Homosistein Nedir? Nedenler, Tanı ve Tedavi

Homosistein kanda bulunan bir aminoasittir. Araştırmalar homosistein seviyesinin kalp krizi riskinin önemli bir belirtisi olduğunu ortaya koyuyor. Koronar kalp hastalıkları bulunan hastalarda yüksek seviyede homosistein maddesine rastlanıyor.

Ayrıca yapılan araştırmalar kandaki yüksek homosistein seviyesinin dementia hastalığı ile de bağlantılı olduğunu gösteriyor. Alzheimer hastalarında normalin nerdeyse iki katı homosistein aminoasidi olduğu görüldü.

Homosistein nedir?

Homosistein vücudun proteinleri parçalaması ile ortaya çıkar. Normalde bazı enzimler homosisteini metiyonine dönüştürür ki vucut bunları tekrar protein üretmek için kullanır ya da dışarı atmak için parçalar.

Folik asit, B6 vitamini, B12 vitamini metiyonin metabolizması için gereklidir. Bir dizi gen, vücudun folat, B6 ve B12 vitaminlerini nasıl kullandığını etkiler ve bir kişiyi folik asit eksikliğine yatkın hale getirerek yüksek homosistein seviyelerine yol açabilir.

Nedenler

Homosisteinin vücut dokularına nasıl zarar verdiği tam olarak bilinmemektedir. Damarları hizalayan hassas hücrelere zarar verebilir, damarların tıkanmasına neden olabilir veya kan pıhtılaşmasını daha kolay hale getirebilir. Her ikisi de kalp krizi, felç ve periferik vasküler hastalığa yol açabilir.

Teşhis

Homosistin kısa bir süre önce kalp hastalığı ve diğer hastalıklar için anlamlı bir risk faktörü olarak tanımlandığından, bunun için doğru test bazen sadece daha büyük klinik referans laboratuvarları aracılığıyla yapılabilir. Bu testin bölgenizdeki kullanılabilirliği ve maliyeti hakkında doktorunuza danışın.

Tedavi

Kalp hastalığı, felç , periferik vasküler hastalığı ve Alzheimer’ı önlemenin bir yolu folik asit, B6 vitamini ve B12 vitamini bakımından yüksek bir diyet olabilir. Folat, portakal suyu ve marul gibi çeşitli taze meyve ve sebzelerde bulunur.

Risk altındaki kişiler için, bazı doktorlar günde en az 1 mg folik asit önermektedir. B6 ve B12 vitaminlerinin eksikliği de yüksek homosistein seviyeleri ile ilişkili olabileceğinden, diyetteki bu vitaminlerin miktarını artırmak ihtiyatlıdır. Günlük vitamin takviyesi başka, daha az lezzetli bir seçenektir.

Yorum yapın