Yeşil Çay Zayıflatır Mı? Günlük Ne Kadar Yeşil Çay Tüketmelisiniz?

Yeşil çay, sağlığınız üzerinde faydalı etkileri olan besinler ve antioksidanlarla doludur. Yeşil çay içmek diğer bazı faydalarının yanında kilo vermenize de yardımcı olabilir. Yeşil çayın son zamanlarda trend olmasının sebeplerinden bir tanesi de budur.

Peki zayıflamak için günde ne kadar yeşil çay tüketmek gerekiyor? Yeşil çay tek başına yeterli mi?

Ayrıca şunları da öğreneceksiniz:

 • Yeşil çay ile diğer çaylar arasındaki fark
 • Yeşil çay neden sağlığa katkıda bulunabilir?
 • Ne kadar yeşil çay içmelisiniz
 • Başkalarının zayıflama çayı olarak yeşil çayın deneyimleri
 • Sorunun cevabı: ‘Yeşil çay kilo vermeye gerçekten yardımcı olur mu?’

Yeşil Çay Nedir?

Dünyada beyaz çay, yeşil çay, oolong çayı ve siyah çay gibi birçok çay bulunmaktadır. Ama bu çayların aynı çay bitkisinden yapıldığını biliyor muydunuz? Bu çayların tamamının ham maddesi Güneydoğu Asya’ya özgü bir çalı olan Camellia sinensis’tir. Bu yazının esas konusu olarak yeşil çaya odaklanıyoruz. Yeşil çay, en eski çaylardan biridir ve Çin menşelidir.

Çayın ismini genelde çay yapraklarının hazırlanma ve işlenme şekli belirler. Yeşil çay yapmak için, oksidasyonu önlemek için yapraklar hasattan hemen sonra ısıtılır. Siyah çay ise ek bir oksidasyon aşamasından geçer. Bu yüzden, siyah çayda ve yeşil çaya göre daha az miktarda biyoaktif madde bulunur.

Bitkisel ve siyah çay Batı dünyasının en popüler tercihi iken, yeşil çay Doğu’da yaygın olarak tüketilmektedir. Yeşil çayın popülaritesi Avrupa’ya yayıldı ve burada da giderek daha fazla tüketiliyor.

Yeşil çay ile kilo verebilir misin?

Bugün yeşil çayın yağ yakmanız için tam olarak ne yaptığını açıklayacağım. Bu bölümde cevap arayacağımız sorular ise şunlar:

 • Yeşil çay kilo vermeye yardımcı olur mu?
 • Kilo Vermek İçin Hangi Yeşil Çay En İyisidir?
 • Zayıflama çayı olarak ne kadar yeşil çay içmeliyim?

O zaman başlayalım. Bilmeniz gereken ilk şey, yeşil çayın en saf ve en işlenmemiş çay olduğudur. Aynı zamanda dünyada en çok araştırılan çaylardan biridir ve bu yazıda yukarıdaki soruları cevaplamakta fayda vardır.

Yeşil çay metabolizmayı uyarır

Yeşil çay, vücudunuzun enerjiyi daha verimli yakmasına yardımcı olabilecek biyoaktif bileşikler içerir. Biyoaktif bileşikler, yeşil çayda az miktarda bulunan, ancak önemli biyolojik ve fizyolojik etkileri olan kafein gibi kimyasal bileşiklerdir.

Sade kahve, yeşil çaya göre 2 ila 3 kat daha fazla kafein içermesine rağmen, yeşil çaydaki kafein de yağ yakımı üzerinde faydalı etkilere sahiptir. Yeşil çay, çayın türüne ve demlenme gücüne ( kaynak ) bağlı olarak 235 ml’de 24-48 mg kafein içerir .

Kafeinin metabolizma üzerinde bir miktar etkisi olduğunu biliyoruz. Bu nedenle kafein haplarında ve kilo verme takviyelerinde popüler bir bileşendir. Bilim adamları, kafeinin vücudun kalori yakma hızını (dinlenirken bile) hızlandırabildiğini göstermiştir. Kafein ayrıca enerji için hücrelerden depolanan yağın salınmasına yardımcı olur ( kaynak ).

Yeşil çay kateşinlerle doludur. Bunlar yeşil çayın olumlu etkilerine katkıda bulunan antioksidanlardır. Yeşil çaydaki ana kateşin epigallokateşin gallattır (EGCG). EGCG, metabolizmayı geçici olarak artırmada özellikle etkilidir. Bu özellikle EGCG kafein ile birleştirildiğinde geçerlidir.

Bazal Metabolizma Hızını Arttırır

Yeşil çayın bir avantajı, depolanmış yağ dokusundaki serbest yağ asitlerini daha kolay elde edilebilir hale getirmesidir. Bu bazal metabolizma hızınızı arttırır ve vücudunuzun uyurken bile daha fazla yağ yakmasını sağlar.

Bazal metabolizma hızı (BMR), vücudunuzun temel vücut işlevlerini (nefes alma, dolaşım vb.) Devam ettirmek için dinlenme halindeki kalori yakma hızıdır.

Bu bakımdan vücudumuzu bir makineye benzetebiliriz. Vücut hücreleriniz, sizi sağlıklı tutmak için sürekli olarak karmaşık görevleri yerine getirir. Bu karmaşık görevleri yerine getirebilmek için yakıta ihtiyacınız var.

Bir çalışma, hem kafein hem de EGCG ( kaynak ) içeren bir takviye alan katılımcılarda enerji harcamasında önemli bir artış buldu . Bu çalışmada ilginç olan, EGCG miktarının istirahatte artan yağ yakmada rol oynamamasıdır.

Başka bir deyişle, yeşil çaydaki az miktarda EGCG bile tüm bazal metabolizmanızı artırabilir.

Birkaç çalışma, yeşil çay özünün , özellikle sağlıklı bir diyetle ( kaynak , kaynak ) birleştirildiğinde, kalori yakımını günde% 4 oranında artırmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir .

Bu ilk bakışta pek bir şey gibi görünmeyebilir, ancak ortalama bir erkek için (BMR’si günde 1.500 kalori) yine de günde 60 ekstra kalori sağlar. Bu, haftada 420 kalori ve 4 haftada neredeyse 1700 kalori! Bu, kilo alma ile sağlıklı kiloyu yıllık olarak sürdürme arasındaki farkı yaratabilir.

Egzersiz sırasında yağ yakımını uyarır

Daha önce birçok kilo verme takviyesinin kateşin ve kafein içerdiğini yazmıştım. Ayrıca yeşil çayın dinlenme halindeyken metabolizmayı geçici olarak artırmaya yardımcı olabileceğini söylemiştim.

Ayrıca egzersiz yaptığınızda vücudunuzun daha etkili yağ yaktığını da biliyoruz. Yeşil çay eözünün kullanılması daha da iyi bir etki sağlar! Küçük ölçekli çalışmada, erkek katılımcılar özü almayan katılımcılara göre% 17 daha fazla yağ yaktı.

Araştırmacılar ayrıca sağlıklı genç erkeklerde insülin duyarlılığında ve glikoz toleransında önemli bir iyileşme gördüler ( kaynak ). Birkaç çalışma, yeşil çayın uzun vadede vücut yağını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir ( kaynak , kaynak ).

Yeşil çay dayanıklılığınızı artırır

Yeşil çay egzersiz sırasında yağ yakımını teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda daha uzun süre egzersiz yapmanıza da yardımcı olabilir.

Ve daha uzun süre egzersiz yaparsan ne olur? Tabii ki! Daha fazla kalori yakarsınız.

Nasıl olur o zaman? Bilim adamları, kaslarınızın yakıt olarak serbest yağ asitlerini kullanma yeteneği nedeniyle daha fazla dayanıklılık kazandığınızdan şüpheleniyor. Yeşil çaydaki EGCG bunda önemli bir rol oynar.

Ayrıca kafeinin dayanıklılığın artmasında rol oynadığını da biliyoruz. Bu, birkaç çalışma ile doğrulanmıştır ( kaynak , kaynak , kaynak ). Egzersiz yapmadan yarım saat önce kafein tükettiğinizde, yorulmadan daha uzun süre egzersiz yapabilirsiniz. Acı algınız da azalır. Fena değil, değil mi?

Yeşil çay karnınızdan kurtulmanıza yardımcı olur

Daha fazla göbek yağı kaybetmek ister misin? O zaman bile yeşil çay özü müttefikinizdir!

Fazla karın yağı (veya iç organlardaki yağ) sağlığınız için tehlikelidir ( kaynak ). Viseral yağ, karın boşluğunuzdaki yağdır. Organlarınızı çevreler ve çıplak gözle görülmez.

Bu göbek yağı, tip 2 diyabet ve kardiyovasküler hastalık gibi tehlikeli sağlık sorunlarına yol açabilir . Bu nedenle göbek yağını mümkün olan en kısa sürede uzaklaştırmak daha iyidir .

Ancak sporun yanı sıra yeşil çay ekstresi tüketmek de faydalı olabilir. Araştırmalar, kaybedilen karın yağlarının çoğunun esas olarak viseral yağ olduğunu göstermiştir.

Aşırı kilolu erkeklerde 12 hafta süren bir çalışmada, bilim adamları vücut kompozisyonu üzerinde faydalı etkiler gördüler. Kateşin içen grup, kontrol grubuna göre daha fazla kilo verdi. Bel çevresi azalması her iki grupta da aynı kalsa da, kateşin grubu 12 hafta sonra daha fazla toplam karın yağı ve deri altı karın yağı kaybetti ( kaynak ).

Başka bir çalışma, halihazırda çok fazla iç organ yağına sahip olan katılımcılara baktı. Kateşin içen grupta, visseral yağ ve vücut yağı kaybı genel olarak daha fazla göründü ( kaynak ).

Kısacası, yeşil çay ekstresi tüketmek, göbek yağının en tehlikeli şekli olarak kabul edilen iç organ yağının azalmasına önemli ölçüde katkıda bulunabilir.

Ne Kadar Yeşil Çay İçmeliyim?

Yeşil çay içmenin veya yeşil çay ekstresi almanın sağlığınız ve vücut ağırlığınız üzerinde olumlu etkileri olduğu açıktır!

Şimdi büyük sorunuz şu:

“Ne kadar yeşil çay içmeliyim?”

Mevcut araştırmalara dayanarak, yeşil çayın sağlığa faydalarından yararlanmak için günde 3-5 bardak yeşil çayın (720-1200 ml) en uygun miktar olduğu sonucuna varabiliriz. ( kaynak , kaynak , kaynak ). Kullanıma hazır poşet çaydan yeşil çaydan bahsediyorum.

Not: Tercihen aç karnına yeşil çay için! Yemek yerken yeşil çay içmek veya yeşil çay ekstresi takviyeleri almak, faydalı kateşinlerin kan dolaşımına emilmesini önleyebilir.

Yeşil çaydan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız yeşil çay ekstresi almanızı tavsiye edebilirim . Yeşil çay özü, yeşil çayın konsantre şeklidir  . Bu şekilde, sonuçta sadece çay bitkisinden arta kalan, oldukça konsantre olan aktif maddelere sahip olursunuz. Toz halindeki bu aktif maddeler daha sonra özütlerdir.

Şimdi yeşil çay içmenin yeşil çay ekstraktından ‘daha kötü’ olduğunu düşünmemelisiniz. Her iki form da iyi bir antioksidan kaynağıdır, sadece yeşil çay ekstresi hapları normal bir fincan yeşil çaydan daha konsantredir. Yani bundan yararlanmak için daha az tüketmeniz gerekiyor.

Ayrıca toz halindeki yeşil çayın vücut tarafından yeşil çay içmekten ( kaynak , kaynak ) daha iyi emildiği görülmektedir .

Yeşil çay (özü) kilo verme ile ilgili deneyimler

Birkaç kişi bana kilo verme ve yeşil çay özü ile ilgili deneyimleri hakkında e-posta gönderdi. Yeşil çayın vücudunuza ne yaptığını merak ediyor musunuz? Ardından aşağıdaki yorumları okuyun :

Yeşil çay ekstresini yıllar önce yoğun bir şekilde eğitime başladığımda aldım. Sonra sadece vücut ağırlığında değil, enerjide de fark edilir bir fark gördüm. Yeşil çay özü sihirli bir hap değildir, ancak kesinlikle sağlıklı bir yaşam tarzına yardımcı olur. – Sander

Yeşil çayı sevmiyorum, bu yüzden yeşil çay ekstresi benim için harika bir alternatifti. Sabah kahvaltısıyla alıyorum çünkü kafein miktarı nedeniyle akşam geç uyuyamama endişesi duymak istemiyorum. Artık üç haftadır çalıştığıma göre, daha fazla enerjim olduğunu fark ediyorum. Yağ oranım şimdilik aynı kaldı. – Patricia

Sonuç: Yeşil çay ile kilo vermek işe yarıyor mu?

Yeşil çay lezzetli bir susuzluk gidericidir ve kilonuzu kontrol etmek için sağlıklı bir diyete harika bir ektir.

Kilo kaybı için her derde deva olmasa da, metabolizmayı artırabilir ve özellikle egzersiz sırasında yağ yakımını artırabilir. Ek olarak yeşil çay ekstresi de çok etkili olabilir. Sağlıksız bir yaşam tarzınız varsa, yeşil çay sizi mucizevi bir şekilde zayıflatmayacaktır.

Eğer varsa duyarlı kafein veya iştahı bastırır şey arıyorsanız, gibi bir besin takviyesi alınması tavsiye edilir glukomannan .

Glucomannan, kilo vermeyi destekleyen etkili ve güçlü bir tamamlayıcıdır. Bunun nedeni, glucomannan liflerinin çok fazla su emmesi ve dolayısıyla iştahın azalmasına ve tokluğun artmasına katkıda bulunmasıdır.

“Yeşil Çay Zayıflatır Mı? Günlük Ne Kadar Yeşil Çay Tüketmelisiniz?” üzerine bir yorum

 1. Bende yesil cay zayıflatır mi diye soruyorum. Bu site ile cevabini buldum. Çok teşekkürler.

  Cevapla

Yorum yapın