Bol Su İçmenin Faydaları – Daha Fazla Su İçmeniz İçin 7 Neden

Vücudumuzun yüzde yetmişi sudan oluşuyor dolayısıyla yeterince su içmemiz gerektiğini biliyoruz. Peki hayatta kalmak dışında suyun vücudumuza faydaları nelerdir?

Eğer hiç yemek yemezsek yaklaşık iki hafta hayatta kalabiliyoruz ancak hiç su içmezsek sadece üç gün kadar hayatta kalabiliyoruz. Dolayısıyla su bizim için yemekten çok daha önemli bir konumda.

Peki, günlük ne kadar su içmeliyiz? Suyun vücudumuza sağladığı diğer faydalar neler?

Su İçmenin Faydaları

Bu yazımızda bu soruların cevaplarını irdeledik. İşte suyun bedenimize sağladığı 7 önemli fayda:

#1 Zayıflamaya Yardımcı Olur

Kilo vermeye mi çalışıyorsunuz? Su metabolizmayı hızlandırır ve tok hissetmenize yardımcı olur.

Kola, meyve suyu gibi yüksek kalorili içecekler yerine su için. Yemeklerden önce bir bardak su içmek tok hissetmenize yardım eder.

Daha fazla su içmek metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur – özellikle de bardağınız buz gibi soğuksa. Vücudunuzun bu süreçte suyu ısıtması için fazladan çalışması ve kalori harcaması gerekir.

#2 Enerjinizi Arttırır

Kendini tükenmiş ve tükenmiş hissediyorsan, suyla al. Susuz kalmak yorgun hissetmenize sebep olur.

Eğer her gün doğru miktarda su içerseniz, kalbinizin kanınızı daha etkili bir şekilde pompalamasına yardımcı olabilirsiniz.

Su, kanınızın oksijen ve diğer temel besinleri hücrelerinize taşımasına yardımcı olabilir.

#3 Stresi Azaltır

Beyin dokunuzun yaklaşık% 70 ila% 80’i sudur. Susuz kalırsanız, vücudunuz ve zihniniz stres altında kalır. Susadıysanız, zaten biraz susuz kalmışsınızdır.

Siz her zaman susamış olmayı beklemeyin, masanızda bir bardak su bulundurun veya dışardaysanız yanınızda bir şişe taşıyıp düzenli olarak yudumlayın.

#4 Kas Oluşmasına Yardım Eder

Su içmek kas kramplarını önlemeye yardımcı olur ve vücuttaki eklemleri yağlar.

İyi su aldığınızda, daha uzun ve daha güçlü egzersiz yapabilirsiniz. Bu da var olan kas kütlenize daha fazla kas katmanız için yardımcı olduğu anlamına gelir.

#5 Cildinizi Besler

Susuz kaldığınızda ince çizgiler ve kırışıklıklar daha derindir.

Su içmek cilt hücrelerini nemlendirir ve dolgunlaştırarak yüzünüzün daha genç görünmesini sağlar.

Aynı zamanda kirleri temizler, dolaşımı ve kan akışını iyileştirerek cildinizin ışıldamasına yardımcı olur.

#6 Sindirime Yardım Eder

Lifle birlikte su, iyi bir sindirim için önemlidir.

Su, vücudunuzdaki atık maddelerin çözülmesine yardımcı olur ve onları sindirim sisteminizden sorunsuz bir şekilde geçirir.

Susuz kalırsanız, vücudunuz tüm suyu emer, kalın bağırsağınızı kuru bırakır ve atıkların atılmasını zorlaştırır.

#7 Böbrek Taşını Azaltır

Ağrılı böbrek taşı oranı artıyor. Sebeplerden biri, çocuklar da dahil olmak üzere insanların yeterince su içmemesi olabilir.

Su, idrarınızda böbrek taşı olarak bilinen katı kristalleri oluşturan tuzları ve mineralleri seyreltir.

Seyreltilmiş idrarda böbrek taşları oluşmaz, bu yüzden bol su içerek böbrek taşı oluşma riskini en aza indirebilirsiniz.

Günlük Ne Kadar Su İçmeliyim?

Su içmenin sağlıklı ve zinde bir hayat sürmek için ne kadar hayati olduğunu öğrendik. Peki ne günlük kaç litre su içmemiz gerekiyor?

Her bireyin sıvı gereksinimi farklıdır. Yaşınız, mevcut kronik rahatsızlıklarınız, beslenmeniz, alışkanlıklarınız, fiziksel aktiviteniz, yaşadığınız bölgedeki iklim gibi etkileyen çeşitli etmenler vardır.
Temel amaç kaybedilen sıvının tekrar yerine konmasını sağlamaktır.

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi, toplam sıvı alımı için(içeceklerden ve yiyeceklerden sağlanan su) referans değerini erkeklerde 2.5 L ve kadınlarda 2 L olarak belirlemiştir.

Türkiye Beslenme Rehberi(TÜBER), günlük sıvı alımı için EFSA(Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi) önerilerini referans alarak tüketilmesi gereken sıvı içerisinde su oranını 1500-2000 mL(8-10 su bardağı) içme suyu olarak belirlemiştir.

Su alımınızın yetersiz olması durumunda yorgunluk, dikkat eksikliği, sinirlilik, baş ağrısı gibi durumlar ortaya çıkar. Kaybedilen vücut su hacminin %10’a ulaşması ise ölümle sonuçlanır.

Bu yüzden gün içerisinde su tüketimimize dikkat etmeliyiz. İçtiğimiz her çay, kahve vb. idrar artırıcı etkisi olan sıvılar için de su içmeyi ihmal etmemeliyiz. Örneğin kahvenin yanında su getirilmesinin sebebi budur; kahve yüzünden kaybedilecek suyu telafi etmek.

Vücut sıvı gereksinimi günlük harcanan kalori başına 1 mL sıvı olarak ya da kilogram başına 30 mL sıvı şeklinde hesaplanmaktadır.

Sonuç olarak yeterli miktarda su içmek beden sağlığımız için çok önemlidir. Gün içerisinde yeterli su içtiğinizden emin olmanız dileğiyle.

Yorum yapın