Havuç Kaç Kalori? Havucun Faydaları ve Besin Değerleri

İçeriğinde B grubu, A, C ve K vitaminlerinin yanı sıra; çinko, bakır ve potasyum gibi minerallerinin bulunduğu havuç miktar olarak orta boy 1 adet baz alındığında yaklaşık olarak 16 kcal kaloriye sahiptir.

Büyük boy 1 adet havuçta da yaklaşık olarak 41 kcal kalori bulunmaktadır. Bu kalorilerin yaklaşık olarak %86’sı karbonhidratlardan oluşmaktadır. Geri kalan %9′ u protein, %5′ i de yağdır.

Havucun Besin Değerleri

Aşağıdaki tabloda 1 adet orta ve büyük boy havucun ihtiva ettiği kalori ve besin değerleri verilmiştir.

Besin değeri1 Adet Orta  (40 gr)1 Adet Büyük  (100 gr)Besin Değeri1 Adet Orta (40 gr)1 Adet Büyük (100 gr)
Kalori16 kcal Kalori41 kcal KaloriSodyum27,6 mg69 mg
Karbonhidrat3,83 gr9,58 grPotasyum128 mg320 mg
Protein0,37 gr0,93 grKalsiyum13,2 mg33 mg
Yağ0,1 gr0,24 grA vitamini6682,4 IU16706 IU
Lif1.03 gr2,58 grC vitamini2,36 mg5,9 mg
Kolesterol0 mg0 mgDemir0,120,3

 

Havucun Faydaları

  • Karoten bakımından zengin olan besinler prostat, kolon ve mide kanseri başta olmakla birlikte başka birçok kanser türüne karşı koruyucu etki gösterdiğinden kanser riskini azaltıyor. Ayrıca yapılan araştırmalar karotenoidlerin başlangıç evresinde olan akciğer kanserine karşı da koruyucu olabileceğini söylüyor.
  • Havucun içeriğinde bulunan vitamin, mineral ve antioksidanlar vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek patojen mikroorganizmalara karşı savunma sistemine destek olur.
  • Kolesterolu düşürür.
  • İçerdiği yüksek posa değeri sayesinde daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar bu sayede kilo vermenize yardımcı olabilir.
  • Yüksek miktarda lif içerdiği için bağırsak hareketlerini hızlandırır, kabızlık ve şişkinlik gibi durumların son bulmasına yardımcı olur.
  • İçerdiği karotenoidlerden dolayı göz rahatsızlıklarına karşı koruyucdur. Gece körlüğü ve yaş ile gelen maküler dejenerasyon gibi hastalıkların tedavisinde önemli rol oynar.

Düşük kalorili olması sebebiyle diyetlerinizin gözdesi olabilecek bir yiyecek olan havucu sağlığınız içinde sofralarınızdan ve hayatınızdan eksik etmemeye özen göstermelisiniz.  Dikkat etmeniz gereken bir başka konu ise havuç pişirildiğinde kan şekerini daha hızlı yükselttiğinden diyabet hastalarının havucu çiğ olarak tüketmesi gerekir.

Unutmayın ki hayattaki en büyük zenginliklerden biri sağlıklı bir beden ve ruhtur. Bunlara sahip olmanın en etkili yollarından biri de sağlıklı beslenmektir. Yediklerinize dikkat edin. Vücudunuzu sevin.

 

Diyetzen

Diyetzen.com sitesi sağlıklı beslenme ve egzersiz konularında son bilimsel gelişmeleri takip etmek ve size sunmak için açılmış bir beslenme sitesidir.Bilgiler güvenilir bilimsel kaynaklardan derleniz ve kaynaklar yazının içeriğinde sizlere sunulur.

Yorum yapın