Kilo almak için ne yapmalıyım? İşte Bilinmesi Gerekenler

Kilo almak için ne yapmalıyım? Çoğu insanın derdi kilo vermek olsa da kilo almak isteyen insanların sayısı da az değildir. Bu yazımızda sağlıklı bir şekilde kilo almanın yollarını inceledik.

Kilo almak neden önemli?

Günümüzde pek çok insan kilo vermek ve zayıflamak için uğraşıyor. Bu modern yaşamın getirdiği hareketsiz yaşam tarzının doğal bir sonucu.

Ancak obezite kadar yaygın olmasa da aşırı zayıflık da bir problem ve pek çok insan bu yüzden kilo almanın yollarını araştırıyor.

Hem estetik açıdan hem de sağlık açısından aşırı zayıflıktan kurtulmak önemli. Bu yüzden insanlar zayıflamak için ne yapmalıyım yerine, kilo almak için ne yapmalıyım, kilo almak için ne yemeliyim, en hızlı nasıl kilo alırım gibi sorular soruyor.

Bu yazımızda bu sorulara verilebilecek en sağlıklı cevapları listeledik. Siz de bu çok fazla zayıf olduğunuzu düşünüyorsanız bu ipuçları sayesinde kilo alabilirsiniz.

Neden Kilo almalıyım?

İnsanlar genellikle estetik kaygılardan dolayı kilo almak isterler. Aşırı zayıflık kötü bir görüntü oluşturur.

Ancak zayıf olmanın tek dezavantajı bu değildir. Yapılan çalışmalara göre sıskalığın sağlık açısından bir çok dezavantajı vardır.

Yapılan bir araştırmaya göre sıska insanlarda erken ölüm riski daha fazladır.

Bir başka çalışmaya göre sıskalık kısırlıkla ilişkilidir ve osteoporoz, kırıklar ve enfeksiyonlara sebep olabilir.

Sıska insanlarda yaşla alakalı kas kaybı ve dementia hastalığına yakalanma riskinin yüksek olduğu keşfedildi.

Tüm bu sebepler aşırı zayıf insanların hemen kilo almaları gerektiğini gösteriyor.

Aşırı Zayıflığın Sebepleri

Çok zayıf olmanın bir çok sebebi olabilir. Şimdi zayıflığın belli başlı olası sebebi üzerinde duracağız.

  • Tiroid: Tiroid bezinin aşırı çalışması sonucu olan hipertirodizm metabolizma hızının aşırı derecede artmasına ve sağlıksız bir şekilde zayıflamaya sebep olabilir.
  • Yeme Bozukluğu: Anoreksia nevrosa gibi ciddi psikolojik rahatsızlıklar aşırı zayıflamanın yolunu açabilir.
  • Enfeksiyonlar: Sıtma veya parazit enfeksiyonları, ishal, tüberküloz gibi enfeksiyonel rahatsızlıklar sağlıksız kilo kaybına neden olabilir.
  • Diyabet: Özellikle kontrolsüz tip 1 diyabet zayıflamaya yol açabilir.
  • Kanser: Kanser hastaları da gün geçtikçe zayıflayabilir ancak siz de bilirsiniz ki bu onların en son dert ettikleri durumdur.
  • Genetik: Bazen aşırı zayıflamanın tek sebebi genetik miras olabilir.
  • Stres: Bu günlerde pek çok kişi gerek iş hayatından gerekse kişisel sebeplerden dolayı strese maruz kalmaktadır. Stres uyku ve iştah kaybına sebep olabilir ve sonuç olarak da metabolizma hızını etkileyerek kişinin sağlıksız bir şekilde zayıflamasına sebep olabilir.

Kilo almak için ne yapmalıyım?

Sağlıklı bir şekilde kilo almak için ne yapmalıyım?

Peki kilo almak için ne yapmalıyım? Sağlıklı bir şekilde kilo almanın yolları nelerdir?

Yukarda belirttiğimiz sebeplerden dolayı aşırı zayıf insanların kilo alması sağlık açısından çok önemlidir.

Kilo almak dediğimiz zaman aklınıza sürekli hiç düşünmeden yemek gelebilir. Bu açıdan bakarsak tam bir çocuk oyuncağıdır.

Ancak sağlıklı bir şekilde kilo almayı kastediyorsanız senaryo biraz değişiyor ve sağlıklı kilo almanın yollarını bilmek hayati öneme sahip oluyor.

İşte sağlıklı kilo almak için bilmeniz gerekenler.

Yaktığınız kalorilerden daha fazlasını alın

Zayıflamakla alakalı yazılarda kalori açığı oluşturmanın ne kadar önemli olduğunu yazmıştık. Kilo almak isteyenler için ise tam tersini yapmak gerekir. Yani vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besinden daha fazlasını tüketmek gerekir.

Ne kadar kaloriye ihtiyaç duyduğunuzu hesaplamak için kalori hesaplama aracımızı ya da aşağıdaki formu kullanabilirsiniz.

Günlük Kalori İhtiyacı Hesabı

Hesabınızı yaptıktan sonra yapmanız gereken hedef kilonuza göre yeme miktarını arttırmak. Yalnız dikkat kalori alımını artırırken sağlıksız abur cuburları tercih etmeyin.

Protein zengini bir beslenme yapın

Protein kas yapma ve kasları onarma açısından önemli bir besindir. Protein alımını arttırarak kas oluşumunu destekleyebilir ve böylece kilo alımını tetikleyebilirsiniz.

Balık, yumurta, sür ürünleri, fındık, ceviz sağlıklı protein kaynaklarınıdır.

Karbonhidrat ve Yağlı yiyecekleri artırın

Yulaf, muz, tatlı patates, peynir, siyah çikolata gibi yüksek karbonhidrat içeren besinler tüketmek kilo almak için çok önemlidir.

Günde en az üç tam öğün yemek yemeyi de unutmayın.

Ağırlık kaldırma ve spor

Ağırlık kaldırma ve spor faaliyetleri ile amaç aldığınız fazla kalorilerin karında yağ olarak depolanması değil de kas kütlesi olarak depolanmasını sağlamak içindir.

Enerji zengini besinler tüketin

Yüksek miktarda enerji ve kalori içeren besinler tüketmek çok önemlidir. Sağlıklı yağlar içeren fındık, badem gibi yemişleri tüketebilirsiniz ya da yüksek yağ içeren süt, peynir gibi süt ürünleri ya da patates yer elması gibi köklü yiyecekler tüketebilirsiniz.

Süt için

Tam yağlı süt tercih etmeli ve günde en az bir bardak süt tüketmelisiniz.

Protein ve kilo aldırıcı supplement alın

Toz şeklinde satılan ve shake olarak hazırlanıp tüketilebilen takviyeler mevcuttur. Ancak sadece bu takviyelere güvenip dengeli beslenme alışkanlığını bırakmayın. Sadece güvenilir markalardan sınırlı miktarda ve sınırlı sürede tüketin.

Sigaradan kaçının

Sigara içmek, sadece solunum sisteminize ve akciğerlerinize zarar vermez uzun vadede kilo kaybına da sebep olur. Kısacası hem genel sağlığınız hem de kilo almanız için sigaradan uzak durmalısınız.

Önce karbonhidrat ve protein sonra sebze tüketin

Önünüze karışık bir tabak geldiğinde önce karbonhidrat açısından zengin veya kalori açısından zengin besinleri, sonra protein açısından zengin yiyecekleri ve daha sonra sebzeleri yemeyi tercih edin. Bu, sindirim sistemini yağlar, vitaminler veya minerallerden önce karbonhidrat ve proteini sindirmek için görevlendirir. Sindirimdeki böyle bir eğilim, sindirilen kalorilerin erken yanmasına yardımcı olur ve yavaş yavaş tekrar yemeye başlarsınız.

Keratin alın

Keratin bir kas geliştirme takviyesidir; belirli aralıklarla diyete düzenli olarak dahil edildiğinde kas kütlesini geliştirmeye yardımcı olur.

Büyük tabaklarda yiyin

Buna plasebo etkisi de diyebilirsiniz. Büyük boyutlu tabaklarda yemek yediğinizde, dolgun görünmek için genellikle onu biraz daha fazla doldurduğunuz bilinen bir gerçektir. Bu iştah artışı yaratır ve kilo alımına yardımcı olur.

Öğün sayısını arttırın

Programınızda sabah atıştırmalıkları veya akşam atıştırmalıkları gibi ek öğünler için yer açın; bu da vücut ağırlığını artırmaya yardımcı olabilir.

Yemeklerden hemen önce su içmeyin

Yemek yemeden önce su içmekten kaçınmak gerekir. Bu mideyi suyla doldurur ve yemek için yer bırakmaz. Düzenli olarak ancak yemeklerden sonra su içmeyi alışkanlık haline getirin.

Görsel: gorseller.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir