Haşlanmış Patatesin Faydaları – Haşlanmış Patates Kaç Kalori?

Haşlanmış patatesler potasyum, fosfor, B-kompleks vitaminleri ve c vitamini açısından doğal olarak zengin yiyecektir. Yağ ve kalori bakımından zayıf olmakla birlikte, içerdikleri yüksek lif miktarı sayesinde de sizi tok tutmaya yardımcı olur.

Yaygın inanışın aksine patatesler kilo aldırmaz. Tabii ki ne kadar yediğiniz ve ne ile yediğinize bağlı bir durumdur. Eğer patatesi tereyağ, krema gibi yüksek kalorili besinler eklerseniz kilo alırsınız. Bu yüzden patatesi baharat ve düşük kalorili çeşniler ile yemelisiniz.

Haşlanmış Patates Kaç Kalori?

100 gram haşlanmış patates içerisinde ortalama 72 kalori içerir. İçerisinde ayrıca 1.8 gram protein, 17 gram karbonhidrat, 1.2 gram lif ve 0.1 gram yağ vardır.

Kalori72
Protein (g)1.8
Karbohidrat (g)17
Yağ (g)0.1
Lif (g)1.2
Haşlanmış patates kaç kaloridir?

Patatesin Besin Değerleri

Kabuklu olarak haşlanan büyük bir patates ortalama 300 gramdır. İçerisinde 261 kalori, 6 gr protein ve 3 gr yağ içerir.

Patatesi haşlamadan önce kabuğunu soyarsanız protein içeriğinden yarım gram protein eksilir ancak kalori ve yağ içeriği çok değişmez. Kabuğu soyulmuş ya da soyulmamış olsun bir patatesin içerisinde ortalama 5 gr lif vardır.

B-Kompleks Vitaminleri ve C Vitamini

Büyük bir tane, kabukları soyulmamış ve haşlanmış patates B-Kompleks vitaminleri bakımından zengindir. B-Kompleks vitaminleri vücudun kan hücresi üretmesine yardımcı olur ve yediğiniz karbonhidrat, yağ ve proteinden enerji elde edilmesini sağlar.

Bir adet haşlanmış patates günlük B-6 vitamin ihtiyacınızın neredeyse yarısını karşılar. Tiyamin ve Niyasin ihtiyacınızın ise yaklaşık yüzde otuzunu karşılar.

C vitamini bakımından da oldukça zengindir. Günlük C vitamini ihtiyacınızın yarısını karşılamaya yeterlidir. Kabuğu soyulmuş bir haşlanmış patates ise c vitamini içeriğinin yarısını kaybeder bu yüzden sizin günlük ihtiyacınızın dörtte birini karşılar.

Magnezyum, Fosfor ve Potasyum

Kök sebze olması bakımından patates güçlü kemikler, kas ve sinir sistemine yardımcı olan mineraller bakımından da zengindir.

Büyükçe bir haşlanmış kabuklu patates, 1.1 gr potasyum içerir ki bu günlük ihtiyacınızın dörtte birini karşılar. Günlük magnezyum ve fosfor ihtiyacınızın ise beşte birini karşılayacak kadar içerir.

Patatesi kaynatmadan önce soyarsanız mineral içeriğinin bir bölümünü kaybeder. Bu şekilde günlük potasyum ihtiyacınızın dörtte biri ve fosfor ihtiyacınızın altıda birini karşılar.

Fırında Patates

Kaynamış patates içeriğindeki besinlerin bir miktarını kaybeder. Fırında pişireceğiniz bir patates bu yüzden besin bakımından daha zengindir.

Fırında pişmiş bir patates 6 gram protein ve 6 gram lif içerir. Haşlanmış patatese göre %25 daha fazla magnezyum içerir. %40 daha fazla fosfor ve potasyum içerir.

Fırında pişmiş patates, haşlanmış patatese göre 4 kat fazla folik asit içerir. Bu yüzden daha fazla folik asit ihtiyacı olan hamile kadınların patatesi haşlanmış değil de fırında pişmiş olarak yese daha faydalıdır.

Referanslar:

Yorum yapın