Lahana Çorbası Diyeti

Lahana Çorbası Diyeti ile Haftada 5 Kilo Vermek Mümkün

Lahana Çorbası Diyeti hızlı kilo vermek isteyenlerin denemek isteyeceği bir beslenme planıdır. Takipçilerinin iddialarına göre bu diyet listesini takip ederek bir hafta gibi kısa bir sürede 5 kilo vermek mümkün. Adından da anlaşılacağı üzere bu diyet bol miktarda lahana çorbası içmeyi gerektiriyor.

Takipçiler kısa sürede istedikleri kiloları verdiklerini iddia etseler de, uzmanlar tarafından durum öyle görünmüyor ve bu diyetin yan etkilerine karşı uyarıyorlar.

Bu diyetle verilen kiloların büyük çoğunluğu vücuttaki su kaybı sebebiyle oluyor ve bu sebeple de diyet bitiminden sonra ,tüm hızlı kilo verdiren diyet planlarında olduğu gibi, verilen kiloların hemen geri alınması riski doğuyor.

Lahana Çorbası Diyeti
Lahana Çorbası Diyeti

Lahana Çorbası Diyeti Nedir?

Lahana çorbası diyeti oldukça hızlı kilo verdirebilen bir beslenme yöntemidir. Diyetin takipçileri haftada beş kiloya kadar zayıfladıklarını iddia ediyorlar.

Diyet isminin hakkını veriyor. Bu diyette bir hafta boyunca nerdeyse lahana çorbasından başka bir şey yemiyorsunuz. Her gün, lahana çorbası haricinde bir kaç başka yiyeceğe de izin veriliyor, meyve, yağsız süt gibi…

Lahana çorbası diyetinin en fazla bir hafta yapılması gerekiyor. Sonrasında ise daha uzun vadeli daha sağlıklı bir diyet planına geçilmesi öneriliyor.

Lahana çorbası diyeti mayo clinic tarafından ameliyat öncesi hastalara hızlı kilo verdirmek amacıyla geliştirilmiş bir diyet. Başka isimleri de var, mayo klinik diyeti bunlardan bir tanesi. Ancak ilgili hastaneler bu iddiaları red ediyor. Bu yüzden diyeti kimin bulduğuna dair pek bir bilgi yok diyebiliriz.

Nasıl Yapılır?

Daha önce de belirtttiğimiz gibi bu diyetin temelini lahana çorbası oluşturuyor. Başlamak için ilk yapmanız gereken şey, bir hafta boyunca yiyeceğiniz büyük miktarda lahana çorbası pişirmek.

unutmayın çorbanın içerisindeki malzemeler farklılık gösterebilir.

Lahana Çorbası Tarifi

Bu diyeti uygularken yiyebileceğiniz bir lahana çorbası tarifi. Farklı tarifleri internetten kendiniz bulabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 2 büyük soğan
 • 2 yeşil biber
 • 2 kutu domates
 • 1 demet kereviz
 • 1 kafa lahana
 • 3 havuç
 • 1 paket mantar
 • 1-2 bulyon küpü (isteğe bağlı)
 • 6-8 su bardağı su

Yapılışı:

 • Tüm sebzeleri küp şeklinde doğrayın.
 • Büyük bir tencerede, az miktarda yağla soğan sote edin.
 • Sonra kalan sebzeleri ekleyin ve suyla veya sebze kokteyli ile örtün ve istenirse bulyon küpleri veya diğer baharatları ekleyin.
 • Kaynatın, ardından orta ateşte pişirmeye devam edin. Sebzeler yumuşayıncaya kadar yaklaşık 30-45 dakika pişirin.
 • Çorbayı tuz, karabiber, acı sos, ot veya baharatlarla baharatlayabilirsiniz. Ispanak veya yeşil fasulye gibi nişastalı olmayan diğer sebzeleri de ekleyebilirsiniz.

Kuralları

Diyet süresi boyunca lahana çorbasının yanında bir kaç tane düşük kalorili yeme izniniz var. Ancak bu yiyecekleri başka yiyeceklerle değiştirmemeli, su haricinde kalori içeren içeceklerden uzak durmalısınız. Ancak şekersiz çay gibi kalorisiz içecekleri içmekte serbestsiniz.

Diyet mikro besinler bakımından fakir olduğundan vitamin takviyesi yapabilirsiniz.

İşte diyetin temel kuralları;

 1. Gün: Sınırsız lahana çorbası ve meyve tüketebilirsiniz, ancak muz yok.
 2. Gün: Sadece çorba ve sebzeler. Çiğ veya pişmiş yeşil yapraklı bitkilere odaklanın. Bezelye, mısır ve fasulyeden uzak durun. Bir tane fırında patatesin tereyağı veya yağ ile olabilir.
 3. Gün: Çorbanın yanı sıra, yiyebildiğiniz kadar meyve ve sebze de alın. Ancak, fırında patates ve muz yok.
 4. Gün: Sınırsız muz, yağsız süt ve lahana çorbası.
 5. Gün: Tavuk veya balık yerine alabileceğiniz 10-20 ons (280-567 gram) sığır etine izin verilir. Altı taneye kadar taze domatesiniz olabilir. En az 6-8 bardak su için.
 6. Gün: Çorba, sığır eti ve sebzeler. Bir gün yapmamışsanız, sığır etini ızgara balık yerine kullanabilirsiniz. Yeşil yapraklı sebzelere odaklanın. Fırında patates yok.
 7. Gün: Sebzeleriniz, kahverengi pilavınız ve sınırsız meyve suyunuz olabilir – ancak şeker eklenmemiş.

Diyete bir kerede yedi günden fazla devam etmemelisiniz. Ancak, tekrar başlamadan önce en az iki hafta beklediğiniz sürece diyeti tekrarlayabilirsiniz.

Lahana Çorbası Diyeti Zayıflatır mı?

Lahana Çorbası Diyeti üzerine bilimsel bir çalışma yapılmamıştır, bu yüzden etkinliğini gerçekten doğrulamak imkansızdır. Ancak, Lahana Çorbası Diyeti çok az kalori içerdiğinden, muhtemelen kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Bu süre zarfında diyet ve diyetin kalorileri düşük olarak kabul edilir.

Lahana Çorbası Diyeti kilo vermenize yardımcı olsa da, söz konusu kilonun çoğunun diyetinizi keser kesmez gelmesi muhtemeldir.

Özellikle, kalori alımınızı ciddi oranda kısıtladığınızda ya da çok fazla kilo verdiğinizde, vücudunuz metabolik hızınızı azaltarak, günlük yaktığınız kalori sayısını azaltarak yanıt verir.

Metabolizmanın yavaşlaması, uzun süreli diyetlerde kilo kaybı platolarının yaygın bir nedenidir.

Ancak, metabolizmanız çok düşük kalorili bir diyete üç gün kadar kısa bir sürede azalmaya başlayabilir. Bu yavaşlama, diyetinizden çıktıktan sonra kilo alımını önlemenin neden bu kadar zor olduğunu açıklayabilir.

Bununla birlikte, çok düşük kalorili diyetlerin bazı yararları vardır.

Araştırmalar, obez insanlar bir doktor gözetiminde 4-12 hafta boyunca çok düşük kalorili diyetleri takip ettikleri zaman, kilo kaybı ve metabolik sağlıkta önemli kısa süreli iyileşmeler yaşayabileceklerini göstermektedir.

Birkaç çalışma, kısa süreli, çok düşük kalorili diyetlerin bile vücut yağında büyük değişikliklere yol açamayacak kadar kısa olsalar bile insülin direncini geçici olarak azaltabileceğini göstermektedir.

Lahana Çorbası diyetinin potansiyel bir diğer olumlu yanı da, her gün izin verilen yiyecekleri yiyebildiğiniz için acıkmayacak olmamanızdır.

Diyet ayrıca düşük kalorili ve lifli yüksek miktarda meyve ve sebze içermektedir.

Dahası, diyet takip etmek çok ucuz.

Çorba ve diğer bazı temel yiyecekler için düşük maliyetli malzemeleri satın almanızı gerektiren diğer diyetlerden farklı olarak.

ÖZET
Lahana Çorbası Diyeti kalori bakımından çok düşüktür, bu yüzden buna bağlı kalabilirsiniz. Bununla birlikte, herhangi bir kilo kaybının geçici olacağı muhtemeldir.

Potansiyel dezavantajları

Lahana Çorbası Diyeti kilo vermenize yardımcı olabilir, ancak sakıncaları faydalarından ağır basabilir.

Lahana Çorbası Diyetiyle ilgili temel sorunlardan biri, yalnızca bir hafta boyunca devam edebilmesidir; bu, kalıcı kilo kaybı için yeterince uzun değildir.

Vücudunuz haftada sadece çok fazla yağ yakabilir. Düşük kalorili bir diyetin ilk haftasında, kaybedilen kilonun sadece% 34’ü aslında yağdan geliyor.

Diğer üçte ikisi, kaybedilen su ağırlığı ve kas kütlesinden kaynaklanmaktadır.

Su ağırlığı, vücudunuzun hızlı enerji rezervi olan glikojen depolarından gelir. Normal olarak, glikojen vücudunuzdaki su moleküllerine bağlanır.

Yeterince kalori almıyorsanız, vücudunuz depolanmış glikojeni enerji olarak kullanır ve bu sayede fazladan su kaybeder.

Ancak, sağlıklı bir diyete döndüğünüzde vücudunuz bu acil durum depolarını tekrar doldurur ve verdiğiniz bu kiloları hemen geri alırsınız.

Lahana Çorbası Diyetiyle ilgili bir başka büyük sorun da besin eksikliği.

Lahana Çorbası Diyetinde birçok vitamin ve mineralde eksik bulunan ve çoğu günlerde gerçek bir protein kaynağı bulunmayan yiyecek seçenekleri vardır.

Çok fazla protein olmadan diyet sırasında kas kaybını önlemek için mücadele edersiniz.

Dahası, diyet inanılmaz derecede yumuşak, bütün bir hafta boyunca dayanmayı zorlaştırıyor.

Ayrıca, bazı insanlar için bir dezavantaj teşkil edebilecek yeterli lahana çorbası hazırlamak için sık sık toplu yemek pişirme gerektirir.

ÖZET
Lahana Çorbası Diyeti, birçok besleyiciye yapışması zor ve yetersizdir. Sadece bir hafta sürdüğü için, kaybettiğiniz ağırlığın çoğu sadece su ağırlığıdır.

Güvenlik ve Yan Etkiler

Lahana Çorbası Diyeti, ne kadar kısıtlayıcı ve besleyici olarak dengesiz olduğu nedeniyle, bir kerede bir haftadan fazla bir süre için önerilmez.

Kalorilerde Çok Düşük

Lahana Çorbası Diyeti açlıktan oluşan bir diyet olmasa da, yiyecekler kalorileri o kadar düşüktür ki, günde 1.000 kaloriye ulaşmak zorlaşır.

Bu, sabit bir ağırlığı korumak için gereken tahmini minimum kalorinin altındadır. Bu minimum, kadınlar için ortalama 1.200 kalori ve erkekler için ortalama 1.500 kaloridir.

Günde 800 kalorinin altındaki çok düşük kalorili diyetler sadece bir doktorun gözetiminde obez kişiler için önerilir.

Yeterli Besin Sağlayamayabilir


Düşük kalorili diyetler tipik olarak besleyici olarak yeterli olacak şekilde tasarlanmıştır.

Ancak, Lahana Çorbası diyetleri çok sınırlıdır ve dengesizdir. Diyet neredeyse hiç protein içermez ve bu nedenle karbonhidrat, yağ ve kalori bakımından çok düşüktür. Ayrıca, birçok vitamin ve mineralde eksiktir.

Sadece bir hafta boyunca diyet uygularsanız, özellikle multivitamin almaya karar verirseniz, ciddi bir vitamin ve mineral eksikliği riski yoktur. Ancak bu diyet kalori ve protein için telafi etmez.

Sonuç olarak, Lahana Çorbası Diyetindeki birçok kişi, diyet sırasında baş dönmesi, halsizlik ve baş dönmesi şikayetlerinden şikayet eder.

Dolgunluğa ve Krampa Neden Olabilir

Bu diyet lif açısından çok yüksek olduğu için, birçok insan şişkinlik ve kramplardan büyük yan etkiler olarak şikayet eder. Bu etkiler diyeti durduracak kadar rahatsız edici olabilir (14 Ayarlı Kaynak).

Safra Kesesi Sorunlarına Neden Olabilir

Lahana Çorbası Diyetinin uzun vadede diyetini yaptığı safra kesesi taşları ve safra kesesi tıkanıklıklarına dair birkaç anekdot raporu bulunmaktadır.

Safra kesesi taşları herhangi bir hızlı kilo kaybının istenmeyen bir sonucu olabilir.

Normalde, yüksek yağlı yiyecekler yediğinizde, safra keseniz, parçalanmasına yardımcı olmak için sindirim sularını serbest bırakır.

Ancak, herhangi bir yağ yemezseniz, safra keseniz daha uzun süre boş kalmayabilir ve bu da taşların oluşma olasılığını arttırır.

Safra kesesi taşları, çok düşük kalorili bir diyet veya Lahana Çorbası Diyeti (13 Ayarlı Kaynak) gibi düşük yağlı bir diyetten sonra insanlar arasında en yaygın olanı olabilir.

Kan Şekeri Seviyenizi Değiştirebilir

Şeker hastasıysanız ve Lahana Çorbası Diyetine devam etmek istiyorsanız, dikkatle devam edin. Düşük karbonhidrat ve kalori içeriği kan şekeri seviyenizde büyük değişikliklere neden olabilir.

Bununla birlikte, diyetin çoğu sağlıklı insan için zararlı yan etkileri olma olasılığı yoktur.

ÖZET
Lahana Çorbası Diyeti uzun süreli kullanım için uygun değildir, çünkü temel besinlerden yoksundur. Bazı rahatsız edici yan etkilere rağmen, çoğu sağlıklı insan için tehlikeli değildir.

Sonuç

Diğer düşük kalorili diyetler gibi, Lahana Çorbası Diyeti bir hafta boyunca yapışırsa kilo vermenize neden olabilir.

Bununla birlikte, sadece kısa süreli bir diyet olduğundan, yaşam tarzınızda kalıcı değişiklikler yapmazsanız, muhtemelen ağırlığın çoğunu alacaksınız.

Ek olarak, lahana çorbası yemeye akıllıca ve beslenme açısından dengesizdir. Birçok insan diyeti zevksiz ve yapışması zor buluyor.

Bu, fazla kilolarınızı hızlı bir şekilde düşürmenize yardımcı olsa da, uzun süreli kilo kaybı ve daha iyi bir sağlık elde etmek istiyorsanız, diğer seçeneklerden daha iyi durumda olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir