Kış Yorgunluğu Nedir? Kış yorgunluğuyla Nasıl Baş edilir?

Geceleri sekiz saat uyumanıza rağmen haftalardır yorgun mu hissediyorsunuz? Artık gözlerinizi açık tutamadığınız için öğleden sonra bilgisayarınızın karşısında esniyor musunuz? O zaman kış yorgunluğundan muzdarip olabilirsiniz.

Neyse ki, bu sefil yorgunluktan kurtulmak için yapabileceğiniz birçok şey var.

Kış yorgunluğu

Tam olarak kaç kişinin etkilendiğini söylemek mümkün değil, ancak bölgenizde bir anket yaparsanız, muhtemelen kış yorgunluğu yaşayan tek kişinin siz olmadığınızı fark edeceksiniz. Bu şaşırtıcı değil, bu yorgunluğun açık bir nedeni var. Sürekli bu kadar bitkin olmanız gerçeği, çok daha az gün ışığı görmemizdir. Muhtemelen karanlıkta kalkarsınız ve güneş çalışma gününüzün bitiminden önce batmıştır. Ve bunun vücudunuz için bir takım sonuçları vardır.

Daha fazla melatonin

Kışın çok daha az gün ışığı gördüğünüz için beyniniz biraz üzülür. Özellikle bu süre içinde evden çalışıyorsanız ve muhtemelen dışarıda daha az zaman geçiriyorsanız. Beyniniz çok karanlık olduğu için önemli ölçüde daha fazla melatonin üretir. Ve bu kesinlikle geceleri uykuya dalmanızı sağlayan uyku hormonudur. Normalde melatonin sabahları güneş ışığı ile parçalanır, ancak bu süre zarfında bu biraz farklıdır. Bu, kalkmayı çok daha zor hale getirir ve güneş battığında 4: 30’da örtülerin altında gezinmek istersiniz.

Daha az D vitamini

Ayrıca kışın çok daha az D vitamini üretiyorsunuz . Bu vitaminin bir kısmını örneğin yağlı balıklardan alırsınız, ancak büyük çoğunluğu her gün en az yarım saat güneşte kalmakla elde edilir. Ve bunu o karanlık kış gününde yapmaktan daha kolay. Ve oluşturabileceğiniz D vitamini eksikliği, kas ağrısı ve – tahmin ettiniz – yorgunluk gibi can sıkıcı semptomlara yol açabilir.

Kış yorgunluğu için çözümler

Kış yorgunluğundan muzdarip olmanız şaşırtıcı değil. Neyse ki, şikayetleri olabildiğince sınırlamak için yapabileceğiniz birçok şey var. Sizin için 4 ipucu listeledik.

1. D vitamini takviyesi alın

Özellikle yaşlıysanız veya ten renginiz koyu ise ekstra D vitamini almanız akıllıca olacaktır. Tabii ki vitaminin büyük bir kısmını yiyeceklerden alabilirsiniz ( yağlı balık , yumurta ve sığır eti düşünün ), ancak bununla bir eksikliği çözme şansı minimumdur.

2. Soğuk olsa bile dışarı çıkın

Bu soğuk günlerde iç mekanda battaniyenin altında kalmanın çok çekici olduğunu kabul ediyoruz, ancak gün ışığı ve temiz hava sağlığınız için gerçekten önemli. Örneğin, öğle yemeği molasında yürüyüşe çıktığınızda, daha sonra çok daha iyi konsantre olabileceğinizi fark edeceksiniz. Bu mümkün değil mi? O zaman özel bir UV lambası da kış yorgunluğuna karşı bir çözüm olabilir.

3. Kış yorgunluğuna karşı sağlıklı beslenme

Karbonhidratları seviyoruz ve tüm bu şekerli tatlıları da seviyoruz, ancak zaten kış yorgunluğundan muzdaripseniz, onları ölçülü yemelisiniz. Soğuk, karanlık ve yorgunluk nedeniyle, çok fazla atıştırma eğilimindesiniz, ancak bu aslında önemli ölçüde şeker dalmasına neden olabilir. Elbette beklediğiniz şey değil. Bu nedenle, yeterli protein,  karbonhidrat, sağlıklı yağlar ve vitamin içeren sağlıklı ve çeşitli bir diyet seçin .

4. Egzersiz

Zaten kış yorgunluğundan muzdaripseniz, egzersiz yapmak isteyeceğiniz son şey olabilir, ancak enerji seviyenizi büyük ölçüde artırabilir. Bu egzersiz tabii ki çok sağlıklı ve beyninize de iyi geliyor. Mutluluk hormonları üretiyorsunuz, bu da enerji almanızı ve kendinizi mutlu hissetmenizi sağlıyor. Bu karanlık zamanda hepimizin kullanabileceği bir şey. Ek olarak, egzersiz aynı zamanda daha iyi bir gece uykusu sağlar.

Yorum yapın