Kabak Çekirdeğinin Faydaları, Besin Değerleri ve Zararları

En sevilen kuruyemişlerden biri olan kabak çekirdeği aynı zamanda çok faydalı bir besindir. Kabak çekirdeğinin faydalarını ve aşırı tüketildiğinde oluşabilecek olumsuzlukları bu yazımızda derledik.

Kuruyemiş denince aklımıza ilk gelenlerden biri olan, faydalarıyla kuruyemişler arasında zirveye oynayan kabak çekirdeği protein ve yağ bakımından oldukça zengindir. Sağlık bakımından oldukça yararlı olan bileşenleri içeren kabak çekirdeğininin günde mutlaka 1 avuç tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Peki nedir bu kabak çekirdeğinin faydaları? Sağlığımıza ne gibi etkileri var? Kabak çekirdeğinin kalori miktarı, besin değerleri ve zararları… Kabak çekirdeği hakkında merak ettikleriniz hepsi bu yazımızda.

Kabak Çekirdeğinin Faydaları

1. Kilo vermenize yardımcıdır.

Günde bir avuç tüketeceğiniz kabak çekirdeği kilo vermenize yardımcı olur. Diğer protein kaynağı besinlere göre içerisinde daha fazla protein barındıran kabak çekirdeği bu özelliği ile kilo vermenize yardım eder.

2. Depresyona iyi gelir.

İçerisinde barındırdığı çinko ile çinko eksikliğinden kaynaklanan depresyon gibi ciddi hastalıkların önüne geçer. Yine içerdiği sağlıklı yağlardan dolayı beynin rahatlamasını sağlar.

3. Kalp sağlığına iyi gelir.

İyi bir antioksidan, çinko, magnezyum ve yağ asitleri kaynağı olan kabak çekirdeği bu özellikleriyle kalbin sağlıklı kalmasını sağlar. Kolesterol ve yüksek tansiyonu dengeleyerek kan damarlarının yumuşamasını sağlar. Kan basıncını düşüren kabak çekirdeği bu şekilde kalbi korumaya yardımcı olur.

4. Saç ve saç derisine iyi gelir.

İçerdiği OMEGA 3 yağ asitleri, çinko, kükürt, A, B ve K vitaminleriyle saç ve saç derisi için mucize bir besindir. Saçlarınızın daha parlak görünmesini sağlayan kabak çekirdeği aynı zamanda saç yapısını güçlendirerek daha dolgun, kalın saçlarınız olmasını sağlar. Saçlarınızın dökülmesinde yavaşlatıcı etkisi vardır, saçlarınızın uzamasını sağlar.

5. Cildinizi gençleştirici etkisi vardır.

İçerdiği E vitamini güçlü bir antioksidan olduğundan cildi güçlendiren kabak çekirdeği OMEGA 3 yağ asitleri ve A vitamini sayesinde de ciltteki hücrelerin yenilenmesini sağlar ve cilt problemlerini en aza indirir. Ciltteki hasarlı dokuları, hücreleri tamir eder. Zengin bir demir ve çinko kaynağı olan kabak çekirdeği bu sayede cilt sağlığını korumakta ve cildi gençleştirmektedir.

6. Lif deposudur.

Lif bakımından zengin olan kabak çekirdeği şeker hastalığı, kalp hastalığı obezite gibi rahatsızlıklara yakalanma oranını azaltır, karaciğeri de korur.

7. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

Çinko bakımından zengin olan kabak çekirdeği Bu sayede Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar ve soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korunmamıza yardımcı olur.

8. Uykusuzluğun giderilmesine yardımcı olur.

Yatmadan önce tüketilen bir miktar kabak çekirdeği melatonin ve serotonin salgılanması için gerekli olan triptofanı arttırır. Günde 1 gram tüketilen triptofan uykusuzluğa iyi gelir ve bu sayede iyi bir uyku uyumamızı sağlar dinlenmemize yardımcı olur.

9. Antioksidan kaynağıdır.

Antioksidanlar vücudumuzdaki iltihaplanmayı düşürür ve hücreleri korur. Vücudumuzu hastalıklardan koruyarak kalkan görevi görür.

10. Omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir.

Kabak çekirdeği içeriğindeki Omega 3 yağ asitleri sayesinde kötü kolesterolü düzenler, kan akışına yardımcıdır ve kalbin sağlıklı kalmasını sağlar. Ayrıca bazı kanser türleri ile mücadele eder.

Kabak Çekirdeğinin Besin Değerleri

Kabak çekirdeği B ve E vitamini, potasyum, magnezyum, fosfor,mangan, selenyum, çinko bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Ayrıca yağ bakımından da zengin bir besin olan kabak çekirdeğinin aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır.

1 Avuç Kabak Çekirdeği kaç kaloridir?

Bir avuç kabak çekirdeğinde 56 kcal kalori bulunmaktadır.

1 Avuç Kabak Çekirdeğinin Besin Değerleri

Bir avuç kabak çekirdeğinin besin değerleri aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Karbonhidrat 1.42 g Potasyum 81.4 mg
Protein 2.44 g Kalsiyum 4.1 mg
Yağ 4.56 g A vitamini 3.8 IU
Lif 0.88 g C vitamini 0.02 mg
Kolesterol 0 mg Demir 1.25 mg
Sodyum 1.8 mg

Kabak Çekirdeğinin Zararları

Alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Karpuz ve salatalık gibi besinlere alerjisi olanların kabak çekirdeği tüketmesi tavsiye edilmemektedir.

Tuz miktarı yüksektir.

Kabak çekirdeğinin içerdiği sodyum miktarı yüksektir. Bu yüzden vücuda zararlı olan tuz oranını düşürmek için kabak çekirdeğini gün içerisinde aşırıya kaçmayacak şekilde tüketmeliyiz.

Kısırlığa sebep olabilir.

Kabak çekirdeğini fazla tüketmemiz halinde kısırlığa neden olabiliyor. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için kabak çekirdeğini fazla tüketmekten kaçınmak en doğru karar olacaktır.

Sindirim sisteminizi bozabilir.

İçerdiği yüksek kalori yüzünden fazla tüketiminde sindirim sistemini bozup ishale neden olabilir.

Cildimizde sivilce, akne gibi kusurların çıkmasına neden olabilir.

İçerdiği yüksek sodyum ve yağ yüzünden cildimizde sivilce akne gibi istemeyeceğimiz kusurların çıkmasına ortam hazırlar.

Yorum yapın