Folik Asit Kilo Aldırır mı? Bilmeniz Gerekenler

Folik asit kilo aldırır mı? Bu soruya cevap vermek için folik asidin yapısını ve nelere etki ettiğini bilmemiz gerekiyor.

Folik asidin diğer adı B9 vitaminidir.  Bu vitamin suda çözülen bir vitamin olup vücut metabolizmasının normal bir şekilde işlemesi için hayati önem taşır.

Metabolizma; parçalama ve sentez oluşturma olmak üzere ikiye ayrılır. Bu iki aşamada da folik asidin etkisi görülür.

Metabolizmayı çalıştıran her şey kilo verdirmeye neden olduğuna göre folik asit kilo aldırır mı? Sorusunun cevabı “ Hayır” olmalıdır. Peki, folik asit metabolizmaya nasıl etki ederek zayıflamaya neden oluyor? Şimdi onu görelim.

Folik Asidin Zayıflamaya Etkisi

Metabolizma besinleri işlerken bir şeyin buna etki yaparak reaksiyona sokması gerekir. Enzimler bu reaksiyonların hızını artıran bir protein çeşididir. Folik asit de bu enzimlere bağlanarak onların çalışmasını sağlar. Yani her ne kadar metabolizmayı çalıştıran protein türü olan enzimlerse de asıl çalışmanın başlamasını sağlayanlardan biri de folik asittir.

Hücrelerdeki enzimlere tamir, sentez ve hücrenin düzenlenmesi için yardımda bulunur. DNA kodu adenin, guanin, sitozin ve timin denen dört temel kimyasaldan oluşur

Folik asitler bunlardan üçünün sentezlenmesine etki ederek metabolizmanın çalışmasına yardımcı olurlar.

Aminoasitler protein oluşturmak için birleşirler. Bu aminoasidin sentezlenmesi için de folik asitlere ihtiyaç vardır. Folik asit eksikliğinde metabolizmanın sağlık problemleri görülmeye başlar.

Yukarıda saydığımız üç madde nedeniyle folik asitler metabolizmayı çalıştırarak zayıflamaya etkide bulunurlar. Folik asit eksikliğinde metabolizmanın çalışması engellendiği gibi kalori yakmayı da azaltır.

Kandaki insülin miktarının dengede tutulması yağ yakımı için önemlidir. Folik asitler insülinin miktarını da dengede tutan etki gösterir. Bu etkisiyle folik asit zayıflamaya etki eder.

Folik Asit Eksikliği

Folik asit eksikliği önemsenmesi gereken bir konudur. Çünkü sağlık için en önemli olaylardan biri metabolizmanın düzenli çalışmasıdır. Folik asitte metabolizmayı çalıştıran sebeplere etki ettiğinden dolayı bu maddenin yeterince alınamaması metabolizmayı etkileyeceği için birçok sağlık problemlerine neden olmaktadır.

Yorum yapın