Salatalık Diyeti İle Bir Haftada 7 Kilo Verin

Salatalık diyeti ile bir hafta boyunca salatalık ağırlıklı beslenerek ortalama 7 kilo vermek mümkün. Salatalık her diyetin vazgeçilmez besinlerinden bir tanesidir. Kalori miktarı çok azdır. İçerdiği lif ve bol su sayesinde sizi tok hissettirir. Bir hafta boyunca salatalık yemek bağırsaklarınızı da temizleyerek metabolizmanızı da hızlandırır.

Bu yazımızda yedi günlük salatalık diyetini inceleyeceğiz. Bu diyet listesi ile bir haftada 7 kilo vermeniz mümkün. Hadi başlayalım.

1 Haftalık Salatalık Diyeti Listesi

Kahvaltı

Kahvaltı günün en önemli yemeği olarak kabul edilir. Salatalık diyetine göre mükemmel bir kahvaltı demek, bir tabak salatalık salatası ve 2-3 haşlanmış yumurtadır. Yumurtaların hem sarısını hem de beyazını yemeyi unutmayın.

Ara Öğün

Her diyet sisteminin kan şekerinin düştüğü ve açlık hissettiğiniz zamanlar için ara öğünleri olmalıdır. salatalık diyetinin ara öğününde 5 erik, bir büyük elma ya da şeftali (en fazla 200 gr) yiyebilirsiniz.

Öğle Yemeği

Salatalık diyetinin öğle yemeği alışık olduğunuz türden bir yemek olmayabilir. Öğle yemeği kalori bakımından oldukça fakir bir yemektir. Ancak hızlıca kilo vermek için bu gereklidir. Bu diyeti bir hafta uygulayacağınızı ve sonrasında 10 kilo kaybedeceğinizi de unutmayın.

Öğle yemeği için bir dilim buğday ekmeği ve bir tabak salatalık salatası yiyeceksiniz. Salata aslında tek bir salatalığın bir tabağa doğranmış hali. Üzerine zeytin yağı ekeleyebilirsiniz.

Akşam Yemeği

Akşama kadar salatalık yemekten bıkmış olabilirsiniz. Bu durumda rahatlayabilirsiniz çünkü akşam yemeği olarak 300 gramı geçmemek kaydıyla muz , şeftali dahil istediğiniz meyveyi yiyebilirsiniz.

Diyet İçin Salata Yapmak

Özellikle öğle yemeği olarak yiyeceğiniz salatayı yapmak çok kolay.

  • Önce büyük bir salatalığı küçük dilimler halinde doğrayın.
  • Sonra dilimleri bir kaseye boşaltın.
  • Daha sonra isterseniz 200 gr yoğurt ekleyebilirsiniz.
  • Yoğurtla salatalığı güzelce karıştırdıktan sonra bir dilim soğan ekleyin.
  • Son olarak salatanıza az miktarsa tuz ekleyebilirsiniz. Unutmayın tuzu ne kadar az eklerseniz o kadar iyi çünkü tur vücudun su tutmasını sağlıyor ve bu da kilo demek.

Salatalığı soymadan yemeye dikkat etmelisiniz. Çoğu insan salatalığı soyarak yemeyi tercih eder ancak salatalığın sahip olduğu çoğu besin ve vitaminler kabuğundadır.

Salatalığın Faydaları

Salatalığın yemek listemize eklediğimizde vücudumuza sağlayacağı çok miktarda fayda vardır. İşte bu faydalardan bazıları;

  • Salatalık detox etkisi sağlar.
  • Doğal nemlendiricidir.
  • Kilo vermeye yardım eder.
  • Sindirime yardım eder.
  • Ağız ve nefes kokusunu engeller.

Sonuç

Uzmanlar tek bir besine dayalı diyetlerden uzak durmamızı tavsiye ederler. Sebebi, hızlı verilen kiloların diyet sonrasında çabucak geri alınacağıdır. Ayrıca tek bir besine dayalı beslendiğinizde, vücudunuzun ihtiyacı olan bir çok vitamin ve minerali de almayacaksınız.

Bu bakımdan bu tür bir diyete başlamadan önce kendinizi değerlendirmekte ve mümkünse bir diyetisyene görünmekte fayda vardır.

Diğer taraftan hızlıca kilo kaybetmeniz gerektiği zamanlarda sonrasında sağlıklı bir diyetle devam etmek kaydıyla salatalık diyeti harika bir yöntemdir.

Yorum yapın