Kuşburnunun Bilimsel Araştırmalarla Kanıtlanmış 8 Faydası

Doğada en yüksek oranda antioksidan bileşikler içeren bitki çaylarından bir tanesi de kuşburnu çayıdır. Kuşburnunun sağlığa ve hamilelere olan faydaları kesinlikle gözden kaçırılmaması gereken yararlardır. 

Ülkemizde de son dönemlerde tüketimi gittikçe yaygınlaşan kuşburnu çayı özellikleri hakkında bilgi edinmek için aşağıdaki yazımızı dikkatlice okumanız tavsiye ediyoruz.

Kuşburnunun Faydaları

Kuşburnu ülkemizde genellikle çayı yapılarak tüketilse de, yapılan araştırmalar kuşburnu özü üzerine de yoğunlaşmıştır. Bu yazımızda kuşburnunun genel faydaları üzerine yapılmış araştırmalara yer vereceğiz.

#1 Antioksidan Bakımından Zengindir

Antioksidanlar, serbest radikaller adı verilen moleküller tarafından hücelere verilen zararı onaran maddelerdir.

Antioksidanlar tarafından zengin besinleri tüketmek bazı kalp hastalıkları, tip 2 diyabet ve kanser gibi bazı hastalıklara karşı korunmamıza yardımcı olabilir (1).

Antioksidanlar bakımından zengin 6 meyveyi inceleyen bir çalışmada, kuşburnunun en yüksek değerlere sahip olduğu görüldü(2).

Aslına bakarsak, hepsi güçlü antioksidan özelliklere sahip olan yüksek seviyelerde polifenol, karotenoid ve C ve E vitaminleri içerdiği saptanmıştır (3)(4).

Kuşburnunda bulunan bu besin değerleri tabii ki kuşburnunun türüne, ne zaman toplandığına, ve toplanıldığı yere göre değişiklik gösterebilir (5).

Yüksek rakımlı yerlerden toplanan kuşburnunun daha fazla besin değerine sahip olduğu da görülmüş (6).

Çalışmalara göre taze kuşburnu çayının kurutulmuş olana nazaran daha fazla besin değerine sahip olduğu da görülmüş (7).

Kuşburnu çayını kurutulmuş olanlar veya çay poşetleri yerine taze kuşburnu kullanarak daha fazla antioksidan alabilirsiniz.

#2 Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kuşburnunun en göze çarpan özelliklerinden bir tanesi de yüksek miktarlarda C Vitaminine sahip olmasıdır.

Kuşburnu C Vitamini bakımından diğer meyve ve sebzelerle kıyaslandığında açık ara öncedir (8)(9).

C vitamini bağışıklık sisteminde şu görevleri görür;

 • Vücudunuzu enfeksiyona karşı koruyan lenfosit adı verilen beyaz kan hücrelerinin üretimini uyarmak
 • Lenfositlerin işlevini arttırmak
 • Cildinizin dış patojenlere karşı koruyucu bariyerini korumaya yardımcı olur

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar konsantre kuşburnu özünün bağışıklık sistemi fonksiyonlarını iyileştirdiğini göstermektedir anca bu konuda insanlar üzerinde yeterli çalışma yoktur.

#3 Kalp Hastalıklarına Karşı Korur

İçerdiği yüksek miktardaki antioksidandan dolayı kuşburnu kalp sağlığına da iyi gelebilir. Araştırmalar C vitamini ve kalp hastalıkları arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır.

13 araştırma üzerinde yapılmış bir incelemeye göre, günde en az 500 mg C vitamini almanın kalp hastalıklarında rolü olan LDL kötü kolesterolü ve trigliseriti düşürdüğü görüldü. (10)

Ek olarak, gözlemsel çalışmalar yetersiz C vitamini alımını kalp hastalığından ölme riskiyle ilişkilendirmiştir.

#4 Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Bir araştırmaya göre kuşburnu çayı içmek kilo vermeye yardımcı oluyor. Araştırmalar, Rosa Canina adlı kuşburnu türünde bulunan ve bir antioksidan çeşidi olan trilosiz kilo vermeye yardımcı oluyor.

Yapılan bir araştırmada, farelere yüksek yağ içeren bir beslenme programı uygulanıyor. Bir gruba ise kuşburnu özünden elde edilen bir destekleyici besin veriliyor. Sonuçta kuşburnu verilen grup kayda değer ölçüde daha az kilo alıyor (11).

İnsanlar üzerinde yapılan araştırmalar da benzer sonuçlar veriyor. 32 aşırı kilolu yetişkin üzerinde yapılan bir çalışmada, günde 100 mglık bir kuşburnu özü alan grup kontrol grubuna göre zayıfladı ve karın bölgesinde daha az yağ birikmesi gerçekleşti (12).

Bununla birlikte, mevcut araştırmalar çay değil konsantre kuşburnu ekstraktı etkileri ile sınırlıdır. Kuşburnu çayı ve kilo kaybı arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için insanlar üzerinde daha fazla çalışma gerekmektedir.

#5 Tip 2 Diyabete Karşı Yardımcı Olur

Tam olarak nasıl olduğu henüz çözülmemiş olsa da, kuşburnunun tip 2 diyabete karşı yardımcı olduğunu gösteren bazı araştırmalar mevcut.

Yüksek yağlı diyet uygulanan fareler üzerinde yapılan bir çalışmaya göre, 20-30 gün süreyle verilen kuşburnu tozunun kan şekerini, açlık isülin seviyesini ve karaciğerdeki yağ hücresi büyümesini önemli ölçüde düşürdüğü tespit edildi. Bu üçü tip 2 diyabetin semptomları arasında gösterilir(13).

Başka bir çalışmada kuşburnu özü diyabetli farelerin açlık insülin seviyelerini önemli ölçüde düşürdüğü görüldü.

Ancak, obez yetişkinler üzerinde yapılan bir alışmada, kuşburnu tozu günlük takviyesi açlık glikoz düzeyleri veya insülin duyarlılığı üzerinde önemli bir etkisi göstermedi. Bu sonuçlar hem sağlıklı ve bozulmuş kan şekeri düzeyleri olan kişilerde aynı şekilde görüldü.

Kilo kaybına gelince, mevcut araştırma kuşburnu ekstresi ile sınırlıdır, ve kuşburnu çayı ve tip 2 diyabet riski arasındaki ilişki üzerinde daha fazla çalışma gereklidir.

#6 İltihap ve Acıyı Azaltır

Kuşburnu polifenol ve galaktolipids gibi iltihaba karşı savaşan bileşenler bakımından zengindir.

Galaktolipidler, hücre zarlarındaki ana yağ türleridir. Son zamanlarda, güçlü anti-enflamatuar özellikleri ve eklem ağrısını azaltma potansiyeli nedeniyle incelenmiştir.

Üç çalışmanın gözden geçirilmesinde, kuşburnu takviyesi osteoartritli kişilerde eklem ağrısını önemli ölçüde azalttı. Ayrıca, kuşburnu alanların, plasebo grubuna kıyasla ağrı düzeylerinde iyileşme bildirme olasılığı iki kat daha fazlaydı.

Osteoartritli 100 kişide yapılan ve 4 ay süren bir başka çalışmada, 5 gram kuşburnu özü ile takviye edilenlerin günlük olarak kontrol grubuna kıyasla önemli ölçüde daha az ağrı ve artmış kalça eklemi hareketliliği yaşadığı görüldü.

Aslında, kuşburnu grubundaki katılımcıların% 65’i ağrıda bir miktar azalma bildirmiştir.

Kuşburnu özünün romatoid artrite de yardımcı olduğu ileri sürülmüştür, ancak araştırmalar sınırlıdır ve insanlar üzerinde yapılmış yeterli ve kaliteli çalışma yoktur.

Kuşburnunun antienflamatuar faydaları üzerine yapılan araştırmaların kuşburnu çayı değil de konsantre öze odaklandığını unutmayın.

Özet olarak, kuşburnu çayı, galaktolipitler dahil olmak üzere anti-enflamatuar bileşikler bakımından zengindir. Araştırmalar, kuşburnu özütü ile azalmış artrit ağrısı arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir. Yine de, bu sonuçları doğrulamak için kuşburnu çayı kullanarak daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

#7 Cilt Yaşlanmasına Karşı Savaşır

Kollajen, vücudunuzdaki en bol proteindir ve cildinize esneklik sağlamaktan sorumludur.

C vitamininin kollajen sentezini teşvik ettiği ve cilt hücrelerini güneş hasarına karşı koruduğu gösterilmiştir, her ikisi de cildinizin daha sıkı ve daha genç görünmesine yardımcı olabilir. Kuşburnu çayı bu vitaminte yüksek olduğundan, içmek cildinize fayda sağlayabilir (26).

Ek olarak, kuşburnu çayı, kollajenin parçalanmasını önlemeye yardımcı olduğu için yaşlanma karşıtı etkileri olabilecek karotenoid astaksantin içerir ().

Kuşburnu çayındaki diğer karotenoidler cilt sağlığına da fayda sağlayabilir. Özellikle, A vitamini ve likopenin cilt hücrelerini güneş hasarına karşı koruduğu bilinmektedir ().

34 kişide yapılan 8 haftalık bir çalışma, günde 3 gram kuşburnu tozu tüketenlerin daha az karga ayağı kırışıklığının yanı sıra cilt nemini ve elastikiyetini geliştirdiğini gösterdi ().

Bununla birlikte, kuşburnu çayı içmenin cilt sağlığı üzerinde aynı etkiye sahip olup olmayacağı belirsizdir ().

Özet olarak, Kuşburnu çayı, cildinizi C vitamini ve karotenoidler de dahil olmak üzere yaşlanmaya karşı koruyan bileşikler bakımından zengindir. Kuşburnu tozunun kırışıklıkları azalttığı tespit edilirken, kuşburnu çayı içmenin aynı faydaları sağlayıp sağlayamayacağını doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

#8 Evde Demlemesi Kolaydır

Kuşburnu çayı, yeşil elmaya benzer bir tart aromasına sahiptir ve herhangi bir gül bitkisinin yalancı meyvelerinden yapılabilir.

Yine de, insan tüketimi için güvenli olarak etiketlenmemiş bir pestisit püskürtülmüş bir bitkiden kuşburnu kullanmaktan kaçınılması önerilir.

Gül kalçaları minyatür kırmızı veya turuncu elmalar gibi görünür ve güllerin çiçek yapraklarının hemen altında bulunur.

Taze kuşburnu çayı, önce kir ve döküntüleri temizlemek için iyice durulayarak çay için kullanılabilir.

Ardından, 4-8 kuşburnu bir fincan kaynar suya (240 ml) koyun. Çayı 10-15 dakika demlendirin ve ardından meyveleri çıkarın.

Kurutulmuş kuşburnu da kullanılabilir. Taze kuşburnunu kendiniz kurutabilir veya önceden kurutulmuş, gevşek yapraklı kuşburnu çayı satın alabilirsiniz.

Demlemek için bir çay kaşığı kurutulmuş kuşburnunu bir demlik içine yerleştirin ve bir fincan kaynar suya (240 ml) daldırın. 10–15 dakika bekletin ve demliği çıkarın.

Çayı çok tart bulursanız, lezzeti dengelemeye yardımcı olmak için bal gibi bir tatlandırıcı eklemeyi deneyin.

Kuşburnu çayı hem taze demlenmiş hem de buzlu lezzetlidir.

Özetlersek, Kuşburnu çayı, taze veya kurutulmuş kuşburnu kullanılarak evde demlenebilir. Ekşiliğin dengelenmesi için genellikle bal gibi bir tatlandırıcı eklenir.

Kuşburnunun Faydaları: Vücut direncini arttırır. Vücuda ve gözlere kuvvet verir. Cinsel isteği arttırır. Kan dolaşımını hızlandırır ve kanı temizler. Bağırsakları yumuşatan ve sindirimi kolaylaştıran Kuşburnu iyi bir idrar söktürücü olarak kabızlıkta faydalıdır. İshali keser. Vücuttaki atık maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Bağırsak kurtlarını düşürür. Kansere karşı koruyucudur. Romatizma şikâyetlerini ve ağrılarını hafifletir. Kandaki insülin miktarını ayarlamaya yardımcı olduğundan Şeker hastalarına çok iyi gelir. Selülit oluşumunu engeller. Basur rahatsızlığı olanlara da yararlıdır.

Kuşburnu Nasıl Kullanılır? Daha çok Kuşburnu çayı yapılarak kullanılır. Kuşburnundan ayrıca reçel, meyve suyu, bebek maması ve yağ da elde edilmektedir. Kuşburnunun kurutulan yaprakları kaynatılıp soğuduktan sonra suyu süzülerek kırışmış ciltlere konursa faydası görülür. Kuşburnu çekirdeğinden elde edilen kuşburnu yağı Kuşburnu yağı cilt hücrelerini yenileyici, cildi koruyucu, kırışıklıları giderici ve yaşlanmayı geciktirici özellikleri ile kozmetik alanında sıklıkla kullanılmaktadır.

Kuşburnunun Faydaları;

Çok lezzetli bir çaya dönüşebilen kuşburnu aşağıdaki faydalara sahiptir;

 • Vücut direncini arttırır.
 • Vücuda ve gözlere kuvvet verir.
 • Kan dolaşımını hızlandırır ve kanı temizler.
 • Bağırsakları yumuşatan ve sindirimi kolaylaştıran Kuşburnu iyi bir idrar söktürücü olarak kabızlıkta faydalıdır.
 • İshali keser.
 • Vücuttaki atık maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur.
 • Bağırsak kurtlarını düşürür.
 • Kansere karşı koruyucudur.
 • Romatizma şikâyetlerini ve ağrılarını hafifletir.
 • Kandaki insülin miktarını ayarlamaya yardımcı olduğundan Şeker hastalarına çok iyi gelir.
 • Selülit oluşumunu engeller.
 • Basur rahatsızlığı olanlara da yararlıdır.

Yorum yapın