Karvakrol (Carvacrol) Nedir? Karvakrolun Faydaları

Karvakrol kekik bitkisindeki bileşenlerden bir tanesidir. Karvakrolun karaciğeri koruduğu, kansere karşı etkili olduğu ve vücudumuzdaki zararlı bakterilere karşı savunma görevi gördüğü söylenmektedir.

İşte karvakrol hakkında bilmeniz gereken 8 gerçek.

Kanser hücrelerine karşı ilginç sonuçlar

Kanserin kesin tedavisi olduğunu söyleyemesek de kanserli hücrelere karşı olumlu bir etki bıraktığını söyleyebiliriz.

Bir araştırmada göğüs kanserine karşı test edildiğinde kanserli hücrelerin ölümünü hızlandırdığı tespit edilmiş.

Başka çalışmalarda da aynı sonuca ulaşılmış. Daha da güzeli sadece göğüs kanseri değil tüm kanser çeşitlerine karşı aynı etkiyi gösteriyor.

Akciğer kanseri hücreleri, ağız kanseri hücreleri ve kötü huylu beyin tümörleri… hepsi karvakrol ile karşı karşıya geldiklerinde kaybeden tarafta olmuştur.

Yine de, bu raporların keşif amaçlı olduğunu ve kanseri kesin olarak çözdüğünü söyleyemeyiz. Yine de heyecanlanmak için güzel bir sebep.

Klor kadar etkili temizler

Ürünler genellikle satışa sunulmadan önce yıkanır. Ancak, malesef, yıkarken klor kullanırlar. Bir çalışmada karvakrolun temizleme özellikleri klor ile karşılaştırılmış.

Deney için, üzüm domatesleri antibiyotiğe karşı dirençli olduğu bilinen Salmonella bakterisi ile kirletilmiş ve ardından bir klor ve karvakrol ile yıkanmış. 

Karvakrol kullanan solüsyon Salmonella’da önemli azalmalar sağladı. Araştırmacılar ayrıca bu çözümün besin değerini, antioksidan içeriğini, görünümü veya tadı etkilemediğini de kaydetti. 

Zararlı organizmalara karşı harika

Salmonella antibiyotiklere karşı dirençli bakterilerdir. Deneyler, karvakrolün salmonella’ya karşı çok etkili olduğunu göstermektedir.

Yapılan bir araştırmada salmonella bulaşmış kereviz üzerinde test edildiğinde, karvakrol, salmonella kolonilerini hemen ortadan kaldırdı. Bu eylemin, yiyecekleri bu tür zararlı organizmalardan uzak tutmaya bir alternatif sunabileceğine inanılıyor.

Candidaya Karşı Etkili

Candida özellikle de bir alt türü olan candida albicans vücudumuzda bulunan faydalı mantarlardan bir tanesidir. Ağızda, sindirim sisteminde veya mantarın bulunduğu herhangi bir yerde oluşabilirler. Ancak sayıları çok fazla arttığında çeşitli rahatsızlıklara sebep olmaktadır.

Bu durumda genellikle etkinliği henüz kanıtlanmamış candida diyeti uygulanmaktadır.

Yapılan çalışmalar karvakrol maddesinin candida enfeksiyonuna karşı etkili olabileceğini göstermiştir. Buradan yola çıkarak candida rahatsızlıklarında içerisinde bol miktarda karvakrol bulunan kekik yağı tavsiye edilmektedir.

Kolesterolü Düzenler

Karvakrol kolesterolü düzenlemeye yrdımcı bir bileşendir. Yapılan bir çalışmada üç ay boyunca yemeklerden sonra düzenli olarak kekik yağı tüketen insanlarda kötü kolesterol seviyesi (LDL) düşerken iyi kolesterol seviyesinde de artış sağlanmış.

Deneklerdeki bu düzelmenin ise kekik yağı içerisindeki karvakrol bileşeninin çok önemli bir paya sahip olduğu düşünülüyor.

Fareler üzerinde yapılan benzer çalışmalarda da buna yakın sonuçlar elde edilmiş. Bu bilgiler ışığında karvakrol maddesinin kolesterole karşı iyi geldiği nerdeyse kesin.

Kan Şekerini Düzenler

Eski Sovyet bloğu ülkesi Gürcistan’daki Sağlık, Çalışma ve Sosyal Refah Bakanlığı, kan şekeri anormallikleri için terapötik destek olarak karvakrol ve diğer bitki bileşiklerini içeren bitki bazlı bir ilacı onayladı. 

Kullanılan karvakrol kekik kaynaklı olmasa da, bu ilacın denemeleri kan şekerini yan etki olmadan düşürdüğünü bildirdi.

Sistemik Kızarıklık ve Şişlikle Savaşır

Kızarıklık ve şişlik, hemen hemen her türlü yaralanma veya tahrişle birlikte bulunur. Klinik kanıtlar, karvakrolün kızarıklığa ve şişmeye karşı savunabileceğini düşündürmektedir. 

Testler, kızarıklığın birincil nedeni olan COX-2 ifadesini baskıladığını göstermiştir. Birçok bitki bazlı uçucu yağ bu potansiyele sahipken, karvakrol sınıfının en iyisidir; araştırmalar, en büyük etkinliği sunduğunu gösteriyor.

İnanılmaz Temizleme Özellikleri

Carvacrol, vücudunuzun dışında da temizleme eylemi sunabilir. Bir çalışma, bir yüzey temizleme maddesi olarak etkinliğini inceledi. 

Kekik yağı konsantrasyonlarının, plastik ve paslanmaz çelik yüzeylerden Listeria biyofilmlerini ortadan kaldırdığı ve bunun organik olmayan ortamlarda bile bir temizlik maddesi olduğunu doğruladığı bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir