Pepinonun Faydaları – Pepino Fiyatları Yararları Kullanımı – Pepinonun Zararları

Son birkaç yıl içerisinde ülkemizde tropikal bitki yetiştiriciliği ve satışında oldukça büyük gelişmeler oldu. Artık toplumda hatırı sayılır bir kesim, daha önce sadece ansiklopedilerden ve internetten adını sanını duyduğu ve resimlerini gördüğü bu tropikal meyvelere oldukça ucuz fiyatlarla ulaşabiliyor. Bu meyve türlerinden bir tanesi de pepino meyvesidir. Sağlığa olan faydaları ile pepino sadece damağımıza değil sağlıklı yaşam idealimizi gerçekleştirmeye de hizmet ediyor. Özellikle kalp ve damar hastalıklarına karşı oldukça etkili olan bu şifalı bitki, kansere de engel oluyor.

Anavatanı Güney Amerika olan ve son yıllarda Türkiye’de de yetiştirilmeye başlanan tropikal egzotik meyve pepino, içerdiği yüksek potasyum oranı ile kan şekerini düşürüyor, barındırdığı A, B ve C vitaminleri ile kansere ve kalp krizine karşı koruyor.

Son yıllarda Türkiye’de yetiştirilen ilaç gibi meyve pepino, kavun, muz ve ananasa benzeyen tadıyla büyük ilgi görüyor. Görünümü kavuna benzeyen meyve, içerdiği yüksek potasyum oranı nedeniyle kan şekerini düşürüyor ve barındırdığı A, B, ve C vitaminleri ile kanser ve kalp krizine karşı koruma sağlıyor. Kanser hücrelerinin yok olmasında büyük etki sağladığı ve kolesterolü düşürdüğü bildirilen pepino, hücre yenileyici özelliğiyle çocukların gelişiminde, C vitamini deposu olma özelliğiyle vücut direncini artırmada, kalsiyum bakımından zenginliğiyle ağrıların giderilmesinde de etki sağlıyor. Ayrıca pepino, böbrek kumunda etkili olduğu kadar anemi hastalarına fayda sağlıyor. Cinsel duyguları veya isteği uyaran etkisi de bulunan pepinonun, uyku düzenini dengede tutması, menopoz döneminde yaşanan psikolojik sorunlarda olumlu etki yapması ve içerisinde K vitamini bulunduğundan kanın pıhtılaşmasını da kolaylaştırıyor. Çocuklarda kemik gelişimi sağlayan pepino, cilt bakımı içinde kullanılabiliyor. Bunların yanı sıra pepinonun; şeker hastalıkları, parkinson hastalığı, dalak yetmezliği (tromoksin), bağırsak kanseri, gen hastalığı, mide rahatsızlığı, anemi (kansızlık) hastalığına iyi geldiği öğrenildi.

PEPİNONUN ÖZELLİKLERİ VE TARİHÇESİ

Türkiye’ de üretimine yeni başlanılan ve Ana vatanı Güney Amerika ülkelerinden Peru olduğu bilinen pepino, G.Amerika’ nın diğer ülkelerinde de yetişmektedir. kavun aromalı, meyve eti sulu ve ince kabuklu olup meyveleri partenokarpik oluştuğundan meyve içerisinde tohum bulunmamakta ve meyvesi tümüyle yenilebilmektedir. Ekonomik anlamda bir üretim olduğunda tek yıllık üretim şekli tercih edilmektedir.

Dünyada üretimi yapılan başlıca pepino çeşitleri Schmidt, Kawi, Suma, Asca, Lincoln, Gold, Golden Litestipe, Miski, ve Comerayaa33 dır. Ülkemizde üretimi yapılan pepino, Miski çeşitidir.Doğal ortamda çok yıllık üretim şansına sahip olduğu halde, ekonomik anlamda tek yıllık üretim tercih edilmektedir.Meyve ağırlığı 40-50 gramdan 1300 grama kadar çıkabilmektedir. Genellikle 150-600 gram arasındadır.

PEPİNONUN YETİŞTİRİLDİĞİ YERLER

Fide ile üretilip, meyvelerin belli bir büyüklüğe ulaşıncaya kadar bol su verilir. Olgunlaşma döneminde su verme azaltılır. Bol güneş ve temiz havayı sever. Kapalı ortamlarda bitki büyür ancak meyve vermez. Güneşe bakan açık balkonlarda 7-10 numaralı saksılarda yetişip meyve verebilir. Pepino meyvelerinin büyüklükleri çeşitlerine ve uygulanan kültürel işlemlere göre farklılık göstermektedir.
Örneğin: Meyve seyretmesinin yapılmadığı koşullarda meyve ağırlığı 40-50 grama kadar düşerken salkımda tek meyve bırakılan uygulamalarda 1300 gr kadar çıkabilmektedir. Ancak pazara sunulan meyve büyüklüğü 250-500 gr olmalıdır. Kaliteli meyve ve ekonomik bir üretim için 1 salkımda 2 veya 3 meyve olmalıdır. Meyve seyretmesi meyveler ceviz büyüklüğüne ulaşınca yapılır. Bir fidede 3 ana gövde bırakır, diğer yan dallar ve meyveler fazla büyümeden periyodik olarak budanır. Böylece daha fazla ışıklama ile meyve tutumu sayısında artışlar sağlanır.

PEPİNONUN TADI VE  TÜKETİMİ:

Lezzeti çok beğenilen Pepinonun meyveleri taze olarak tüketildiği gibi genelde meze olarak, dondurma ile birlikte ve karışık meyve salatalarında garnitür olarak kullanılmaktadır. Sağlık iksiri olarak kabul edilen Pepino bazı ülkelerde süs bitkisi olarak da değerlendirilmektedir. Günümüzde en çok aranan ve tüketimi her geçen gün biraz daha artan bir meyve olmaktadır Pepino .

PEPİNONUN FAYDALARI NELERDİR

İçerdiği A ve C vitaminleri sayesinde idrar yolları, solunum yolları enfeksiyonlarında vücudun direncini arttırır. Ayrıca yara ve diş iltihaplarına karşı etkilidir. Kan damarlarının kuvvetli olmasını sağlar. Bazı insanlar sağlık iksiri diye nitelendirdikleri pepino’ yu çeşitli rahatsızlıklar için tüketirken bazıları da meyve olarak hatta cilt bakımı için tüketiyor. Pepino olgunlaşmadan ve olgunluk seviyesine ulaştığı meyve hâlinde de tüketilebiliyor. Meyvenin ham hâli özellikle şeker hastaları için tavsiye ediliyor çünkü tam olgunlaşmamış pepinonun şeker oranı daha düşük olduğundan rahatlıkla kullanılabiliyor. Kanser hücrelerinin yok olmasında büyük etki sağladığı ve kolesterolü düşürdüğü kullanıcıları tarafından belirtilen meyve, hücre yenileyici özelliği ile çocukların gelişiminde; C vitamini deposu olma özelliği ile vücut direncini artırmada; kalsiyum bakımından zenginliğiyle ağrıların giderilmesinde etki sağlıyor.
Ayrıca Pepino kum dökmede etkili olduğu kadar anemi hastalarına fayda sağlıyor.
Afrodizyak (Cinsel duyguları veya isteği uyaran veya artıran) etkisi yaratıyor.
Uyku düzenini dengede tutuyor.
Regl dönemini düzene sokuyor, menopoz döneminde yaşanan ruhsal sorunlarda olumlu etki yaratıyor.
K vitamini bulunduğundan kanın pıhtılaşmasını kolaylaştırıyor.
Çocuklarda kemik gelişimi sağladığı, eklem romatizmasında faydalı olduğu ve hemofili (Kanın pıhtılaşmasındaki bir bozukluğa bağlı kanama hastalığı) hastalığına iyi geldiği belirtilmektedir.

PEPİNONUN CİLDE FAYDALARI

Bayanlar cilt bakımı içinde kullanmaktadır. Meyveleri mideye indirip, yaşlanma hali veya belirtileri karşı (anti-aging) etkisi olması nedeniyle kabuklarını da cilt bakımı için yüzlerine sürüyorlar.

PEPİNO HANGİ HASTALIKLARA İYİ GELİR-NERELERDE KULLANILIR:

1 – ŞEKER HASTALIKLARI,

2 – KEMİK ERİMESİ,
3 – DALAK YETMEZLİĞİ (TROMOKSİN),
4 – BAĞIRSAK KANSERİ,
5 – GEN HASTALARI,
6 – MİDE RAHATSIZLIĞI,
7 – ANEMİ(KANSIZLIK) HASTALARI,
8 – HEMOFİLİ HASTALARI (Kanın pıhtılaşmasındaki bir bozukluğa bağlı kanama hastalığı),
9 – KİLO PROBLEMİ OLANLAR DAHA ÇOK TÜKETMEKTEDİR.

Muhafaza Koşulları:
Ticari anlamda sera üretimi önerilir.Gece gündüz sıcaklık farkı fazla olmayan ılıman bölgelerimizde (Karadeniz , Ege , Marmara , Akdeniz ) bahçe üretimi yapılabilir.Pepino soğuğa karşı duyarlı olup, 5º de bitki gövdesi zarar görür, 0ºde tamamen kurur.Bu nedenle gece ayazlarına karşı korunmalıdır.
Nasıl ve Nerede Kullanacağız?
Kavun, Muz , Ananas, aromalı meyveyi dolapta soğutarak ince kabuğu soyularak kavun gibi yenilebileceği gibi, meze olarak, dondurmalara katılarak, karışık meyve salatalarında garnütür olarak kullanılmakta, reçeli yapılmakta hatta bazı G.Afrika ülkelerinde süs bitkisi olarak değerlendirilmektedir.
Pepinonun Besin Değerleri
Kabuğu soyularak tüketimi yapılan pepinonun besin içeriği aşağıdaki gibidir.

PEPİNODA BULUNAN VİTAMİNLER VE MİNERALLER:

Suda çözünebilen Kuru Madde 6
Suda Çözülebilir Şeker 5,7 gr.
Protein 1-0,4
Yağ 1
Hemiselilöz 5
Titre Edilebilir Asit (Sitrik Asit) 04-0,10
Vitamin C 112 mg
Potasyum 111 mg
Kalsiyum 13 mg
Fosfor 13 mg
Sodyum 2,6 mg
Magnezyum 3,1 mg
Klor 1,1 mg

Yorum yapın