Ramazan Ayında Beslenme, Nelere Dikkat Etmeli?

Ramazan ayında beslenme düzenimiz değiştiği için bazı olumsuzluklar ortaya çıkabilir. Bunlarla baş edebilmek için ramazan ayında nasıl beslenilmesi gerektiğini araştırdık.

Ramazan ayının başlamasıyla beraber vücudumuzun alışkın olmadığı bir beslenme rutinine başlamış oluyoruz. Sahur ile akşam ezanı arasındaki süre arasında aç kaldığımız için kan şekerinde düşme ve düzensizlikler meydana gelebiliyor.

İşte uzun süre aç kalmış olmanın getirdiği sorunlar;

  • Baş dönmesi
  • Yorgunluk
  • Halsizlik
  • Baş ağrısı
  • Unutkanlık
  • Dalgınlık
  • Dikkatsizlik
  • Uykuya meyil
  • Sinirlilik

Açlık aynı zamanda verimli bir şekilde çalışmanıza ve anlama,öğrenme gibi yeteneklerin izin zayıflamasına sebep olur. Midenizde uzun süre beslenmediğiniz için asit salgısı artar ve ekşime, şişkinlik gibi sindirim sistemi rahatsızlıkları görülür.

Açlık süresinin uzun sürmesi ve bu açlık döneminin ardından alınan tek öğünün günün daha hareketsiz geçen saatlerinde besinlerin yüksek miktarlarda tüketilmesi sindirim ve dolaşım sistemi rahatsızlıklarına, harcanan enerji miktarının düşmesine, metabolizma hızının yavaşlamasına yol açar.

Metabolizma hızının düşmesi kilo problemlerine sebep olur. Ülser ve reflü gibi rahatsızlıkları olanların bu dönemde şikayetlerinin artması da muhtemeldir.

Ne Yemeli Nelere Dikkat Edilmeli?

Ramazan ayında vücudun uzun süre aç kalması metabolizma düzeninizin değişmesine neden olur. Bu nedenle sahur yapmak oruç ayında büyük önem arz eder.

Sahur yapılmadığı takdirde vücudun beslenme süresi bir kaç saat ile sınırlandırılmış olur. Bu zaman aralığında yenilen besinlerin çeşidi ve miktarına dikkat etmek vücudumuzda oluşabilecek rahatsızlıkları en aza indirmek açısından önemlidir.

Porsiyonları arttırmadan ve soframızda tükettiğimiz besinlerin değerlerine (yağ, protein, mineral, karbonhidrat vb.) dikkat ederek bu besinleri sağlıklı pişirme yöntemleriyle pişirerek tükettiğimizde Ramazan ayını daha sağlıklı ve dinç geçirmemize olanak sağlayacaktır.

Ramazan ayı boyunca beslenme programını metabolizma hızının düşeceğini ve hareketliliğin azalacağını düşünerek hazırlamak mantıklı bir seçim olacaktır.

Sahurda Besin Değeri Yüksek Gıdalar Tüketilmeli

Kan şekeri değerlerinin düşmesi ve uzun süreli açlık gibi faktörler göz önünde bulundurularak iftarda fazla besin tüketiminin önlenmesi adına sahurda sindirimi yavaş olan besin değeri yüksek gıdalar tercih edilmeli.

Sahura kalkmadan iftar yemeği ile oruç tutulmasının son derece sakıncalı olduğu unutulmamalı. Sahurda kan şekerini yüksek tutacak sindirimi yavaş olan, tok tutacak süt ve süt ürünleri, yumurta ve buna benzer besinler tüketilmesine dikkat edilmeli.

Oruçlu olduğunuz süre zarfında sıvı tüketimi yapılamadığı için bu durum bazı sağlık sorunlarına yol acabilir. Bunun önlenmesi için ise iftar ve sahur vakitleri arasında sıvı tüketimi önem arz etmektedir. Bu süre zarfında alınacak sıvı miktarı ortalama 8-10 bardak civarında olmalıdır.

İftarda öğüne çorba içerek başlamak sıvı tüketimini arttırmak için size ideal bir seçenek olabilir. İftarı tek öğün olarak yapmak yerine iki öğün olarak yapmak da sizin için sağlıklı ve doğru seçenek olabilir. Böylelikle vücudunuza gereğinden fazla besin girmemiş olur ve fazla besin tüketimi yapmayarak vücudunuzun yükünü hafifletmiş olursunuz.

Öğününüzü yavaş yavaş tüketin ve porsiyonları küçültün, hızlı ve fazla gıda tüketmekten kaçınmak da sizin için sağlıklı bir seçim olacaktır.

Özet olarak sahurda besin değeri yüksek ve sindirimi yavaş olan gıdaları tercih etmek gün içerisinde oruçluyken oluşan açlık hissinin gecikmesini ve rahat bir oruç tutmanızı sağlar. Buna bağlı olarak da gün içerinde açlıktan kaynaklanan rahatsızlıklardan (kan şekerinin düşmesi, baş ağrısı gibi) korunmanıza yardımcı olur.

Ramazan ayında sağlıklı bir bünye için  iftar ve sahur arasında gereken miktarda sıvı tüketimi sağlamak sizin için önem arz eder. İftar da alacağınız gıdaları kontrollü ve yavaş yavaş tüketmek vücudunuza ve sindirim sisteminize binecek olan yükü hafifletmek adına sizin için uygun olacaktır.

Hayırlı Ramazanlar.

Yorum yapın