Kan Grubuna Göre Beslenme – Artıları ve Eksileri

Kan grubuna göre beslenme, insanların kan gruplarına bağlı olarak bazı besinlere daha toleranslı oldukları düşüncesine bağlı olarak gelişmiş bir beslenme çeşididir.

Bu anlayışa bağlı olarak, kişi kan grubuyla uyumlu olmayan bazı besinlerden uzak durarak hastalıklardan kaçınabilir ya da zayıflayabilir.

Bu yazımızda kan grubuna göre beslenme nedir, hangi kan grubu hangi besinlerle beslenmelidir gibi soruların cevaplarını irdeleyeceğiz.

Kan grubuna göre beslenme nedir?

Kan grubuna göre beslenme konsepti Amerikan Nöropat Peter J. D ‘Adamo tarafından geliştirilmiştir. Bu konsept, insanların kan gruplarına göre alması gereken besinleri listeler.

Çünkü her kan grubuna iyi gelen ya da yaramayan besinler farklıdır. Her besinin kan grubuna göre sindirilme kolaylığı farklıdır ve bu da besinlerdeki proteinlerin (lektin) kandaki diğer bileşenlerle etkileşimine bağlıdır.

Eğer aldığınız besinler kan grubunuz ile uyumsuzsa, kanda aglunizasyon adı verilen kümelenmeler oluşur ve böbrek hastalıklarına ve kansere zemin hazırlanır.

D’Adamo’na göre, kan grubunuz göz önünde bulundurularak hazırlanmış bir beslenme programını takip ederek, yiyecekleri daha verimli bir şekilde sindirebilir, lektinlerin olumsuz etkilerinden kaçınabilirsiniz ve buna karşılık olarak kilo verebilir ve genel sağlığınızı artırabilirsiniz.

Kan Grubuna Göre Beslenme – Hikayesi

D2Adamo kan grupları tarihte farklı zamanlarda oluştu. Ona göre tarihte ilk gelişen kan grubu “0” grubudur. Bu kan grubu oluştuğunda insanlar henüz yerleşik hayata geçmemiş, avcı toplayıcı bir hayat sürdürüyorlardı.

Bu teoriye göre A ve B grupları insanların yerleşik hayata geçip tarım ve hayvancılık yaptıkları dönemde ortaya çıkmıştır.

Ve son olarak AB grubu ise taş devrinin sonunda ortaya çıkmıştır ve en son oluşan kan grubudur.

Her bir kan grubu insanın gelişim evrelerini temsil eder. Bu yüzden de her bir grup için ayrı bir beslenme şekli uygulanmalıdır.

Nasıl çalışır

Kan grubu diyeti, farklı kan grupları için belirli yiyecekleri ve egzersiz planlarını tavsiye eder. Diğer taraftan, kan grubu ne olursa olsun, tüm yiyecekleri yemeye ve işlenmiş gıdaların alımını en aza indirmeye odaklanır. İşte öngörülen planlara daha yakından bir bakış:

 • Tip Grubu: D’Adamo’ya göre, A grubu kanı olan insanlar kalp hastalığına, kansere ve diyabete yatkındır ve yoga ve tai chi gibi sakinleştirici, egzersizler ile organik, vejetaryen bir diyette daha sağlıklı bir hayat yaşayabilirler.
 • B Grubu: D’Adamo’ya göre B grubu kanı olan insanlar, güçlü bir bağışıklık sistemine ve toleranslı bir sindirim sistemine sahiptir ve diğer kan türlerinden daha uyarlanabilir. Çok yönlü bir diyetle birlikte ılımlı fiziksel egzersiz ve denge egzersizleri önerir. Bununla birlikte, B tipi insanlar, kronik yorgunluk, lupus ve multipl skleroz gibi otoimmün bozukluklara daha duyarlıdır.
 • AB Grubu: AB grubu kanlı insanlar, D’Adamo’ya göre diğer tiplerden biyolojik olarak daha karmaşıktır. Bu insanlar en iyi beslenme, et sınırlandırılsa da, A ve B grupları hazırlanmış için egzersiz ve diyetlerin bir kombinasyonundan oluşur. Bu tip daha düşük alerji oranlarına sahip olma eğilimindedir, ancak kalp hastalığı, kanser ve anemi yaygındır.
 • O Grubu: O grubu kanı olan insanlar içi yoğun fiziksel egzersiz ve hayvansal proteinler ile beslenmek iyidir, süt ürünleri ve tahıllar bu grubun insanları için sorunlara neden olabilir. D’Adamo’ya göre, gluten, mercimek, barbunya fasulyesi, mısır ve lahana bu kan türünde kilo almaya yol açabilir. Tip O ile ilişkili sağlık durumları astım, saman nezlesi ve diğer alerjileri ve artriti içerir.

Ne yemeli

D’Adamo’ya göre, tüm yiyecekler farklı kan tipleri için yararlı olmasa da, kan grubu diyetinde hiç bir yiyecek tamamen yasak değildir.

Uyumlu Gıdalar

 • A Grubu: çoğunlukla vejetaryen – meyveler, sebzeler, tahıllar, fasulye, baklagiller, fındık ve tohumlar
 • B Grubu: Çok çeşitli diyetler — meyveler, sebzeler, tahıllar, fasulye, baklagiller, et, kümes hayvanları, balık, yumurta ve süt ürünleri
 • AB Grubu: esas olarak vegan, ancak A veya B tipleri için önerilen herhangi bir yiyecek tüketilebilir
 • O Grubu: orta derecede sebze, yumurta, fındık ve tohum içeren et

Uyumlu Olmayan Gıdalar

 • A Grubu: et ve süt ürünleri
 • B Grubu: fındık ve tohumlar
 • AB Grubu: Kaçınılması gereken spesifik yiyecekler yok
 • O Grubu: süt ve tahıllar

D’Adamo’nun “Çiftçi” olarak adlandırdığı kan grubu A olan insanlar, yüksek miktarda meyve, sebze, tahıl, fasulye, baklagiller, fındık ve tohum alımıyla süt içermeyen, öncelikle vejetaryen bir diyet izlemelidir.

D’Adamo’nun “göçebe” olarak adlandırdığı kan grubu B olan insanlar, meyveler, sebzeler, tahıllar, fasulye, baklagiller, et, kümes hayvanları, balık, yumurta ve süt ürünleri de dahil olmak üzere çok çeşitli bir diyet yemeli, ancak fındık ve tohum tütünde yiyeceklerden kaçınmalıdır.

D’Adamo’nun “enigma” olarak adlandırdığı kan grubu AB’si olan kişiler, bu tür için esas olarak vegan bir diyet hedeflenmesi önerilmesine rağmen, A ve B kan tipleri için önerilen herhangi bir yiyeceği tüketebilir.

D’Adamo’nun “avcı” olarak adlandırdığı kan grubu O olan insanlar, et bakımından yüksek, tahıl bakımından düşük ve orta miktarda sebze, yumurta, fındık ve tohum içeren süt içermeyen ve tahıl içermeyen bir diyete sadık kalmalıdır.

Kan Grubuna Göre Beslenme – Artıları ve Eksileri

Tüm diyet listelerinde olduğu gibi gibi, kan grubu diyetinin de pozitif ve negatifler tarafları vardır. İşte daha yakından bakış:

Artıları

 • Enerjiyi artırır
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Sağlığı geliştirir

Eksileri

 • Sağlıkla ilgili iddiaları destekleyecek bilimsel kanıt eksikliği
 • Bazı kan grubu planları besin gruplarından yoksundur

Kangrubuna Göre Beslenme ve Zayıflama

Kan grubunuza göre beslenerek ne kadar kilo verebileceğinize dair herhangi bir belirti yoktur. Çünkü kan grubu diyeti, bir diyetten ziyade sağlıklı yaşam tarzlarına yardımcı olmak ve hastalığı önlemek için tasarlanmış uzun süreli bir hayat tarzıdır. En fazla bir sonuç tahmin edilebilir.

Kan grubu 0 olan insanlar, kalın yapıcılar olarak kabul edilen tahıllardan (yani karbonhidratlar) kaçınmalıdır.

Kan grubu A insanlar et yemekten kaçınmalıdır. Sonuç olarak, yağ alımı azalır. Bunun da ağırlık üzerinde olumlu bir etkisi vardır.

Kan grubu B ve AB, üzerinde çok sayıda sebzenin bulunabileceği dengeli bir yemek planına sahiptir. Kan grubu diyetindeki diyetinize çok dikkat ettiğiniz için, otomatik olarak vücut ağırlığı üzerinde olumlu etkileri vardır.

Kaynaklar: Blood Type Diet

Diyetzen

Diyetzen.com sitesi sağlıklı beslenme ve egzersiz konularında son bilimsel gelişmeleri takip etmek ve size sunmak için açılmış bir beslenme sitesidir.Bilgiler güvenilir bilimsel kaynaklardan derleniz ve kaynaklar yazının içeriğinde sizlere sunulur.

Yorum yapın