Oolong Çayı Nedir? Oolong Çayının Faydaları

Oolong çayı geleneksel bir Çin Çayıdır. Sağlığa bir çok faydası vardır. Örneğin metabolizmayı hızlandırır, stresi azaltır ve gün boyu harika hissetmenizi sağlar.

Şimdi bu güzel çayın özelliklerini ve faydalarını daha detaylı inceleyelim. Oolong çayı nedir? Oolong çayı neden yapılır? Faydaları nelerdir? Oolong çayı zayıflatır mı? Bu soruların cevaplarını irdeleyelim.

Oolong Çayı Nedir?

Oolong çayı Çin’den doğup tüm dünyaya yayılmış olan bir çay çeşididir. Camellia sinensis denilen bitkinin yapraklarından elde edilir. Aslında bu bitki yeşil çay ve siyah çayın da ham maddesidir. Tek farkı nasıl işlendiğidir.

Tüm çay yaprakları oksidasyon adı verilen bir tepkimeye sebep olan enzimler içerir. Oksidasyon işlemi sayesinde yeşil çay yaprakları bildiğimiz siyaha çay rengine dönüşür.

Yeşil çay çok fazla bu işleme tabii tutulmaz böylece yeşil kalır. Diğer taraftan siyah çay ise siyah rengini alana kadar oksidasyon işlemine tabii tutulur. Oolong çayı bu ikisinin arasındadır, kısmen oksidasyon tepkimesine tabii tutulur.

Bu kısmi oksidasyon sayesinde oolong çayı bilinen rengine ve karakteristiğine kavuşur. Yine de markadan markaya renk ve tat değişiklik gösterebilir.

Oolong Çayının Besin Değerleri

Siyah çay ve yeşil çayda olduğu gibi, oolong çayında da çeşitli vitamin mineral ve antioksidanlar bulunur.

Bir bardak oolong çayında şu maddeler bulunur;

 • Florür: Günlük Gereksinimin % 5-24’ü.
 • Manganez: GG’nin% 26’sı.
 • Potasyum: GG’nin% 1’i.
 • Sodyum: GG’nin% 1’i.
 • Magnezyum: GG’nin% 1’i.
 • Niasin: GG’nin% 1’i.
 • Kafein: 36 mg.

Oolong çayının içerdiği polifenon olarak bilinen bazı antioksidanlar ise; theaflavinler, thearubiginler ve EGCG’dir. Bu maddeler çaya faydalı özelliğini verir.

Oolong çayı ayrıca, çayın rahatlatıcı etkisini veren bir amino asit olan theanine içerir .

Oolong Çayının Faydaları

Oolong Çayının bilinen bir çok faydası vardır. Bunlar;

 • Diyabeti önler.
 • Kalp sağlığını iyileştirir.
 • Kilo vermeye yardımcı olur.
 • Beyin fonksiyonlarını geliştirir.
 • Bazı kanser çeşitlerine karşı korur.
 • Diş ve kemikleri güçlendirir.
 • Egzemayı rahatlatır.

Oolong Çayının Yan Etkileri

Oolong çayının faydalarının yanında yan etkileri ya da dikkat edilmesi gereken yönleri de vardır.

Oolong çayı kafein içerir ve aşırı miktarda kafein tüketmek sinir, uykusuzluk, düzensiz kalp çarpıntısı ve bazı durumlarda yüksek kan basıncına sebep olur.

Ek olarak çok fazla polifenol antioksidan tüketimi bunların pro-oksidan olarak işlev yapmasını sağlar ve bu sağlığınız için iyi bir şey değildir. Aşırı alım fazladan supplement almakla mümkündür, sadece çay içerek aşırı alım ihtimali çok düşüktür.

Demir oranı düşük olan kimseler yemeklerle birlikte çay içmekten kaçınmalı ve demir emilimini artırmak için vitamin C bakımından zengin besinler tüketmeyi düşünmelidirler.

Günlük 400 mg kafein almak genellikle güvenli kabul edilir. Bu günde 1.4-2.4 litre oolong çayı içmeye bedeldir.Bu da her gün rahatlıkla 6-7 bardak oolong çayı içebileceğiniz anlamına geliyor.

Hamile kadınlar için miktar biraz daha düşüyor. Onların maksimum 3-5 fincan çay içmeleri tavsiye ediliyor.

Kafeinin kahve, kola, enerji içecekleri ve çikolata da bulunduğuna dikkat edin ve günlük kafein miktarının aşırıya kaçmadığından emin olun.

Sonuç

Oolong çayı siyah çay ya dda yeşil çay kadar bilinir değil. Ancak onlarla benzer faydalara sahip. Kalp, beyin, kemik ve diş sağlığı için çok faydalı besin değerlerine sahip.

Ayrıca diyabet ve bazı kanser hastalıklarına karşı koruyucu özelliklere sahip.

Metabolizmayı da hızlandırarak kilo vermenize de yardımcı oluyor. Bu faydalı çayı henüz denemediyseniz hiç beklemeyin. Pişman olmazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir