Gilaburunun Faydaları

Gilaburu Nedir? Gilaburunun Faydaları

Kayseri Bünyan civarında yetişen gilaburunun böbrek taşı düşürme ve ağrı kesici etkisinin bilimsel olarak kanıtlanmasıyla, insanların gilaburuya olan ilgisi arttı ve eczanelerdeki raflarda takviye gıda olarak yerini alması da fazla uzun sürmedi.

Böylece gilaburunun faydaları daha da çok merak edilmeye başlandı.

Halk arasında geleboru veya frenk üzümü olarak bilinen gilaburu kırmızı renkte nispeten üzüm gibi salkım şeklindedir ve acımsı bir tadı vardır.

Genellikle suya katılarak içeriğindeki vücudumuza faydalı etkin maddelerin suya karışması sağlanarak sıvı halde getirilerek tüketilmektedir.

Gilaburunun faydaları nelerdir?

Gilaburu bitkisi ve çeşitleri dünyanın dört bir tarafında çeşitli rahatsızlıklara şifa olması için kullanılmaktadır.

Türkiyede öncelikle Kayseri bölgesinde ve Anadolunun çeşitli yerlerinde yetişebilen Gilaburu, böbrek taşlarının düşürülmesinde, karaciğer, mide, prostat ve idrar kesesi rahatsızlıklarında, diyabet, kabakulak, romatizma, hemoroid, sinirsel bozukluklar, hipertansiyon ve âdet düzensizliklerinde tedavi edici olarak kullanılmaktadır.

Gilaburunun böbrek taşlarının tedavisinde kullanılabileceği bilimsel olarak da desteklenen bir durumdur. Bu yönüyle bilim bu bitkinin halk arasındaki tedavi amaçlı kullanımını desteklemektedir.

Gilaburunun içerisindeki kimyasallar sayesinde böbrek taşlarının ilaçsız ve ağrısız bir şekilde düşürülebildiği kanıtlanmıştır.

Gilaburu aynı zamanda alternatif tıpta idrar söktürücü olarak da kullanılmaktadır. Yatıştırıcı özelliği sayesinde strese de iyi gelmektedir.

Bu bitki rahim hastalıklarının tedavisinde ve kas spazmların engellenmesi için de kullanılmaktadır.

Gilaburu bitkisi Bulgaristanda kanamayı azaltmak için, İtalya’da düşük engelleyici olarak ve Kuzey Amerikada kabakulak tedavisinde kullanıldığı rivayet edilmektedir.

Ayrıca dermatolojik yaralarda bitkinin gövde kabuklarından sağlanan tozların tereyağı ile karıştırılıp sürüldüğü ve boğaz ağrısı, diş ve ağız iltihaplarına karşı çiçekleri ve meyveleri suda kaynatıldığında etkili olduğu bilinmektedir.

Özetlersek, gilaburu bitkisinin sağlığa şu faydaları olduğu görülmüştür;

  • Böbrek taşı ve böbrek kumuna karşı da oldukça faydalıdır.
  • Sakinleştirici etkisiyle sinir, stres gibi nedenlerden kaynaklanan uyku bozukluğunu giderir.
  • Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskinizi azaltır.
  • Kadınlarda regl dönemlerindeki ağrılarının şiddetini azaltır.
  • İdrar söktürücü etkisi vardır.
  • Vücuttaki fazla suyun atılmasını sağlar.
  • Ödeme ve ödeme bağlı şişliklerin hızla geçmesinde etkilidir.
  • Kabızlığı önler, bağırsakların sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.
  • Sivilce, siyah nokta gibi cilt rahatsızlıklarının geçmesinde etkilidir.

Gilaburu Kullanımı

Gilaburu sabah ve akşam olmak üzere günde 2 bardak yemeklerden önce veya sonra içilerek tüketilebilir.

Gilaburu geleneksel bir içecek olarak Türkiye’de Kayseri bölgesinde tüketilmektedir. Gilaburu meyvesi genellikle sonbaharda, ekim kasım gibi olgunlaşır ve bu aylarda toplanır.

Toplanan meyveler yaprak ve diğer kısımlarından ayrılır ve su ile yıkandıktan sonra topraktan yapılmış ya da plastik kaplara konur.

Daha sonra üzerine su eklenir ve hava almayacak şekilde serin ve karanlık yerde 3 ay boyunca saklanır. Bu süre içerisinde meyvede olgunlaşma olur ve buna bağlı olarak tadında biraz düzelme olur.

Olgunlaşmayla beraber meyveler ezilir ortaya çıkan posa dörtte bir oranında sulandırılıp az miktarda şeker eklenerek tüketim için hazır hale getirilir. Aynı zamanda meyveler yiyecek olarak turşu, yemiş, reçel gibi değişik şekillerde tüketilmektedir.

Herbir fincan suya 1 çay kaşığı gilaburu suyu yada 20-75 damla 1:5’lik gilaburu suyunun günde 3 kere yada her saatte 1 çay kaşığı olarak tüketilmesi vücut direncini artırması için tavsiye edilmektedir.

Gilaburunun İçeriği

Gilaburunun meyvesi oldukça asidiktir ve yüksek miktarda polifenol içerir. Yaprakları ve kabukları K vitamini açısından zengindir.

Gilaburu meyvesinin bileşenleri incelendiğinde; çözünebilen kuru madde oranının % 7.81, ham protein oranının % 6.71, ham selüloz oranının ise % 9.86 olduğu görülmüştür.

Ayrıca bu meyvenin içeriğinde % 5.83 oranında şeker bulunduğu saptanmıştır.

Ayrıca 1 kg kuru giluburu meyvesinin içerisinde yaklaşık 560 mg askorbik asit ve 402. 62 mg sodyum bulunur.

Ve son olarak 1 gr kuru meyvenin 3.8 kcal enerji içerdiği saptanmıştır. Gilaburu meyvesinin % 0.98 protein, % 4.2 lipit ve % 82.9 çözünür karbonhidrat içerdiği görülmüştür.

Sonuç olarak gilaburunun faydaları saymakla bitmiyor ve bu faydalar bilimsel çalışmalarla da destekleniyor.

Şanslıyız ki bu bitki çay ve destekleyici gıda olarak ulaşılır bir durumdadır.

Kaynaklar: 1, 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir