Günde 500 kalori yakmak ayda kaç kilo verdirir?

Kalori teknik olarak vücudumuzun harcadığı enerji biriminin adı. Zayıflamak isteyen bir çok kişi zayıflamak için ne kadar kalori harcamak gerektiğini merak ediyor. Bu da doğal olarak beraberinde akıllara bir çok soruyu getiriyor.

Bu sorulardan bir tanesi de “Günde 500 kalori yakmak ayda kaç kilo verdirir?” sorusu. Elbette zayıflamak bir çok değişkeni olan bir eylem olduğundan bu soruya direk olarak cevap veremeyiz ancak bu soruyu nasıl cevaplayacağınızı söyleyebiliriz.

Ne kadar kaloriye ihtiyacım var?

Yakacağınız kalorilerin vücudunuzdan ne kadar kilo götüreceğini öğrenebilmek için günde kaç kaloriye ihtiyacınızın olduğunu bilmeniz gerekir.

Günlük kalori ihtiyacınız yaş, cinsiyet, yaşam tarzı gibi bir çok etmene göre değişebilir. Eğer günlük kalori ihtiyacınızla ilgili ortalama bir bilgi almak istiyorsanız kalori hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz.

Erkeklerde Kalori İhtiyacı

Yapılan araştırmalara göre, 26-40 yaşlarındaki orta hareketli bir yaşam tarzına sahip bir erkeğin kilosunu muhafaza etmesi için alması gereken günlük kalori miktarı yaklaşık 2600 kaloridir.

Günde yaklaşık 5 km yürüyen aktif bir erkeğin kalori ihtiyacı ise yaklaşık 2800 ile 3000 kalori arasındadır.

19-25 yaşlarındaki genç erkeklerin kalori ihtiyaçları çok daha fazladır. Bu gençlerin kilolarını muhafaza etmek için almaları gereken kalori ise 2800 civarındadır.

Yaş arttıkça enerji gereksinimi de azalır. 46-65 yaş arasındaki ortalama bir erkeğin günlük ihtiyacı yaklaşık 2400 kaloridir. Bir kere daha hatırlatmak gerekirse bu ihtiyaçlar var olan kilolarını muhafaza etmek içindir.

Kadınlarda Kalori İhtiyacı

Diğer taraftan günlük kalori ihtiyacı kadınlarda biraz daha düşüktür. 26-50 yaş arasındaki ortalama bir kadının günlük kalori ihtiyacı yaklaşık 2000 kaloridir.

Günlük yaklaşık 5 km yürüyen aktif bir kadının günlük kalori ihtiyacı ise yaklaşık 2200 kaloridir.

Genç kadınların günlük enerji ihtiyacı biraz daha fazladır. Yirmili yaşlarındaki genç bir kadının günlük yaklaşık 2200 kalori alması gerekir.

50 yaşının üzerindeki kadınların ise günlük yaklaşık 1800 kalori almaları yeterlidir. Bu hesaplamalara hamile ya da emziren kadınlar dahil değildir.

Peki 500 kalori yakmak ayda kaç kilo verdirir?

Bir insanın kilo verebilmesi için aldığından daha fazla kaloriyi tüketmesi gerekir. Ya da ihtiyacından daha az kalori alması gerekir.

Makbul olan ise her ikisini aynı anda yapmaktır. Diyelim ki günlük 500 kalori fazladan yakmak istiyorsunuz, bunun 300 kalorisini daha az beslenerek, 200 kalorisini de egzersiz yaparak harcarsanız daha sağlıklı bir yol seçmiş olursunuz.

Gelelim sorumuzun cevabına; “Günde 500 kalori yakmak ayda kaç kalori verdirir?”

Günde 500 kalori yakmak haftada yaklaşık 500 gram verdirir. Bu sayıdan yola çıkarak günde 500 kalori fazladan yakarak ayda 2 kilo verebileceğinizi görürüz.

Sonuç

Bu yazımızda günde 500 kalori yakarak ayda kaç kile verebileceğimizi işledik. Şunu da aklınızdan çıkarmamanız gerekir, eğer dengeli ve sağlıklı beslenmezseniz ya kilo veremezsiniz ya da verdiğiniz kiloları çok kısa sürede geri alırsınız.

Bu yüzden kilo vermeye başlamadan kan değerlerinizi ölçtürüp en yakın beslenme uzmanına müracaat etmeniz gerekir.

Yorum yapın