Sirtfood Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Sirtfood diyeti vücuttaki sirtüin adı verilen proteinleri harekete geçirmeye ve böylece zayıflamaya yönelik bir beslenme şeklidir. Bu sebepten sirtüin diyeti diye de bilinir.

Sirtfood diyeti bugünkü şöhretini dünyaca ünlü ingiliz şarkıcı Adele’e borçludur. Kendisi bu diyeti uygulayarak 22 kilo verdiğini söylediğinden beri insanlar bu diyet hakkında daha çok şey merak etmeye başladı.

Bu yazımızda Adele’in mucizevi bir şekilde kilo vermesini sağlayan sirtfood diyetini tanıyacağız.

Sirtfood diyeti nedir, nasıl çalışır? Sirtfood diyeti sağlıklı mı?

Hadi Başlayalım.

Sirtfood Diyeti Nedir?

Sirtfood diyeti 2016 yılında ortaya çıktı ve hala popülerliğini koruyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu popülerliğini Adele’in bu diyeti takip ederek zayıflamasına borçlu.

Bu diyet sirtüin adı verilen bir proteinin bolca bulunduğu besinleri tüketme üzerine kuruludur.

Sirtüin proteini stres altındaki hücreleri ölmekten korur ve iltihaplanmayı, yaşlanmayı ve metabolizmayı düzenler.

Bu diyetin yaratıcılarına göre sirtuin vücudun yağ yakma yeteneğine ve metabolizma hızına etki eder. Bu sayede haftada 4 kiloya kadar zayıflayabilirsiniz. Daha da önemlisi bu kiloyu kas kütlenizden bir şey kaybetmeden verirsiniz.

Sirtfood Diyeti Besinleri

Sirtüin proteinini harekete geçirerek kilo vermenizi sağlayan mucizevi besinlerden bazıları ise şunlar;

  • Yeşil çay
  • Bitter çikolata (en az yüzde 85 kakao)
  • Elmalar
  • Turunçgiller
  • Maydanoz
  • Zerdeçal
  • Kale
  • Yaban mersini
  • Kapari
  • Kırmızı şarap

Sirtfood Diyeti Nasıl Yapılır?

Sirtfood diyeti iki safhadan oluşur. İlk safhanın süresi bir haftadır.

Birinci safhanın ilk üç gününde aldığınız kaloriyi 1000 ile sınırlandırır. Bu safhada üç yeşil sirtfood suyu ve bir zengin sirtfood yemeği yersiniz.

Meyve suları arasında lahana, kereviz, roka, maydanoz, yeşil çay ve limon bulunur. Yemekler arasında adaçayı, kapari ve maydanoz ile hindi şnitzel, tavuk ve lahana köri ve karabuğday eriştesi ile tavada kızartılmış karides yer alır.

İlk safhanın 4-7. günlerinde ise alabileceğiniz kalori sınırı 1500’e yükselir. Bu süre içinde günde iki sirtfood içeceği ve 2 sirtfood yemeği yiyebilirsiniz.

İkinci safha 14 gün sürer ve koruma safhası olarak adlandırılır. Bu safhada dengeli kilo kaybı yaşanır. Bu safhada üç dengeli sirtfood yemeği ve bir yeşil meyve suyu içmeye izin vardır.

Sonuç

Sirtfood diyeti kalori alımını sınırlandırdığı ve sağlıklı yiyeceklerin tüketimini teşvik ettiği için kilo vermede etkili bir diyettir.

Yine de besinleri sınırlandırdığı için vücudun ihtiyacı olan tüm besinlerin alınmasını engelleyebilir. Bu yüzden diyetisyenler tarafından sıkça tavsiye edilen bir diyet değildir.

Her ne kadar verilen kiloların kas kütlesinden gitmediğini söyleseler de bu kadar kısa sürede yağ kütlesinden zayıflamanın mümkün ya da sağlıklı olamayacağı açıktır.

Verilen kilolar vücuttaki suların ve ödemin atılmasından da kaynaklanıyor olabilir. Böyle bir durumda verilen kilolar mutlaka geri alınacaktır.

Yorum yapın