Ketojenik Diyet Sağlıklı mı? Araştırmacılar Hayır Diyor

Düşük karbonhidratlı diyetler ve ketojenik diyet, en sağlıklı beslenme biçimlerinden biri olarak kabul edilir. Ancak araştırmacılar düşük karbonhidrat içeren diyetlerin güvenli olmadığı ve bu yüzden hastalara tavsiye edilmemesi gerektiği sonucuna vardı.

Düşük karbonhidratlı diyetlerle ilgili yeni ve toplu araştırmaların sonuçları, Ağustos ayında Avrupa Kardiyoloji Derneği 2018 Kongresi‘nde dünyanın dört bir yanından gelen araştırmacılar tarafından sunuldu. Düşük karbonhidrat diyetlerini takip edenler için bulgular iyi değil.

Karbonhidrat almalı mıyız?

Karbonhidrat yemeli miyiz, yememeli miyiz? Bu soru internette, arkadaşlar arasında , aile içinde ve hatta yabancılarla bile konuşulan yaygın bir konu oldu. Ve cevap, en azından söz konusu çalışmaya göre, karbonhidratsız bir beslenme biçiminin sağlıklı olmadığı yönünde.

Araştırmacılar, düşük karbonhidrat diyetlerinin güvensiz olduğu ve bu nedenle hastalara önerilmemesi gerektiği sonucuna vardı.

Düşük karbonhidrat diyetleri muhtemelen yararlı ancak herkes için değil. Sadece küçük bir hasta grubu için.

Doktorlar kilo vermek isteyen ortalama bireye düşük karbonhidrat diyetleri öneremezler. Düşük karbonhidrat diyetleri gerçekten kilo kaybı için etkili olabilir, ancak uzun vadede uygun veya güvenli görünmüyorlar.

Ketojenik ve diğer düşük karbonhidrat diyetleri onlarca yıldır popüler olsa da, özellikle birkaç kilo vermek isteyenler için, karbonhidrat doktorlar ve sağlık uzmanları için tartışmalı olmaya devam etti.

1990’ların sonunda ve 2000’lerin başında düşük karbonhidrat diyeti çılgınlığının zirvesine çıktı, Amerikan nüfusunun yaklaşık yüzde 20’sinin bir veya daha düşük karbonhidratlı bir diyet izlediği tahmin ediliyordu.

Düşük karbonhidrat içeren diyetler hakkında yapılan önceki çalışmalar yetersizdir ve mevcut olanlar sonuçsuz veya eksiktir. Kapsamlı araştırmaların eksikliğinden bağımsız olarak, birkaç “sağlık gurusu”, beslenme uzmanları, diyetisyenler, naturopatlar ve hatta dünyadaki tıp doktorları, ketojenik ve düşük karbonhidrat diyetlerini halka tanıtmak için çok fazla enerji ve zaman harcadı. Bazıları servetlerini bu şekilde yaptı. Konuyla ilgili yazılmış çok sayıda kitap ve makale, düşük karbonhidrat hareketinin popülaritesinden bahsetmektedir.

Bugün araştırdığımız çalışma, düşük karbonhidrat ve keto topluluklarını vurmaya yönelik bir dizi kritik darbede ilkini işaretleyebilir. İncelenen deneylerdeki kohortların büyüklüğü ve bireylerin izlenme süreleri nedeniyle, sonuçlar özellikle ikna edicidir.

Polonya Lodz Tıp Üniversitesi’nden çalışma yazarı Maciej Banach şunları söyledi: “Düşük karbonhidrat diyeti tüketen insanların erken ölüm riski daha yüksek olduğunu gördük. Koroner kalp hastalığı, inme ve kanser dahil olmak üzere bireysel ölüm nedenleri için de riskler artmıştır. Bu diyetlerden kaçınılmalıdır. ”

Araştırmacılar, düşük karbonhidrat diyetleri ve tüm nedenli mortalite ile kardiyovasküler hastalık, serebrovasküler hastalık (örn. İnme) ve kansere bağlı ölüm arasındaki ilişkiye baktı. Araştırma konuları 24.825 Amerikalının ulusal ve ulusal temsili büyük bir kohortunun bir parçasıydı ve çalışma verileri 1999-2010 yıllarını kapsayan Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Anketi’nden (NHANES) toplandı. Katılımcıların ortalama yaşı 47.6 ve kohort yüzde 48.6 erkek ve yüzde 51.4 kadındı.

En düşük karbonhidrat alımına sahip olan katılımcılar ortalama 6.4 yıllık takip süresinde tüm nedenlere bağlı mortalite riskinde yüzde 32 daha yüksek, kardiyovasküler hastalık, serebrovasküler hastalık ve kansere bağlı ölüm riski yüzde 50, yüzde 51 arttı ve sırasıyla yüzde 35.

Araştırmacılar daha sonra yedi prospektif kohort çalışması kullanarak bir meta-analiz gerçekleştirdiler. Meta-analiz, bilim adamlarının kendi bulgularını doğruladı ve birlikte ele alınan 447.506 katılımcıyı içeriyordu.

Araştırmacılar, “En üst çeyrekte (en düşük karbonhidrat alımı olanlar) deneklerin en yüksek toplam mortalite riskine sahip olduğunu gösterdik” dedi. Ek olarak, düşük karbonhidrat / yüksek proteinli diyetler ile kanser mortalitesi arasında anlamlı bir bağlantı bulmuşlardır. Araştırma ekibi, daha ileri çalışmaların bu derneklerin arkasındaki mekanizmaları netleştireceğini belirtiyor.

Sonuç: Uzun süreli düşük karbonhidrat diyetini takip etmek için kanıta dayalı ve iyi belgelenmiş nedenlere sahip belirli bir tıbbi durumunuz yoksa, düşük karbonhidrat ve ketojenik diyetlerden tamamen kaçınmak en iyisidir. Tam tahıllı ekmekler, karabuğday lapası, tatlı patates ve patates ve yaban mersini gibi sağlıklı karbonhidrat bakımından zengin dengeli diyetlere sadık kalın.

Düşük Karbonhidrat Diyetlerinin Tarihçesi

Düşük karbonhidrat diyetleri oldukça uzun bir süredir var ve ilk formülasyonlar sağlık ve kilo kaybıyla da bağlantılıydı. İşte düşük karbonhidrat diyetleri ile uzun zamandır devam eden takıntımıza katkıda bulunan kilit oyunculardan bazıları (çıkış yolunda olabilecek bir saplantı):

1863-1869: William Banting, kilo verme ve kendi kilo verme başarısına dayanarak kilo kaybı ve sağlık için düşük karbonhidrat diyeti teşvik ediyor.

1921: Pediyatrik epilepsiyi tedavi etmek için düşük karbonhidratlı diyetler kullanılır. Bu diyetler bugün hala ilaca cevap vermeyen bazı çocuklar için kullanılabilir, ancak çoğu durumda ilaç tercih edilir.

1927: Kaşif ve etnolog Vilhjalmur Stefansson, İzlanda ve Kanada’daki Inuits diyetlerine dayanan bir Inuit diyetini teşvik ediyor. Bugünün terimleriyle, bunu “sıfır karbonhidrat” veya “aşırı keto” yaklaşımı olarak değerlendiririz.

1935: Ciddi bir kanıt eksikliğinden muzdarip olsa da, alkali diyet tüm öfke. Birçok karbonhidrat ve nişastalı gıdanın “asit oluşturduğu” düşünülmektedir ve bu nedenle bundan kaçınılmalıdır.

1967: Stillman diyeti Dr. Irwin Maxwell Stillman tarafından yaratıldı. Düşük karbonhidrat ve yüksek protein ketojenik yemeye odaklanan bir tür “proto-Atkins diyeti” dir. Stillman diyeti günde altı küçük öğün teşvik eder.

1972: Dr. Robert C. Atkins “Dr. Atkins’in Yeni Diyet Devrimi ”, çok popüler Atkins diyet trendini başlatacak. Robert Atkins’in ölümünden dokuz gün önce (72 yaşında) meydana gelen bir düşüşten öldüğü söyleniyor, ancak tıbbi bir raporda kalp krizi, konjestif kalp yetmezliği öyküsü olduğu ve yüksek tansiyon.

1975: Walter L. Voegtlin “Taş Devri Diyetini” yayınladı. Tavsiye “bir mağara adamı gibi yemek” – et ve deniz ürünlerinde yüksek bir diyet; ılımlı meyve ve sebze alımı ile; ve çok düşük veya hiç tahıl, süt ürünleri veya şeker veya tuz ilave edilmemiştir.

1985: Stanley Boyd Eaton ve Melvin Konner Voegtlin’in Taş Devri diyetini destekleyen “Paleolitik Beslenme” adlı bir makale yayınladılar. 2002: Taş Devri diyeti, Paleo Hareketi’nin kurucusu Loren Cordain tarafından “Paleo Diyeti” şeklinde bir geri dönüş yapıyor.

2003: Dr. Arthur Agatston “Güney Sahili Diyeti” yayınladı. Odak noktası düşük glisemik indeksi (GI) ve düşük glisemik yükü (GL) olan gıdalardır.

2015: Dr.Michael Mosley “8 Haftalık Kan Şekeri Diyetini” yayınladı. Opsiyonel aralıklı oruç ve ultra düşük kalorili seçenekler içeren düşük karbonhidratlı, Akdeniz tarzı bir diyettir. Kan şekeri diyeti, Tip 2 diyabet geliştirme riski olan veya daha önce diyabet veya metabolik sendrom teşhisi konan kişiler için teşvik edilir.

Ketojenik diyetler popülerliği yeniden kazanır ve kilo verme amacıyla pazarlanır. Eğilim bugüne kadar devam ediyor.

Yorum yapın