Kabızlık (Konstipasyon) Nedir? Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Kabızlık tıbbi adı ile konstipasyon oldukça yaygın görülen bir sindirim problemidir. Günümüzdeki hayat koşullarının getirdiği stres, hareketsizlik ve kötü beslenme gibi etkenler kabızlığın görülme ihtimalini arttırmaktadır. Çoğu kişi tarafından dile getirilmesede kabızlık, hayat kalitesini etkileyen önemli bir sağlık problemidir.

Kabızlık Nedir?

Kabızlık ; barsak hareketlerinde zorluk, dışkı geçişinin ağrılı olması ve tuvalete çıkış süresinin uzun olması durumu olarak adlandırılabilir. Dışkılama sayısı bireyler arasında farklılık göstermekle birlikte bir sayısı yoktur.

Kabızlığın Sebepleri Nelerdir?

Kabızlık beslenme ile bağlantılı bir sağlık problemidir. Yeterli sıvı tüketilmemesi, posalı yiyeceklerin eksik veya yetersiz alımı, hareketsiz (sedanter) yaşam veya uzun süreli uygulanan düşük kalorili diyetler gibi çeşitli durumlar sonucunda kabızlık problemiyle karşılaşmak mümkündür.

Bu etkenlerin dışında, kalın barsaklarda fonksiyonel bozukluklara bağlı olarak veya bir başka hastalığın semptomu olarak kabızlık gelişmesi de bir ihtimaldir. Vücut suyunun %10 gibi bir oranda azalması kabızlığın oluşması için yeterli bir sebeptir. Bu nedenle sıvı alımı oldukça önemlidir.

Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Öncelikle en çok dikkat edilmesi gereken su tüketim miktarını arttırmaktır. Bundan sonra gelen ikinci önemli adım ise posa alımını arttırmaktır. Bol posalı besinler baklagiller, meyve ve sebzeler beslenmemizde her gün bulunmalıdır.

Her öğünde salata veya mevsim yeşilliklerinden oluşan bir tabak tüketmeye çalışmalısınız. Bu aşamada kuru meyvelerden kuru kayısı, kuru incir, kuru erik de önemli rol oynamaktadır.

Kabızlık Konstipasyon
Kuru İncir Kabızlığı Giderici Özelliği İle Bilinir

Ve tabiki hareket. Düzenli olarak yürüyüş yapmaya, egzersiz yapmaya yani hareket etmeye çalışın. Sabahları kalktığınızda ılık su içmeye özen gösterin.

Kabızlık İçin İşte Size Yöntemler

  1. Akşamdan 2 bardak su ile 4 adet kuru kayısı ve 2 adet kuru inciri orta ateşte kaynatın. Oluşan karışımı sabah aç karna tüketin ve yarım saat sonra kahvaltınızı yapmayı ihmal etmeyin.
  2. 4 yemek kaşığı kaymaksız yoğurt içerisine 1 tatlı kaşığı keten tohumu 4 adet kuru kayısı ve isteğe bağlı olarak 1 çay kaşığı zerdeçal ekleyerek tüketin. Bu karışımı sabah aç karna veya ara öğünlerinizde tüketebilirsiniz.
  3. Sabah uyandığınızda veya herhangi bir ara öğününüzde 2 adet kuru incir üzerine 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ilave edip tüketiniz. Yanında ise 2 bardak su tüketiniz.
  4. Yulafı söylemeden olmaz. 4 yemek kaşığı yoğurt ile 3 yemek kaşığı yulafı karıştırıp içerisine isterseniz kuru meyve isterseniz de pulbiber ekleyerek tüketebilirsiniz. Bu karışım da aynı şekilde dilerseniz aç karna dilerseniz ara öğünlerde tüketilebilir.

‘Hastalıklar kötü zevklerin ücretidirler.’

İŞTE BU YÜZDEN HER ZAMAN ÖNCELİĞİNİZ SAĞLIĞINIZ OLSUN. BAĞIRSAKLAR VÜCUDUN İKİNCİ BEYNİDİR VE ONU KORUMAK İÇİN SAĞLIKLI BESLENMEKTEN BAŞKA BİR ÇÖZÜM YOLU YOKTUR.

KEYİFLİ OKUMALAR DİLERİM.

Yorum yapın