Lahmacun kaç kalori

Lahmacun Kaç Kalori? Lahmacunun Besin Değeri ve Faydaları

Lahmacun kaç kalori? Lahmacun bu aralar Bodrumdaki fiyatıyla gündeme gelse de halkın en çok tükettiği yiyeceklerden. Lahmacunun kalori ve besin değerleri bu yazımızda.

Peki tüketimi oldukça yaygın olan lahmacun kaç kaloridir? Besin değerleri ve faydaları nelerdir? Lahmacun hakkında merak edilen ne varsa bu yazımızda.

Birçok uzman ülkemiz lezzetlerinden hemen hemen her insanın severek yediği lahmacunun doğru şekilde yapıldığında çok besleyici ve sağlıklı bir besin olduğu görüşünde birleşiyor. Bazı uzmanlar da lahmacunun tam bir diyet yemeği olduğu kanaatinde. Ancak lahmacun tüketirken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. İşte lahmacun hakkında bilinmeyenler…

Lahmacun kaç kalori?

Bir adet orta büyüklükteki lahmacunda ortalama 177 kcal kalori bulunmaktadır. Bunun %59’u karbonhidrat, %18’i protein, %23’ü de yağlardan oluşmaktadır.

Lahmacunun besin değerleri

Bir adet orta boy lahmacun da bulunan besin değerleri aşağıdaki tabloda verilmiştir. Buyrun bir göz atın.

Karbonhidrat 25.82 g Potasyum 237.03 mg
Protein 7.79 g Kalsiyum 25.23 mg
Yağ 4.44 g A Vitamini 73.83 IU
Lif 2.29 g C Vitamini 21.42 mg
Kolesterol 11.63 mg Demir 1.43
Sodyum 214.56 mg    

 

Lahmacun Faydaları

Lahmacun hamurunun ince olmasından dolayı sanılanın aksine kalorisi oldukça düşüktür. İçinde bulunan et sayesinde de tam bir protein kaynağıdır. Harcını az yağlı olarak hazırladığınızda ve kontrollü bir şekilde tükettiğinizde kilo almak gibi bir probleminiz olmaz.

  • İçerdiği protein sebebiyle metabolizmayı ve sağlığınızı güçlendirir.
  • İçerisine konan sebze ve salata ile birlikte besin değerlerini katlayan lahmacun içeriğindeki vitaminlerle yiyenlerin daha zinde ve daha sağlıklı olmasını sağlıyor.
  • İçerdiği besin değerlerini makul miktarda bizlere sunan lahmacun bu özelliğiyle çok yönlü beslenmeye ve tüketici sağlığına katkı sağlıyor ve diğer besinlere göre daha doyurucu oluyor.

Lahmacun kilo yapar mı?

Ülkemizin ünlü diyetisyen ve beslenme uzmanlarından olan Canan Karatay’ı duymayanımız yoktur. Canan Karatay’a göre lahmacunun hamuru ince ve mayasız olduğundan az miktarda yenmesinden hiçbir sakınca yok.

Bu açıklamalarla birlikte lahmacunun etindeki proteinle, içerisindeki sebze ve yerken sıktığımız limondan gelen vitaminlerle lahmacunun oldukça sağlıklı bir besin olduğunu da söylemiştir. Yani sözün özü lahmacunu az miktarda tüketmek kilo yapmaz ama sınırı aştığımızda kilo almanıza sebep olabilir.

Lahmacun yerken yanında tükettiğimiz içeceklerinde doğal olması gerektiğini cola vb. şekerli içeceklerden uzak durmamız gerektiğini unutmamakta fayda var. Lahmacunun yanında tüketilen cola vb. içecekler kilo almanıza neden olabilir.

Kilo almamak için lahmacunun az miktarda ve bol yeşillikle ayran eşliğinde tüketmemiz gerekir.

Kısaca özetlemek gerekirse; ülkemizin güzide lezzetlerinden olan lahmacun doğru şekilde hazırlanıp aşırıya kaçmayacak şekilde bol yeşillikle asitli ve şekerli içeceklerden uzak durarak ayran gibi sağlıklı içecekler eşliğinde tüketildiğinde kilo aldırmayan, bol protein ve vitamin içeren sağlığa oldukça faydalı bir besindir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir