Kalori Açığı

Zayıflamanın İlk Şartı: Kalori Açığı Nasıl Oluşturulur?

Kalori açığı en basit tabiriyle besinler yoluyla aldığımız enerjiden daha fazlasını harcamak demektir. Eğer zayıflamaya çalışıyorsanız bilmeniz gereken belki de ilk terimdir.

Bu yazımızda kalori açığı nedir, kalori açığı nasıl oluşturulur sorularına kapsamlı cevaplar vereceğiz.

Kalori açığı nedir?

Şimdi konuyu biraz daha açalım. Kalori açığı belirli bir zaman içinde yaktığınız kaloriden daha az kalori almanız demektir.

Bir örnekle verecek olursak, diyelim ki günlük tüketmeniz gereken kalori miktarı 2500. Siz besinler aracılığıyla 2000 kalorilik enerji aldığınızda 500 kalorilik bir açık yaratmış oluyorsunuz.

Kalori Açığı neden önemlidir?

Günümüzde bir çok insan fazla kilolarından şikayetçi durumda. Dolayısıyla da bir çok kişi bu kilolardan kurtulmaya ve zayıflamaya çalışıyor.

Bunun için de çeşitli diyetler yapıyorlar, bir sürü egzersiz yapıyorlar. Bazen sonuç alıyorlar, bazen da alamıyorlar.

Ancak şunu bilmemiz gerekiyor ki kilo vermek istiyorsak kalori açığı oluşturmak zorundayız. Peki bunu nasıl başaracağız, nasıl kalori açığı oluşturacağız?

Kalori açığı nasıl oluşturulur?

Aslında kalori açığı oluşturmanın iki yolu var.

  1. Aldığınız kalori miktarını azaltmak.
  2. Harcadığınız kalori miktarını arttırmak.

Bunlardan ilk akla geleni besinlerden aldığınız kalori miktarını azaltmaktır. Yani daha az yemektir. Böylece harcadığınız kalori sabit kalırken aldığınız kalori miktarı düştüğünden kalori açığı oluşur.

Örnek vermek gerekirse, diyelim ki günlük 2500 kalori harcıyorsunuz ve buna tekabül de 2500 kalori alıyorsunuz. Bu şekilde kilonuz da sabit kalıyor. Eğer aldığınız kalori miktarını 2000’e düşürürseniz 500 kalorilik bir açık oluşur ve zayıflamaya başlarsınız.

Kalori açığı oluşturmanın bir diğer yolu da normalde harcadığınızdan daha fazla kalori harcamaktır. Böylece aldığınız kalori miktarı sabit kalırken harcadığınız kalori miktarı artar ve fark oluşur.

Bu duruma örnek vermek gerekirse, diyelim ki günlük 2500 kalori harcıyorsunuz ve buna mukabil de 2500 kalori alıyorsunuz. Spor yapmaya başladınız ve harcadığınız kalori miktarı arttı. Böylece aldığınız kalori miktarı aynı kalırken spor yaparak ekstra 500 kalori harcadınız ve kalori açığı oluşturdunuz. Sonuç olarak da zayıflamaya başlarsınız.

Kalori açığı nasıl hesaplanır?

Günlük kalori ihtiyacı nasıl hesaplanır?

Sıra geldi kalori açığının nasıl hesaplanacağına. Öncelikle günlük kaç kaloriye ihtiyacınız olduğunu bilmeniz gerekir. Daha sonra da bu değere göre yukardaki iki seçenekten birini seçerek kalori açığı oluşturabilirsiniz.

Günlük kalori ihtiyacı bazal metabolizma hızı (dinlenme halinde harcadığınız kalori) ve aktivite değeriniz çarpılarak hesaplanır. Ancak tüm bunlarla uğraşmadan aşağıdaki formu kullanarak hesaplayabilirsiniz..

Günlük Kalori İhtiyacı Hesabı

Diyelim ki 175 boyunda, 82 kilo ve 36 yaşında az hareketli bir erkek bireyim. Bu durumda yukardaki hesaplamaya göre günlük kalori ihtiyacım 2507.59 kcal.

Bu durumda günlük 2000 kalori tüketirsem yaklaşık 500 kalorilik bir açık oluştururum ve bu da haftada yaklaşık 500 gram kilo vermem anlamına gelir.

Sonuç

Kalori açığı aldığımızdan daha fazl kalori tüketmek anlamına gelir. Bu da vücuttaki fazla yağların enerji ihtiyacı için yakılması anlamına gelir. Böylece kalori açığı oluşturarak zamanla kilo verme sağlanır.

Burada dikkat etmemiz gereken şey, gereğinden fazla kaloride kısıtlamaya gitmemektir. Vücudumuzun günlük gereksinimlerini yerine getirmesi için besinlere ihtiyacı vardır, bu besinleri almadığımız zaman da bazı sorunlar ortaya çıkar.

Bu yüzden çok fazla kalori kısıtlamasına gitmek yerine biraz spor yaparak bu açığı oluşturmak gerekir. Ayrıca dengeli beslenerek vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin alındığından emin olmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir