Kefirin Bilimsel Araştırmalarla Desteklenmiş 5 Faydası

Kefir Kafkas Dağlarından tüm dünyaya yayılmış, içerisinde bir çok besin taşıyan dolayısıyla sağlığa inanılmaz katkısı olan bir sür ürünü. Sütün mayalanmasıyla elde edilen bir besin.

Probiyotikler ve besin değerleri açısından oldukça zengin bir besindir ve özellikle sindirim sistemi üzerinde olumlu katkıları vardır.

Çok yakın zamana kadar kendi kefirinizi üretmek zorundaydınız ama kefir oldukça hızlı yaygınlaştı ve artık Bim gibi her yerde bulunan marketlerde bile kolaylıkla bulunabiliyor.

Bir çok çalışma kefirin yoğurttan bile daha faydalı bir besin olabileceğini gösteriyor. Bu yazımızda kefirin araştırmalarla desteklenen faydaları üzerine duracağız. Cevap arayacağımız sorular şunlar;

 • Kefir nedir?
 • Kefir çeşitleri nelerdir?
 • Kefirin besin değeri nelerdir?
 • Kefirin sağlığa yararları nelerdir?
 • Kefir nasıl yapılır?

Kefir Nedir?

Kefir sütün mayalanması ile elde edilen bir içecek türüdür. Bu içecek süte bir miktar laktik asit bakterisi ve mantar eklenerek elde edilir.

Kefir karbonhidrat (şeker) içeren her çeşit sütten elde edilebilir. Genellikle inek sütü kullanılarak elde edilir ancak keçi sütü, koyun sütü ve soya sütü kullanılarak elde edilen türler de vardır.

Yeni trend hindistan cevizi sütünden kefir elde etmektir. Nasıl yapılacağını yazımızın devamında paylaşacağız.

Kefirin Kökeni

Kefir dünya içecek trendine yeni girmiş olsa da aslında binlerce yıldır içilmekte olan bir içecektir. Ancak ilk ortaya çıktığı yerin Gürcistan ve Rusya arasında kalan bir bölge olan Kafkas Dağları olduğu tahmin ediliyor.

Bu dağlarda yaşayan kabileler keçi ve inek sütlerini deri torbalara koyup asıyorlar ve sütün mayalanmasını sağlıyorlardı. Süt dolu deri torbalar kapı önüne asılırdı. Böylece eve giren çıkan insanlar torbayı elliyor böylece sütün karışmasını ve mayalanmanın devam etmesini sağlyorlardı.

Deri torbadaki sütün bitmesini beklemeden sürekli süt ekliyorlardı. Böylece kefir yapımı hiç bitmeyen sürekli bir uğraş haline geliyor ve ellerinin altında sürekli kefir bulunuyordu.

Kefirin sahip oldukları gücün kaynağı olduğuna inanıyorlardı. Bu yüzden kefiri bir sır olarak tuttular ve uzunca bir süre yaygınlaşmasını engellediler. Çünkü sahip oldukları bu gücün düşmanlarına geçmesini istemiyorlardı.

Kefir ilk olarak 19. yüzyılın sonlarına doğru, Rusyada endüstriyel olarak üretilmeye başlanabildi. Bu üretimin sebebi kefirin tüberküloza iyi geldiğinin düşünülmesi idi. Bu tarihten sonra da özellikle Rusyada başlayarak tüm dünyada yaygınlaştı.

Laktoz

Kefirde bulunan laktik asit bakteriler laktoz ile beslenirler. Bu sebeple kefirde hiç laktoz bulunmadığı söylenir. Ancak bu tamamen doğru değildir.

Mayalanma işleminden sonra kefir orijinal sütte bulunan laktozun yaklaşık yüzde 20-30 unu barındırır. Laktik acid bakterisi ve mantarlar laktozu laktik aside dönüştürür bu da kefire ekşi tadını verir.

Kefir ve Laktoz İntoleransı

Kefir normal süte göre çok daha az laktoz içerdiği için, laktoz intoleransı olanlar yani laktozlu besinlerden rahatsız olanlar için ideal bir besindir. Bu kişiler gönül rahatlığıyla kefir tüketebilirler.

Kefirin Besin Değerleri

Kefirin besin değerleri tamamen kullanılan ham madde ile lişkilidir. Kefir genellikle inek sütünden yapılmasına rağmen, artık sütün her çeşidinden hatta sudan bile yapılır hale gelmiştir. Dolayısıyla besin değerleri de değişkendir.

Aşağıdaki verilen değerler normal süt ile yapılmış kefire ait besin değerleridir. Fikir vermek açısından faydalı olabilir.

Kefirin Besin Değeri/ 100 ml
Enerji67 kcal
Yağ3.75 gram
Doymuş Yağ2.35 gram
Doymamış Yağ1.40 gram
Karbonhidrat4.58 gram
Şeker2.92 gram
Protein3.75 gram
Kalsiyum120 mg
Fosfor90 mg
Çinko0.4 mg
Potasyum150 mg
Magnezyum11 mg
Sodyum40 mg
Demir0.1 mg
A Vitamini0.03 mg
B1Vitamini0.03 mg
B2 Vitamini0.15 mg
B6 Vitamini0.04 mg
B12 Vitamini0.2 mcg
C Vitamini1 mg

Kefirin Faydaları

Süt insanlar için çok faydalı bir besindir ancak çoğu insan sütün içerisinde aşırı miktarda bulunan laktoza karşı duyarlıdır ve bu rahatsızlık yaratır. Bu insanlar süt yerine kefir tüketerek laktoz intoleransının verdiği rahatsızlıktan da kurtulabilirler ve sütün sağladığı faydaları da alabilirler.

İşte süt yerine kefir tüketerek kurtulacağınız bazı rahatsızlıklar, bunlar sütün insalar üzerindeki bazı yan etkileri. Süt;

 • Kemik kaybına katkıda bulunur
 • Tromboz riskini artırır
 • Tip 1 diyabet riskini artırır
 • Yağsız süt, Parkinson hastalığı riskini artırır
 • Belirli kanser türlerinin riskini artırır
 • Sivilce gelişimine katkıda bulunur
 • Endorfinlerin etkisini inhibe ettiği için psikolojik semptomlara neden olabilir
 • Çok süt içmek erken ölüm riskini artırır

Kefirin sağlığınıza sağladığı bilimsel araştırmalarla desteklediği faydalar ise şunlar;

Kefirin Faydaları #1: Kemik Erimesine iyi gelir

Sütün sıklıkla osteoporoz (kemik kaybı) riskini azalttığı söylenir, ancak malesef bilimsel çalışmalar bunu doğrulamıyor. Kefirin osteoporoz üzerindeki olumlu etkileri ise bilimsel çalışmalarla destekleniyor.

Yakın tarihli bir çalışma, kefirin kemikler tarafından kalsiyum alımını iyileştirdiğini gösterdi (kaynak). Bu, kırılmaları önlemek için önemli olan güçlü kemikler sağlar. Kesinlikle yaşlı kadınlar için bu bir sorun olabilir. Bu çalışma sıçanlar üzerinde de yapılmış ve olumlu sonuçlar alınmıştır.

Tam yağlı sütten yapılan kefir, K2 vitamini için iyi bir kaynaktır. Bu vitamin kalsiyum metabolizmasında önemli bir rol oynar. Araştırmalar, K2 vitamininin kırık riskini% 80’e kadar azaltabileceğini gösteriyor (kaynak, kaynak).

Kefirin Faydaları #2: Tam bir probiyotik deposudur

Kefir ve probiyotikler ayrılmaz bir şekilde bağlantılıdır ve bu iyi bakteriler birçoğunun onu içmeye başlama nedenidir. Kefir 30 kültür bakteri ve maya içerdiğinden, en iyi probiyotiklerden (ve belki de en iyisi) biridir.

Bu mikroorganizmalar sağlığı çeşitli şekillerde destekler. Sindirim, zihinsel sağlık ve hatta kiloyu korumaya yardımcı olurlar (kaynak, kaynak, kaynak).

İrritabl bağırsak sendromu (PDS / IBS) olan kişiler de kefirin probiyotiklerinden (kaynak, kaynak) yararlanabilir.

IBS yaygındır ve doktorların görünür herhangi bir anormallik bulamadığı karın şikayetlerini içerir. Bunlar karın ağrısı, şişkinlik, şişkinlik, köylüler, ishal veya tıkanma gibi şikayetlerdir.

Kefirdeki probiyotikler ayrıca Helicobacter pylori (kaynak, kaynak) ile enfeksiyona karşı yardımcı olur. İnsanların yaklaşık % 15’inin mide astarının kaplamasında yaşayan bu bakteri ile enfekte olduğu tahmin edilmektedir. Bu bakteri mide mukozası enfeksiyonuna veya mide ülserine yol açabilir.

Kefirdeki probiyotikler iyi ve kötü bakteriler arasındaki dengeyi yeniden kazanmaya yardımcı olabileceğinden, çeşitli ishal formlarına (kaynak, kaynak) karşı da etkilidir.

Kefirin Faydaları #3: Antibakteryal Etkisi

Kefirdeki bazı bakteri kültürlerinin belirli enfeksiyonlara karşı koruduğuna inanılmaktadır. Örneğin kefir, Helicobacter pylori, Salmonella ve E. coli’nin (kaynak, kaynak) büyümesini inhibe eder.

Kefirde çözünmeyen bir polisakkarit olan kefiran da antibakteriyel özelliklere sahiptir. Aynı zamanda Candida Albicans (kaynak) ile de savaşır. Bu, cilde % 70’lik bir kefir jeli uygulanarak test edilmiştir.

Kefirin Faydaları #4: Kanseri önlemeye yardımcı olur

Bir çalışma, midede kefir kanseri hücrelerindeki probiyotiklerin kendilerini yok ettiğini gösterdi (kaynak).

Diğer çalışmalarda da, fermente süt ürünlerinin probiyotiklerinin (kefir ve yoğurt gibi) bazı tümörlerin (kaynak) gelişimini geciktirebileceğini veya önleyebileceğine dair göstergeler vardır.

Kefirin Faydaları #5: Alerji ve Astımı önlemeye yardımcı olur

Hayvan çalışmaları, kefirin alerji ve astımın (kaynak, kaynak) neden olduğu enflamatuar yanıtları baskıladığını göstermiştir. Bu çalışmalar hayvanlar üzerinde yapılmıştır.

Bir meta çalışma (toplamda yaklaşık 2000 katılımcıyla yapılan 23 çalışmanın) probiyotiklerin yaşam kalitesini iyileştirdiğini ve alerjik reaksiyonları (kaynak) azalttığını gösterdi. Bazı araştırmacılar, alerjik reaksiyonların bağırsaklarda iyi bakteri eksikliğinin sonucu olduğunu varsayar.

Yorum yapın