Merdiven Çıkmak Kaç Kalori Yaktırır?

Merdiven çıkmak kaç kalori yaktırır? Sürekli daha da hareketsiz bir toplum olmaya doğru evriliyoruz. Zaten hareketsizdik, şimdi bu koronavirüs yüzünden mecburen eve kapanıp iyice hareketsizleştik.

Dışarı çıkamadığımız için de yapılacak çok fazla bir aktivite yok. Evde ekipman kullanmadan yapılabilecek en güzel spor merdiven çıkmak.

Çoğu diyet uzmanı hareketsiz bir yaşam tarzına sahipseniz size merdivenleri yürüyerek çıkmayı tavsiye edecektir. Gittiğiniz her yerde merdivenleri kullanmak sağlığınız açısından fark yaratacak bir durumdur.

Peki merdiven çıkarken kaç kalori yakarız? Bu kaloriler uzun vadede bizi ne kadar zayıflatır? İşte bu soruların cevapları…

Merdiven Çıkmak Kaç Kalori Yaktırır?

Merdiven çıkmak kaç kalori yaktırır?
Merdiven çıkmak kaç kalori yaktırır?

Kalori yakmak, yaş kilo ve daha bir çok etmene bağlı bir süreçtir. O yüzden bu soruya kesin bir cevap verebilmek imkansızdır.

Ancak ortalama bir hesap yaparsak; bir saat boyunca merdiven çıkmak size yaklaşık 1000 kalori yaktıracaktır.

Tırmandığınız her bir basamak size ortalama 0.17 kalori yaktırır. İndiğiniz her bir basamak ise vücudunuzdan ortalama 0.05 kalori yakılmasını sağlar.

Vücut ağırlığınıza göre yakılan kalori miktarı artabilir ya da azalabilir. Bu veriler ortalama verilerdir.

Merdivenleri nasıl çıktığınız da yakacağınız kalori miktarını belirlemede etkilidir. Basamakları normal hızda çıkarsanız yukardaki gibi kalori yakarsınız ancak hızlı ve tempolu şekilde çıkarsanız yaktığınız kalori miktarı artacaktır.

Merdiven Çıkmanın Avantajları

  • Kas oluşmasına ve şekillenmesine yardım eder
  • Özel ekipman kullanmaya gerek yoktur
  • Gün boyunca herhangi bir noktada yapılabilir
  • Yağ ve kalori yakar
  • Kalp atış hızını artırır
  • Bacak kaslarınızı güçlendirir
  • Kolesterol seviyesini düşürür
  • Dayanıklılık ve enerjiyi arttırır

Sonuç

Merdiven çıkmak hiç bir ekipman kullanmadan yapabileceğiniz en iyi sporlardan bir tanesidir. Üstelik bunun için özel zaman ayırmanıza bile gerek yok. Günlük olarak asansörle çıkacağınız yerlerde merdivenleri kullanmanız yeterli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir