Ramazan Ayında Verilen Kiloları Geri Almayın

Ramazan ayında nasıl beslenmeniz gerektiğine dair bir kaç yazı yazmıştık. Şimdi de ramazan ayında verdiğiniz kiloları geri almamak için neler yapmanız gerektiğine değineceğiz.

Ramazan ayı dini bir zaman dilimi olsa da bu ay hem zayıflamak isteyenler hem de kilo almak isteyenler için fırsatlar barındırır.

Bu kutsal ayda zayıflamak istiyorsanız öncelikle sahura kalkmalı, dengeli beslenmeli ve normal hareketliliğinizi korumalısınız.

Eğer bunlara dikkat etmezseniz uzun süren açlık döneminde vücudunuz kendini savunmaya alır ve metabolizma hızını yavaşlatır. Bu da açlık çekmenize rağmen kilo almanıza sebep olur.

Diyelim ki metabolizmanız ile barışık bir ramazan ayı geçirdiniz ve şimdi de verdiğiniz kiloları almamak ve kilonuzu muhafaza etmek istiyorsunuz. Bu durumda dikkat etmeniz gerekenler şunlar;

#1 Bayramda Çok Dikkat Edin

Oruç sonrası insanların yeniden gün boyu yeme özgürlüğüne kavuştuğu andır bayram. Bir ay oru tuttuktan sonra da olabildiğince yemek yeme gibi bir özgürlüğü içimizde hissederiz.

Sonuç her zaman hüsrandır. Genellikle bu durum kilo bakımından ramazan ayı öncesinden bile daha çok kilolu olmakla sonuçlanır.

Özellikle de bayram boyunca tatlı ve şekerleri fazla kaçırınca bu durum kaçınılmazdır.

Bu yüzden ramazan bayramı boyunca aşırı tatlı ve şeker tüketiminden kaçınılmalı, mümkünse hiç yenilmemelidir.

Eğer illa ki tatlı yenilecekse de porsiyonların küçük olmasına dikkat edilmelidir. Mümkünse de glisemik indeski daha düşük olan sütlü tatlılar ya da dondurma tercih edilmelidir.

#2 Bayram Sonrası Beslenme

Bayramda çok fazla şeker yemekten kendinizi alıkoyma becerisini gösterebildiyseniz artık bayram sonrası için beslenme planınızı hazırlamaya girişebilirsiniz.

Bu dönemde yapmanız gereken genel olarak sağlıklı kalabilmek için yapmanız gerekenlerle aynı şeylerdir.

  • Temel olarak az ve sık sık yeme prensibini benimsemelisiniz. Bu metabolizma hızınızı yüksek tutmak için gereklidir.
  • Boş kalorilerden uzak durmak gerekir. Besleyici sebze ve meyve tüketmelisiniz.
  • Mutlaka hareket etmelisiniz. Günlük 8000-10000 arası adım atmalısınız.
  • Bol sü tüketmelisiniz. Günlük 2-4 litre arası su tüketmeniz gerekir.
  • Paketlenmiş hazır yiyeceklerden uzak durmalısınız. Mümkün olduğunca doğal ve organik besinleri tüketmeniz gerekir.

Sonuç olarak bir ay gibi uzun bir aradan sonra iradenizi kullanıp doğru beslenme tarzına uyum sağlayarak ramazan ayında vermiş olduğunuz kilolardan sonsuz dek kurtulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir