Keçiboynuzunun Faydaları Nelerdir?

Keçiboynuzu tarih boyunca bir şifa deposu olarak bilindi. Modern bilimin yaptığı çalışmalar ise içeriğindeki besinlerle gerçekten faydalı bir yiyecek olduğunu doğruladı.

Peki keçi boynuzunun faydaları nelerdir? Keçi boynuzunun besin değerleri nelerdir? Keçi boynuzu kaç kalori? Keçi boynuzunu nasıl tüketmeliyiz?

Yazımızın devamında tüm bu soruların cevaplarını bulacaksınız. Hadi başlayalım.

Besin Değerleri

Keçi boynuzunun faydalarına girmeden önce besin değerlerini bilmek gerekiyor. Böylece vücudumuza nasıl bir fayda sağladığını daha net görebiliriz.

Bir adet keçi boynuzunun içeriğinde %94 karbonhidrat, %5 Protein ve %2 yağ bulunur. Ayrıca keçiboynuzu lif, vitamin ve mineraller bakımından da zengindir.

1 Adet keçiboynuzunda;

5.5 gr karbonhidrat, 0.29 gr protein ve 0.04 gr yağ bulunur. Ayrıca yine bir adet keçiboynuzunda sindirim sistemi için çok önemli olan 2.46 gr lif bulunur.

Besinler1 Adet (7gr)100 gr
Karbonhidrat (gr)5.591.6
Protein (gr)0.294.8
Yağ (gr)0.040.7
Lif (gr)2.464.1
Kolesterol (mg)00
Sodyum (mg)0.35
Potasyum (mg)51.2852
Kalsiyum (mg)21.48358
A Vitamini (iu)0.8614.4
C Vitamini (mg)0.010.2
Demir (mg)0.183
Keçiboynuzunun besin değerleri

Keçiboynuzunun Faydaları

Keçiboynuzu yüzyıllarca şifa kaynağı olarak görülmüş ve bir çok hastalığın tedavisinde direk olarak ya da karışım içerisinde kullanılmıştır.

Keçiboynuzu sağlığınızı şu şekillerde katkıda bulunabilir;

  • Keçiboynuzu içerisinde bulunan lifler sayesinde sindirime yardımcı olur ve zayıflamaya katkıda bulunur. Ayrıca sindirimi düzenlediği için ishale de iyi gelir.
  • Açlık hissi yaratan ghrelin hormonunun salgılanmasını engeller. Ayrıca şeker isteğinizi de azaltarak sık sık şeker yeme isteğini azaltır.
  • Kan şekerini dengeler.
  • İçeriğinde bol miktarda bulunan potasyum sayesinde kalp ve damar hastalıkları riskini düşürür. Potasyumun kalp ve damar hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.
  • Hasarlı hücreleri onarır.
  • Keçiboynuzu tam bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar vücudun atıklardan temizlenmesine yardımcı olur ve bizi hastalıklardan korur.
  • Keçiboynuzunun cinsel gücü artırır, spermdeki şekil bozukluklarına iyi gelir ve sperm sayısını da artırır.

Keçiboynuzu Nasıl Tüketilir?

Keçiboynuzu hakkında en çok sorulardan bir tanesi de budur; ” Keçiboynuzunu nasıl tüketebilirim?”

  • Keçiboynuzu direk olarak atıştırmalık olarak tüketilebilir.
  • Pekmezi yapılıp tüketilebilir.
  • Toz haline getirilip kür ya da içecek olarak tüketilebilir.

Sonuç

Keçiboynuzu beslenme düzeninizde yer almayı hakeden sağlıklı bir besindir. Elbette, aşırıya kaçmadan tükettiğiniz sürece; kilo vermenize, cinsel gücünüzü artırmanıza, kan şekerinizi dengelemeye yardımcı olur.

Şunu da unutmayalım ki hiç bir besin tek başına mucizevi faydalar sağlamaz. Mutlaka dengeli beslenmeli, yapay ve işlenmiş gıdalardan uzak durmalı ve spor yapmalısınız.

Yorum yapın