Türk Kahvesi Kaç Kalori? Türk Kahvesinin Faydaları ve Besin Değerleri

Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı kalır derler. Bu söz daha çok kahveyle gelen muhabbete vurgu yapıyor olsa da günde bir fincan kahve içmenin bir çok faydası vardır.

Kültürümüze 500 yıl önce girmiş kahve, kokusuyla huzur verirken tadıyla da damağımızı şenlendiriyor. Sabahları ayılmak için, geceleri ise uyanık kalmak için tükettiğimiz; kimi zaman kitap okurken kimi zamanda yağmurlu havalarda cam kenarında bize eşlik eden Türk kahvesinin sağlığımıza olan faydalarından veya zararlarından haberdar mısınız?

Gün içerisindeki sohbetlerin baş aktörlerinden biri olan, birçoğumuzun hayatında ve kültürümüzde büyük bir yer edinen Türk kahvesinin sağlık açısından büyük faydaları bulunuyor. Sade olarak tüketildiğinde 0 kalori veren Türk kahvesinin faydaları nelerdir?

Türk Kahvesi Kaç Kalori?

Türk kahvesi hakkında en çok sorulan sorulardan bir tanesi, türk kahvesinde kaç kalori olduğu. Bu sorunun cevabı ne kadar şekerli içtiğinize göre değişiyor.

  • Bir fincan sade Türk kahvesi sadece 2 kalori içeriyor.
  • Az şekerli (yarım küp şeker) içeren bir fincan Türk kahvesi yaklaşık 10 kalori.
  • Orta şekerli bir fincan Türk kahvesi 18 kalori
  • Çok çekerli bir fincan Türk Kahvesi ise 28 kalori içerir.

Türk kahvesinin besin değerleri

Bir fincan Türk kahvesi ortalama 2 kaloridir. 0.03 g yağ içeren Türk kahvesinde karbonhidrat olmayıp, 0.14 gram da protein içermektedir. Günlük potasyum ihtiyacımızın %3’ünü karşılayan Türk kahvesinde 60 mg potasyum bulunmaktadır.

Karbonhidrat  (g) 0.06

Protein  (g) 0.42

Yağ  (g) 0.52

Lif  (g) 2.63

Kolesterol  (mg) 0.0

Sodyum  (mg) 0.82

Potasyum  (mg) 70.20

Kalsiyum  (g) 9.22

Vitamin A (iu)0.04

Vitamin C  (mg) 0.0

Demir  (mg) 0.69

40 yıllık hatırı olan Türk kahvesinin sağlığımıza ne gibi etkileri var? Bu yazımızda bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık ve derledik.

İşte Türk kahvesinin faydaları…

Türk kahvesinin Faydaları

İçeriğindeki

1. Cildinize iyi gelir.

Türk kahvesinin telvesini cildinize sürdüğünüzde cilt altındaki damarların daralmasını sağlar bu sayede yüzünüzdeki şişkinliklerden kurtulabilirsiniz.İçerisinde bulunan kafein göz altı şişkinliklerine iyi gelir. Bir parça pamuğu kahveye batırıp göz altlarınıza ağır ağır masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Cildinizi temizlemek için yine kahvenin telvesini kullanabilirsiniz. Haftada 1 defa düzenli olarak kahvenin telvesiyle temizlenmiş cildinize peeling yapıp daha genç bir görünüme sahip olabilirsiniz.

2. Alzheimer’ın gelişmesini önler.

Kahvede bulunan kafein maddesi, Alzheimer’ın oluşumunda etkin rol üstlenen beta amiloid birikimini önemli derecede azalttığı böylelikle Alzheimer’ın gelişmesini önlediği düşünülüyor.Her gün bir fincan Türk kahvesi içerek beyin sağlığınızı güvende tutabilirsiniz.

3. Sütle yapılan Türk kahvesi tok tutar.

Kahve sütle tüketildiğinde vücuda dengeli bir şekilde protein, karbonhidrat ve yağ alındığından kişi daha uzun süre kendini tok hissetmektedir. Sütlü Türk kahvesi verdiği tokluk hissi sayesinde diyet yapan bireylerde de fayda sağlamaktadır. Eğer beslenmenize dikkat eden bir bireyseniz ve diyet yapıyorsanız Türk kahvesini sütle tüketip bu şekilde kendinize fayda sağlayabilirsiniz.

4. İnsülin direncinin kırar.

Türk kahvesinin insülin direncini kırıcı bir etkisi vardır. Bu etkinin azalmasıyla kişi tatlı ihtiyacını baskılar. Sürekli tatlı yeme ihtiyacı duyan kişilere bu isteklerini bastırabilmeleri için Türk kahvesi tavsiye edilir.

5. Türk kahvesi zinde kalmanızı sağlar.

Türk kahvesi içeriğinde bulunan kafein sayesinde zihniniz uyanık kalır ve konsantrasyonu arttırır.Beyninizin daha dirençli ve uyanık kalmasında yardımcı rolü oynar. Sabahları tükettiğinizde daha zinde ve enerjik olursunuz.

6. Yağ yakmanızı hızlandırır, kilo vermenizi destek olur.

İçeriğinde bulunan kafein, vücudunuzun yağ yakması için sınır sisteminize bu yönde sinyaller gönderir. Aynı şekilde kandaki adrenalin düzeyini arttırır. Yoğun fiziksel aktivite öncesi bünyeye hazır hale getirmek için faydalı olan bu özelliğinden dolayı sporcular antrenman öncesi kahve tüketirler.

7. Kalp sağlığına iyi gelir.

Kahvenin kalp sağlığıyla ilişkili araştırmalar halen devam ediyor ancak son bilimsel verilere göre kafeinli ürünlerle ritim bozukluğu arasında herhangi bir ilişki söz konusu değil. Ayrıca bir başka araştırma sonucunda günlük bir kaç fincan kahve tüketmenin kalp rahatsızlığına yol açan damar tıkanıklığının önüne geçtiği söyleniyor.

8. Depresyona girme olasılığını azaltıyor.

ABD’de yapılan araştırmalar, günde 3-4 bardak kahve tüketmenin depresyonla mücadelede ciddi yardımı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Kahve düzenli olarak tüketildiğinde depresyona girme riskini %50 oranında azaltabilir.

9. Antioksidan deposudur.

Telvesiyle pişen Türk kahvesinin antioksidan seviyesi artar. Antioksidan değeri yüksek besinler tükettiğinizde kandaki antioksidan seviyesi artar. Bu nedenle de oksidatif stresle mücadele edebilirsiniz ve hastalıklara yakalanma riskiniz düşer.

 

Türk kahvesinin zararları

Sıra geldi iyiliklerinden bahsettiğimiz Türk kahvesinin zararlarına. Kararında tüketildiğinde faydalı olan Türk kahvesi haddinden fazla tüketildiğinde zararlı bir içecek olarak sağlığımızı tehdit ediyor. Peki nedir bu Türk kahvesinin sağlığımız üzerindeki olumsuz etkileri? Cevabı yazımızda.

1. Yüksek Tansiyonu tetikler.

Türk kahvesi gün içerisinde çok aşırı şekilde tüketildiğinde tansiyonu yükseltir ve kronik bir hale dönüştürebilir. Hipertansiyon riskinden korunmak için gün içindeki kahve tüketiminizi en aza indirmekte fayda var. Ölçülü olmak her zaman iyidir.

2. Ülser ve Gastrit gibi mide rahatsızlıklarına yol açabilir.

Kafein, mide asitlerinin fazla salgılanmasına yol açar, ülserin çıkmasını beraberinde de bağırsaktaki rahatsızlıkları meydana getirir.

3. Beyin sağlığınızı tehdit eder.

Aşırı kahve tüketimi migren ve baş ağrısı gibi rahatsızlıkların yaşanmasına neden olabilir.

4. Hamileyken kahve içmek sakıncalıdır.

Hamileyken tüketilen kahvenin içinde bulunan kafein hem anne sağlığını hem de bebeğin sağlığını olumsuz etkileyebilir. Kafein anne ve bebeğin gelişimini yavaşlatabilir.

5. Fazla tüketiminde su kaybı oluşturabilir.

Fazla Türk kahvesi içen bir insansanız vücudunuzda su kaybı fazla olacaktır.Eğer vücuttaki su kaybını bir şekilde telafi etmezseniz dehidrasyon riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

6.Üreme hormonlarınız düşebilir.

Gün içinde 3 fincanda fazla kahve içen kadınların doğurganlığı azalmaktadır. Üreme organlarında büyük etkiye sahip kafein fazla alındığında gebelik riskini en aza indirmektedir.

Bu durum erkeklerde ters etkiye sahiptir, sperm kalitesini yükseltir.

7. Uyku problemlerine yol açabilir.

Aşırıya kaçan kahve tüketimi sonucunda kafeinin vermiş olduğu enerji ve dinçlik nedeniyle uyumakta güçlük çekebilir uyku düzeninizi bozabilirsiniz.

8. Kalp rahatsızlıklarına neden olabilir.

Aşırı tüketime bağlı olarak çarpıntı gibi şikayetleriniz olabilir. Bu yüzden kahveyi miktarında uzmanların tavsiye ettiği kadar tüketmek gerekir.

9. Aşırı kahve tüketimi vücutta vitamin ve mineral kaybına neden olabilir.

Yorum yapın