Maltodekstrin Nedir? Sağlığa Zararı Var mıdır?

Maltodekstrin bir çok kişinin bilmediği ama muhtemelen çok fazla kişinin farkında olmadan kullandığı işlenmiş bir karbonhidrat türüdür.

Çoğu işlenmiş yiyecekte bulunur. Beyaz, toz halinde ve nerdeyse tatsız bir nişastadır. Yaygın olarak pirinç, mısır, patates veya buğdaydan elde edilir.

Herhangi bir işlenmiş ve paketlenmiş yiyeceğin içeriğine baktığınızda muhtemelen listenin sonuna doğru maltodekstrini görürsünüz.

Bu katkı maddesinin işlenmiş gıdalardaki rolü ise yiyeceğin tadını muhafaza etmektir.

Glisemik indeksi oldukça yüksek, kolayca sindirilebilen bu karbonhidrat yiyeceği yoğunlaştırmak, yağ içeriğini taklit etmek ve yiyeceğin daha uzun süre dayanmasını sağlamakta için de kullanılır.

Maltodekstrin Nedir?

Maltodekstrin yüksek derecede işlenmiş bir karbonhidrat türüdür. Genellikle mısır, pirinç, patates buğday ve bir kaç diğer doğal kaynaklardan elde edilir ve işlenmiş gıdalarda kullanılır. Bu gıdalardan elde edilen nişasta çeşitli kimyasal işlemlerden geçer ve çok yüksek ısılarda pişirilip diğer kimyasallarla da birleşerek tatsız bir toz haline gelir.

Yapay olarak elde edilmiştir ve bir çok yapay tatlandırıcılar, yoğurt, bira, supplementler, kahvaltılık tahıllar gibi bir çok gıdada kullanılırlar.

Besin Değerleri

Maltodekstrin besin değerleri bakımından oldukça zayıf bir besindir. Bir çay kaşığı maltodekstrinde 15 kalori ve 3.8 gram karbonhidrat bulunur. O kadar ileri derecede işlenmiş bir gıdadır ki içeriğindeki var olan besin değerleri yok olmuştur.

Çok Enerji Verir mi?

Evet. Genellikle sporcu içeceklerinde bulunur. Glisemik indeksi aşırı yüksek olduğu için anında kana karışır ve çok çabuk enerji verir.

Bu yönüyle ağır antrenman yapan sporcular için ideal olabilir ancak çok ağır çalışmayacaksanız ve çalışmanız bir saati geçmeyecekse kullanmanıza hiç gerek yoktur.

Sağlıklı mı?

Amerika Gıda ve İlaç Başkanlığına göre maltodektstrin genellikle güvenilir gıda kategorisinde yer alır. Yine de kullanırken dikkat edilmesi gereken katkı maddelerinden bir tanesidir.

Aşırı bir şekilde tüketildiğinde bazı sağlık sorunlarına sebep olabilir. Öncelikle şunu bilmelisiniz ki maltodekstrin metabolizma için oldukça kötüdür. Kan şekerini yükseltir ve besin değerleri çok düşüktür.

Hangi Besinlerde Bulunur?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, maltodekstrin paketlenmiş ve işlenmiş gıdalarda bulunma eğilimindedir. İşte bazı örnekler:

  • Makarna, pişmiş tahıllar ve pirinç
  • Et ikameleri
  • Unlu Mamüller
  • Salata sosu
  • Donmuş gıdalar
  • Çorbalar
  • Şekerler ve tatlılar
  • Enerji ve sporcu içecekleri
  • Yapay tatlandırıcılar

Yiyeceklerin yanı sıra, belirli losyonlarda ve saç bakım ürünlerinde ve hayvan yemlerinde de bulunabilir.

Sonuç

Maltodekstrin çok yüksek derecede işlenmiş bir tür karbonhidrattır. İçeriğinde yüksek miktarda kalori bulunmasına rağmen besin değerleri düşüktür. İşlenmiş gıdalarda bol miktarda bulunur. Aşırı şekilde tüketilmesi halinde bazı sağlık sorunlarına yol açabilir.

Yorum yapın