsa, bu bitki kan şekerinizin hızla düşmesini de engelliyor.

Ekinezya çayı kesinlikle insülin tedavisi ya da diyabet tedavisi yerine kullanılacak bir tedavi olarak düşünülemez. Ancak, bu çayı düzenli olarak tüketmek kan şekeri seviyenizi kontrol etmeye yardımcı olur.

#3 Hücrelerin sağlıklı büyümesine yardımcı olur

Antioksidan içeren herhangi bir bitki, hücrelerinizi tamir etmeye yardımcı olabilir.

Antioksidanlar serbest radikal olarak bilinen ve hücrelerinizi yaşlandırıp onlara zarar veren toksinleri yok ederler. Ekinezya bitkisinde bulunan antioksidan miktarı sayesinde hücreleriniz toksinlere karşı daha etkili savaşabilir ve sağlıklı bir şekilde büyüyebilirler.

#4 Göğüs kanseri riskini azaltır

Ekinezya çeşitli kanser türleriyle savaşmada iyi bir destekleyici olabilir. Kanser tedavisi bağışıklık sistemini zayıflatmaya eğilimlidir. Bu tedavi sırasında zararlı hücrelerle birlikte sağlıklı hücreler de zarar görebilir. Ekinezya çayı içmek kanser tedavisinin bu yan etkilerini azaltmakta etkili olabilir.

Ekinezya kansere bir tedavi olarak çalışılmıştır. Bu çalışmada ekinezyanın kötü huylu hücrelerin büyümesini yavaşlatarak kanserin yayılmasını önlediği görülmüştür.

Bazıları aile geçmişinde kanser bulunan kadınlar için ekinezyanın iyi bir önlem olduğunu savunurlar. Ancak bu sonuca ulaşmak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

#5 Kaygıyı kontrol etmeye yardım eder

Ekinezya anksiyeteye (kaygı) karşı destekleyici bir besin olarak test edilmiştir.

Ekinezya özü, beden ve beyin arasındaki iletişime yardımcı olan snapsisleri düzenlemeye yardımcı olur.

Anksiyete nöbeti geçiren insanlardaki korku refleksini kapatırken, korkuların fiziksel etkilerini sınırlandırır ve daha sakin hissetmelerini sağlar.

Ekinezya kaygı sorunu yaşayan insanlar için mükemmel

#6 Kan basıncını düşürür

Ekinezyanın kan basıncını düşürmeye yardımcı bir gıda olarak çalışılması devam etmektedir ve ümit verici bir seviyededir.

Yüksek antioksidan ve antienflamatuvar özellikleri olan bir bitkinin kan basıncını düşürmesinde şaşırılacak bir durum yoktur.

Kaygı da kan basıncını yükselten etmenlerden bir tanesi olarak düşünüldüğünde, ekinezya farklı yollardan da kan basıncına katkı yapar.

#7 İltihaplanmayı azaltır

Antienflamatuvar özellikleri nedeniyle Ekinezya, romatoid artrit, ülser, Crohn hastalığı ve inflamasyonun neden olduğu veya kötüleştiği diğer durumlar için bir tedavi olarak önerilmiştir.

Ekinezya’daki biyolojik olarak aktif bileşikler, iltihap tepkisini azaltmak için vücudunuzla birlikte çalışır. Bu, iltihap ile ilgili birçok sorun için iyileşmeye ve rahatlamaya katkıda bulunur.

Ekinezyanın Diğer Faydaları

• İnterferon üretimini destekleyerek vücudun savunma sistemini güçlendirir. İnterferon, doğal öldürücü hücreleri harekete geçirerek, onları virüslü veya tümörlü hücrelere bağlanıp parçalamaya teşvik eder. İnterferon, virüslerin genetik yapısını bozan, çoğalıp yayılma yeteneklerini engelleyen enzimlerin salgılamasını tetikleyici etki gösterir.

• Özellikle enfeksiyon, grip, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda kullanımıyla tanınmaktadır. Bağışıklık sistemi yeterince güçlü olmayanlar için ekinezya otu önemli bir doğal destektir. Ekinezya bitkisi 1887′de Amerika Birleşik Devletler’de tıbbi kullanıma sokulmuş ve yaklaşık 40 yıl boyunca nezle ve grip gibi hafif enfeksiyonların tedavisinde geniş ölçüde yararlanılmıştır.

• Grip ve soğuk algınlığını önleyici etkisi nedeniyle hastalık öncesinde kullanılabileceği gibi hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıkması durumunda da kullanılabilir.

• 8 hafta süren ve 108 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada grubun yarısına günde iki defa 4 mililitre Ekinezya purpurea, diğer gruba ise plasebo verilmiştir. Araştırma sonucuna göre ekinezya kullananların nezleye yakalanma olasılığı %36 oranında azalmıştır. Ekinezya’dan en çok yarar görenler enfeksiyona karşı savaşan T hücreleri seviyesi düşük olan kişilerdi.

• ABD’deki Connecticut Üniversitesi Eczacılık Fakültesince yürütülen bir çalışmada soğuk algınlığı ve nezleye yakalanma olasılığını(%58) önemli derecede düşürdüğü tespit edilmiştir. Öksürük ve baş ağrısı gibi durumları hafiflettiği de görülmüştür.

• İngiltere de yapılan bir araştırmada ise C vitaminiyle beraber alındığında soğuk algınlığı geçirme olasılığını %80lerin üzerinde azalttığı görülmüştür. Hastalığın zamanını da 1-1,5 gün azalttığı belirlenmiştir.

• Yapılan araştırmalarda ekinezyanın akyuvar sayısında artışa neden olduğu tespit edilmiştir. Münih Üniversitesi’nden Dr. Wagner’e göre, ekinezya kemik iliğindeki ve lenfatik dokudaki sap hücreleri, enfeksiyonla savaşacak, T-lenfositleri de dahil olmak üzere, daha güçlü ve daha çok sayıda akyuvar üretmeye zorlayarak, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

• Patojenik organizmalarla sağlıklı dokular arasındaki doğal savunma hattını yıkan bir enziminin oluşumunu önleyici etkisi olduğu saptanmıştır.

• Ekinezya ile ilgili araştırmalara göre bitkinin influenza virüsü, sinsityal virüsü ve uçuk virüsü gibi virüsler üzerinde öldürücü etkisi bulunmakta ve de ayrıca boğaz ve akciğerlerdeki iltihabın yol açacağı hasarı engellemektedir.

• Egzama, sedef, sivilce gibi deri rahatsızlıklarında faydalıdır.

• Yaraların iyileşme sürecini azaltır.

• Yapılan bazı araştırmalarda ekinezya bitkisinin toprak üstü kısımlarının köklerinden daha etkili olduğu saptanmıştır.

• Ekinezya ürünleri Echinaceae purpurea ve Echinacea angustifolia ‘dan üretilir.

Echinacea purpurea : Kök veya yapraklarından yararlanılır.
Echinacea angustifolia : Köklerinden yararlanılır.

• Almanya’da yapılan araştırmalarda Echinaceae purpurea’nın yapraklarından elde edilen ürünlerin kullanımı tavsiye edilmiştir (Echinaceae purpurea herba) Diğer türleri tedavi için önerilmemiştir.

• Alman sağlık bakanlığı tarafından yayınlanan çalışmada soğuk algınlığı, solunum yolları ve idrar yolları enfeksiyonları gibi rahatsızlıklarda ekinezya bitkisi önerilmiştir.

Ekinezya Çayı Nasıl kullanılır?

Önerilen kullanım şekli : 2-3 hafta kullanıp ara verilmesi tavsiye edilmektedir. Bazı kaynaklarda da en fazla 8 hafta kullanılması önerilmektedir. Hiç ara verilmeden sürekli kullanımı tavsiye edilmemektedir. Günde 1 ila 3 poşet çay kullanılır.

Yine ekinezya çayı da 15 gün kullanıldıktan sonra ara verilmeli.

Ancak ekinezyanın şurup olarak daha etkili olduğu belirtiliyor.

Ekinezya ile ilgili yapılan ve sonuçları Annals of Internal Medicine Dergisinde yayınlanan bir klinik araştırmaya göre ekinezya bitkisinin soğuk algınlığına karşı etkisi bulunmamaktadır. Ancak bu çalışmada ekinezya tablet olarak kullanılmıştır.

Ekinezya bitkisiyle ilgili yapılan çalışmadalarda çelişkili sonuçlara ulaşılmıştır. Ekinezyanın sıvı olarak kullanıldığı üç çalışmada bitkinin etkili olduğu, tablet olarak kullanıldığı beş çalışmada ise etkisiz olduğu tespit edilmiştir.

Ekinezyanın Zararları ve Yan Etkisi Varmı?

• Oto-immün (bağışıklık sistemi rahatsızlıkları) hastalığı olanlar kullanmamalıdır.

• Kalp aritmisi için kullanılan amiodarone içeren ilaçlar ve karaciğere hasar veren ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.

• Multiple skleroz, lupus, romatoid artirit ve tüberküloz gibi sağlık sorunları olanlar hekim onayı olmadan kulanmamalıdır.

• Papatyaya karşı alerjisi olan kişiler kullanmamalıdır.

• Bağışıklık baskılayıcı ve anksiyete ilaçlarıyla bir arada alınmamalıdır. Genel olarak da herhangi sentetik bir ilaç kullanırken dr a danışmadan bitkisel ilaç alınmamalıdır. Bazı durumlarda etkileşime girme durumu sözkonusudur. Ekinezya da bazı ilaçlarla etkileşime girerek bazı insanlarda alerjik belirtilere neden olmaktadır.

Ekinezya Çayının Hamilelikte Kullanımı
• Ekinezya çayı hamilelikte nasıl kullanılır şeklinde gelen sorulara uzmanlar pek te olumlu yanıt vermiyorlar. Ekinezya Çayı ve Bitkisinin hamilelerin kullanması pek önerilmemektedir.

Yorum yapın